Arkadaşlar karar veremedim Delphi mi C# mı?

Başlatan remzi, 20 Ağustos 2007, 16:14:49

muhittin_kaplan

mahoni

.Net nedir=> ".net framework" dür aslı. mikrosoftun bir fikri. Fikir su. insanlar 1 dil öğrensin ama tüm geliştirme ihtiyaçlarını karılaşın ve tum bu dalların birleştiği catıya biz .net framework diyeim. yani mikrosoftun bir dil ile tüm teknolojiler fikrinin gerçekleşmiş halinin adı. tabi hala tüm herşeyi kapsamıyor ama baya bir şey kapsıyor yukarda yazdım. ayrıca ".net framework"  birden fazla dil ile geliştirilir.
vb.net var c# var delphi.net var php var sepet var leğen var. tüm listesi nette ama başı ceken vb.net c# .net  (sonundaki .net de iste platforum adı)

bu mesaj daha özet oldu.

9 dil öğredikten sonra bi bilgelik geldiyse üstüme (bu konuda) oda su şu dur ASIL meziyet. "Az konuda fazla şey bilmek".

YARARMAN

Dediklerinin bir kısmında haklısın mahoni.
Ancak bazı şeyleri karıştırmamak gerekiyor.
Dil yapısı ile dilin kullandığı alanı gibi.
Günümüzde bir PIC mikrodenetleyicisini bir çok dil ile ile programlayabiliyoruz.
Başta Assembly olmak üzere C, Basic, Pascal, JAL gibi...
Demekki bir cihazı programlamak için kesinlikle bir dil şart değilmiş.
O yukarıda saydığın kullanım alanları için de geçerli.

Akıllı Cep Telefonu (Microsoft'un sunduğu gibi Eclipse'de Java ile de programlanabiliyor.)
Tablet PC (Cep telefonları ile yine aynı mantıkta.)
Windows Yazılımı (MS Visual Studio ile geliştirilebileceği gibi Delphi ve Java IDE'lerinde çok da güzel yazılımlar geliştirebilirsiniz.)
(NOT: Bu arada, WPF'in C# ile bir alakası yok, sadece yeni bir form yaklaşımıdır. VB ile de WPF arayüz geliştirebilirsin.)
Web Site (ASP.NET size bir uygulama tasarlar gibi kolay gelebilir. Ancak WebForm mantığı üzerine getirdiği hantallıkları saymakla bitmez.)
(NOT: Bu arada, PHP ile yapılmış siteleri sayacak olursak; vBulletin, WordPress, Drupal en önemlisi de Facebook (Görsellikten bahsetmişken...))
GPS Cihazları (Bu cihazların da geliştirilmesini C# diline bağlamak anlamsız olur...)
Liste dediğiniz gibi uzar da gider.

Şu çok önemlidir;
Kötü yazılım geliştirme dili yoktur! Kötü yazılımcı vardır!
Bir dilin yapısı ayrı bir konu, kullanıldığı ortamlar ayrı bir konu. ;)
Ha bundan da şu çıkmasın; daha piyasaya yeni çıkmış XYZ dili çok mükemmeldir demiyorum!
Benim atıfta bulunduklarım; C++, Pascal, Basic, Java gibi güvenirliklerini yıllarca kanıtlamış olan dillerdir.
Bunları özellikle yukarıdaki arkadaşı yanlış yönlendirmemek adına açıkladım.
Yoksa başka hiçbir art niyetim filan yok.

Bu arada, beni Microsoft düşmanı sanmayın. :)
Web ve Windows uygulamalarımı ben de MS Visual Studio 2010 IDE'sinde C#.NET ve ASP.NET ile geliştiriyorum.
Kesinlikle de öneririm bu teknolojileri. ;)

ByTEK

Arkadaşlar Delphi'yi bu kadar yerlere vurmayın lütfen.. Görsel anlamda en başarılı dillerden biri.. Diğer konularda da gelişmiş.. ve son sürümünde çapraz platform desteğide eklendi.. nette araştırın gerçekten eskiden bildiğiniz delphi yeni sürümlerin yanında geçemez..

Dil önerisi yapmayacağım.. Amaçların önemli.. amaçlarına göre delphi'yi bilsen yada C# bilsen birşey farketmeyecek çünkü ikisinlede yaparsın..Mesela ben port kullanımları, genel programla, Arayüz tasarlama, veritabanı uygulaması gibi alanlarda hep delphi kullandım..sıkıntı çektim mi hayır.. İşlerimi fazlası ile gördü.. Herkes kendi bildiği dili över ve tavsiye eder.. netten iyi araştır bence...

YARARMAN

Alıntı yapılan: 3L3CTRO - 27 Aralık 2011, 17:23:54
Arkadaşlar Delphi'yi bu kadar yerlere vurmayın lütfen.. Görsel anlamda en başarılı dillerden biri.. Diğer konularda da gelişmiş.. ve son sürümünde çapraz platform desteğide eklendi.. nette araştırın gerçekten eskiden bildiğiniz delphi yeni sürümlerin yanında geçemez..

Dil önerisi yapmayacağım.. Amaçların önemli.. amaçlarına göre delphi'yi bilsen yada C# bilsen birşey farketmeyecek çünkü ikisinlede yaparsın..Mesela ben port kullanımları, genel programla, Arayüz tasarlama, veritabanı uygulaması gibi alanlarda hep delphi kullandım..sıkıntı çektim mi hayır.. İşlerimi fazlası ile gördü.. Herkes kendi bildiği dili över ve tavsiye eder.. netten iyi araştır bence...

Dediklerinize kesinlikle katılıyorum.
Önemli olan dili övmek değil, onu iyi bir şekilde kullanmaktır. ;)

mahoni

Alıntı yapılan: 3L3CTRO - 27 Aralık 2011, 17:23:54

Olaya o açıdan bakarsak yani işi görüp sorun yaşamamakla c++ ile görsel programlama yaparken de sorun yaşamadım. Hangi dili öğrenirseniz öğrenin dönüp dolaşıp yolunuz c++ cıkıyor (bakınız Apple cihazlara program geliştirme. bakiniz android cihazlara program geliştirme)

c# en mükemmel dildir. Diyemiyoruz artı ve eksileri var. ve c# in yaptığı tüm işleri java da yapıyor bu konuda sorun yok.) ama silverlight olsun wpf olsun (görsel yaklaşım + programatik olarak görsel nesneler erişim özetle xaml ).  Java ile karşılaştırmamamın sebebi soru delphi VS c# idi.
Bu ara da microsoft karşıtı arıyorsanız post da ben varım. linux linux diye open source diye evten kaçıp kötü yola düşecektim ama visual studio ile programlama yaptığımdan beri "oh be dünya varmış diyorum" ha su var ondaki kolaylıklar başka dilllerde da var bir mucize sektörde olmayan bir yenilik getirmedi ama ms in sunduğu paket hızmet bence emsalleri içinde bana en kullanışlı gelen. ayrıca mesele yerden yere vurmak değil. Her dil ile herşey yapılır. Ben delphi öğrenmek ve geliştirmek içinde cok cırpındım ama delphi de malesef kitap fazla kaynak (online türkce) az. 2 3 tane forum ancak var. c# da ise size aktif 5 mail grubu onlarca site + student partnerlerden dolayı bolca blog sayabilirim.  Ama olaya Arkadasın penceresinden bakarsak. c biliyor. windows programlamak istiyor. c# dil kökeni olarak daha mantıklı ama sonsuz sayıda post atsak da nafile. ben derim c# iyi başkasi gelir delphi mükkemlle. sonu yok. ve tüm forumlarsa sayısız tartışması geçti ve geçmeye devam ediyor. Taktir Programcının

mahoni

Alıntı yapılan: zafzaf82 - 22 Ağustos 2007, 10:25:08
@remzi piyasadaki ticari yazılımların çogu Delphi ile yazılıyo bilgine....

Bu aşırı göreceli kavram. Benim izlenimime göre de java + c# ağırlıklı ticari uygulamalar (yatta ilginçtir hala vb 6 kullanan firma da cok)

bu birazda delphi veya başka dilin iyi veya kötü olması ile alakali değil yazılım geliştirici ekibin bildiği dil ve önceki sürümlerin geliştirildiği dil (geriye uyumluluk gereği de bazen yeni cıkaralıcak farklı program ve moduller de aynı dilde yazılıyor aynı ekip müdehale edebilsin diye) yani bu işin kaydedilmiş bir su cok bu cok u yok. ama bi site de kullanım oranları vrdır merak internette bu tarz bir istatistik sitesi mevcut.

YARARMAN

Orası öyle, zaten benim de anlatmak istediğim oydu.
Burda şu dil en iyisidir, yok o dil daha iyidir demenin bir anlamı yok.
Tekrar söylüyorum;
Kötü yazılım geliştirme dili yoktur, kötü yazılımcı vardır!
Ancak şunu da bilmek gerekir;
C, diller arasında Assembly'den sonra gelen en kararlı bir dildir.
Onun da nedeni bütün orta seviyeli dillerden daha düşük seviyede bir dil olmasıdır.
Yazılım dünyasında, C'ye ne kadar çok orta seviyeli bir dil olarak bilinse de...
Bana göre düşük seviyeli ile orta seviyeli diller arasında bir dil.
Bunu o dili övmek için değil sadece bilgilendirme açısından söylüyorum...
Pascal olsun, C olsun, Basic olsun, Java olsun.
Hepsi ile de mükemmel yazılımları geliştirebilirsiniz.
Hatta kurumsal yazılımları bile geliştirebilirsiniz, sorunsuzca...

Konuyu açan arkadaş, hangi dili öğrenmişse o dilde devam etsin. ;)

zakbay

konuyla ilgili olduğu için bende bir şeyler sorayım
diyelim ki c# ile program yazmaya karar verdim bunun için hangi programı kullanmak gerekiyor yani anahtar kelimeler nelerdir?
Tek dostum çalışmak...

muhittin_kaplan

t2

Bedava olan C# express edition ile neler yapamayız, sınırlaması nelerdir?

JKramer

Sağına soluna biraz baktım ama bulamadım; bedava derken ne kadar bedava? Her türlü mü, yoksa yazılım ticari bir hal almaya başlayana kadar mı?

YARARMAN

Aşağıdaki bağlantıyı aç ve sayfadaki "COMPARE VISUAL STUDIO EXPRESS PRODUCTS" düğmesine tıkla.
Karşına neleri yapıp, yapamayacağın tablosal bir şekilde çıkar.

http://www.microsoft.com/visualstudio/en-us/products/2010-editions/express

teknikelektronikci

bildigim kadariyla delphi ile yazdiigniz programi ayni anda iphone android akilli tablet pc vs web sayfasina entegre etme gibi bir cok özzeligi var dogrumudur ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!