Servo motoru olan varmı?

Başlatan mustafa_cmbz, 25 Ağustos 2007, 14:01:22

mustafa_cmbz

arkadaşlar elinde 4 tane aynı boyuta aynı ölçüde birebir özellikte servo motoru olan varmı eğer varsa fiyatı nedir yada istanbulda nerede bulurum fiyatı nedir boyutu nedir daha önce elektronikçilerden edinmiş olan arkadaşlar varsa lütfen yardım.........  rokette kullancaz :D

teknikelektronikci

servo motoru model ucak, tekne, araba, satan her yerden uygun fiyata bulabilirsiniz hemde farkli farkli özelikleri görebilirsiniz kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Analyzer

Selam,

Servo illa ki projenizde şart mı? Step motor kullansanız da olur mu? Step olursa sizin açınızdan daha ekonomik olur. Zira 4 adet servo motor öğrenci bütçesine ağır gelebilir. Vakit varsa ebayden ekonomik şekilde temin edilebilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mustafa_cmbz

arkadaşlar servo motoru roketin kanatçıkları için kullanacağım fakat tekirdada şimdiye kadar model araba ucak vb. sey satan yer görmedim thy hariç acaba orda varmıdır :D

bu arada eğer setep motor servo motor gibi ağır ağır dönmezki :D onun için step kullanmak için bir sürü kod yazcan vs vs. bu servo motorların fiyatları nerelerdedir istanbulda nerde bulurum satan yerin web sitesi vb. seyi varsa iyi olur en azından teli olsun :D

z

Cin mali pilli oyuncaklardan bir kac tanesini dagit. Servo yapmak icin gerekli hersey var orada.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

hoca cok uğraştırıyo öyle hadi bir tane yaptın diyelim 2. aynı onun gibi olmuyor :d

ben hobi time de servo motor buldum fakat kafama bişey takıldı  mesela linke bakınca göreceksiniz 60derecelik açıyı 0.17 sn yede tamamlar diyor bu benım için belki bir dez avantaj olabilir ama aklıma bir şey geldi bu süreyi yanı motorun dönuş hızını picli devre ile hızını düşürmek yada artırmak mumkunmu (arttırmak derken verilen değerin üzeine çıkmak değil,demek istediğim eğer picli devre ile  verilen değerin altına düşülürse tekrar o seviyeyi yukseltmek) mumkunmu ?

http://www.hobbytime.com.tr/web/index.asp?ID=21    (bu servo hem ucuz hem de benim uygulamam için oldukça hafif sayılır :D

alayli

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"hoca cok uğraştırıyo öyle hadi bir tane yaptın diyelim 2. aynı onun gibi olmuyor :d

ben hobi time de servo motor buldum fakat kafama bişey takıldı  mesela linke bakınca göreceksiniz 60derecelik açıyı 0.17 sn yede tamamlar diyor bu benım için belki bir dez avantaj olabilir ama aklıma bir şey geldi bu süreyi yanı motorun dönuş hızını picli devre ile hızını düşürmek yada artırmak mumkunmu (arttırmak derken verilen değerin üzeine çıkmak değil,demek istediğim eğer picli devre ile  verilen değerin altına düşülürse tekrar o seviyeyi yukseltmek) mumkunmu ?

http://www.hobbytime.com.tr/web/index.asp?ID=21    (bu servo hem ucuz hem de benim uygulamam için oldukça hafif sayılır :D

Model servo motorlarında hız ve tork tercih sebepleridir. Fakat zaten ne açıda kalacağını ve ne kadar süre ilerleyeceğini sen PIC'ten gönderdiğin darbelerle kontrol edebilirsin. İstersen saniyede 1-2 derece ilerleyecek şekilde bile ayarlarsın.  Profesyonel model servoları 20ms'de bir 1- 2 ms'lik darbelerle sürülürler. Darbe'nin genişliği 1.5 ms iken servo merkezdedir. 1 ve 2 ms'ler sağa ve sola 45 derece açıyla dönmesini sağlar. 1 den az veya 2 den çok uyguladığın palsler açıyı sağa sola arttırır.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

alayli

Aşağıdaki resim olayı daha iyi anlamanı sağlar...

Sağlar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

mustafa_cmbz

resim daha çok kafamı karıştırdı hocam :D kusra bakma..mesela resimden örnek verim aklıma takıldı çünki...misal bu servo kontrol devresini kurduk ve çalışıyor sormak istediğim nokta şu diyelim sinyalın genliğini arttırdık ve 1.5ms ye getirdik ve orda sabit bırkatığımızda motorun hareketli kolu durmakta değilmi...yanı normal dc motor gibi sağa sola döndürmek için bir devre gerekmiyor he...sinyali ufaltıkça motor geriye dönüyor he....yanı sinyali sabitlediğimizde mi motor duruyor yoksa sinyali kestiğimizdemi .....

alayli

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"resim daha çok kafamı karıştırdı hocam :D kusra bakma..mesela resimden örnek verim aklıma takıldı çünki...misal bu servo kontrol devresini kurduk ve çalışıyor sormak istediğim nokta şu diyelim sinyalın genliğini arttırdık ve 1.5ms ye getirdik ve orda sabit bırkatığımızda motorun hareketli kolu durmakta değilmi...yanı normal dc motor gibi sağa sola döndürmek için bir devre gerekmiyor he...sinyali ufaltıkça motor geriye dönüyor he....yanı sinyali sabitlediğimizde mi motor duruyor yoksa sinyali kestiğimizdemi .....

Kafanın karışıklığını giderelim hemen. Öncelikle bu 1-2 ms'lik palsleri her 20ms'de bir göndermen lazım. Gönderdiğin palslerin uzunluğu 1.5ms olduğu sürece servo mili hareket etmez ve merkezde kalır. 1.75ms lik palsler göndermeye başlar ve devam ettirirsen 22.5 derecelik açıyla dönüp o açıda sabit kalır. Yani servonun belli bir açıda sabit kalmasını istiyorsan; o açıya denk gelen pals uzunluğunu her 20ms'de bir gönderermelisin. Hiç pals göndermezde servonun sintal girişini boşta bırakırsan veya sıfırda tutarsan ne yapacağını kestiremiyorum. Hiç bu şartlar altında kullanmadım. Denemek lazım. Çorlu'ya bir ara gel osiloskopta beraber inceleyelim. Bende servo kumanda hepsi var.

Saygılar...

picusta

Daha açik bir animasyon sunayim:

Asagida 10 servoyu birden komut edebilecek bir kod sunuyorum. derleyici CC5X. CCS Hi-tech, PICC18'e uydurulabilir.
Mantik söyle :
1KHz'lik PWM her bir milisaniyede bir periyot düsüyor, sinyal bir sonraki PWM degerini yüklenerek yapiliyor.
(burada basta 0.7ms 'lik bir senkronizayon anahtari gönderiliyor, verici için, siz dogrudan servoyu baglayacaksiniz)

# define SENKRONIZASYON_ANAHTARI 179  // 0.7ms * 256
# define PR2_DEGERI 249
# define PR2_DEGERI_ARTI_BIR 250

/* global variables */

uns8 milisaniye; // milisaniyeleri sayacak degisken, 0 dan 19'a kadar degisiyor.

uns8 potansyometre1_konumu;
uns8 potansyometre1_baslangic_konumu;
uns8 potansyometre1_bitis_konumu;

uns8 potansyometre2_konumu;
uns8 potansyometre2_baslangic_konumu;
uns8 potansyometre2_bitis_konumu;

uns8 katsayipot1;
uns8 katsayipot2;

//*******************************************************************************
//Kullanilan fonksyonlar
//*******************************************************************************

void Port_init (void);
void Katsayi_init (void);
void PWM_init (void);

void Config (uns8);
uns8 max (uns8,uns8);
uns8 min (uns8,uns8);
void Bekle_biraz (void);

void Eeproma_yaz (uns8,uns8);
uns8 Eepromdan_oku (uns8);

void Konumlari_sayisala_cevir(void);
uns8 Potansyometre_voltaji(uns8);

/* assign names to port pins */
bit potansyometre1_konfigurasyon @ PORTA.4;
bit potansyometre2_konfigurasyon @ PORTA.5;
bit kodlayici_cikis_sinyali @ PORTC.2;
//potansyometre 1 RAO da 
//potansyometre 2 RA1 de 

#include "int16CXX.h"
#pragma origin 4
interrupt int_server(void)
{
int_save_registers
if (TMR2IF==1){
	milisaniye++; // milisaniye sayacini her milisaniye arttir.

TMR2IF=0; // interrupt flag'i sifirla.
	}
int_restore_registers
}
#include "math16.h"

void PWM_init (void){	
	// PWM init: Basta 0 gönderiyoruz
	PR2 = PR2_DEGERI; //period = 1 ms -> 249 bkz. sayfa 67
	CCP1CON.4=0;
	CCP1CON.5=0;
	CCPR1L=0x00;
	TRISC = 0b.0000.0000; // Port C nin butun pinleri çikis 
	//timer 2 init:
	T2CKPS0 = 1; // saat bölücüsü = 4     (T2CON)
	TMR2ON = 1;  // Timer 2 yi baslatiyoruz (T2CON)
	CCP1CON = 0x0F; //CCP1 modülünü PWM de çalismasismasi için ayarliyoruz/baslatiyoruz

TMR2IE = 1;   //TIMER2'nin interruptunun açiyoruz (ilk sürümde unutulan) 
	PEIE=1 ;
	GIE =1;

milisaniye = 0; //milisaniye saycini sifriliyoruz

}

void main( void)
{
    // if (TO == 1 && PD == 1 /* power up */)  {
    //   WARM_RESET:
    //     clearRAM(); // clear all RAM
    // }

Port_init();
	// Konfigurasyon moduna giriliyormu?
	if (potansyometre1_konfigurasyon==1) Config(1);//Eger RA1 basili ise 1. potansyometrenin ayarlama moduna giriyoruz
	if (potansyometre2_konfigurasyon==1) Config(2);// peki ya 2. potansyometrenin ki?

Katsayi_init(); 

Konumlari_sayisala_cevir();

PWM_init();

while (1){
	CCPR1L = SENKRONIZASYON_ANAHTARI; // örnegin 0.7 ms birinci milisaniyede gönderilecek kod
	//PWM=CCPR1L + CCP1CON
	while (milisaniye !=1); //birinci milisaniyenin baslamasini bekle
	CCPR1L = 0xFF;// ikinci milisaniyede 1 ms'lik kare gönderiyoruz 
	while (milisaniye !=2); //ikinci milisaniyenin baslamasini bekle
	CCPR1L = potansyometre1_konumu;// ikinci milisaniyede  1. Potansyometrenin konumu ile orantisal bir kare gönderiyoruz 
	while (milisaniye !=3); //üçüncü milisaniyenin baslamasini bekle	
	CCPR1L = 0xFF;// dördüncü milisaniyede 1 ms'lik kare gönderiyoruz 
	while (milisaniye !=4); //dördüncü milisaniyenin baslamasini bekle	
	CCPR1L = potansyometre2_konumu;// besinci milisaniyede  2. Potansyometrenin konumu ile orantisal bir kare gönderiyoruz 
	while (milisaniye !=5);//sonraki milisaniyelerde çikis 0 oluyor. 
	CCPR1L = 0x00;
	// 5 milisaniye geçti, bir sonraki dalgalar 15 ms sonra. Islem yapmaya epey zaman var.
	Konumlari_sayisala_cevir();
	while (milisaniye < 19); // 19. uncu milisaniyeye girmeyi bekle
	milisaniye = 0; // milisaniye sayacimizi sifira getiriyoruz.
}

}

teknikelektronikci

kulandiginiz dil nedir bilmiorum ama eger proton da yazmak isterseniz programi servo icin özel komut var "servo" komutu ben sahsen kullanmadim ama bence kullanilisli bir komut olsa gerek birde sonuctda bu servolar sanirim pwm ile kontrol edilioyor öyle değilmi?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ground

Servo motor çok genel bir terim.. Burada konuşulan hobby servolar.

Endüstriyel servolardan bahsedeyim..

Bu Servo motorlar birkaç şekilde sürülebilir.

Pals modunda..
Analog modda (velocity de deniliyor) +tork olanlarda var..
Dahili modda..

Pals modunda adından anlaşılabileceği üzere palsle sürüyorsunuz.

Analog modda adından anlaşılabiliyor (0-10v )

Dahili modda sürmek için ister elle driver a dahili hızları girip (örn 8 adet) driver i/o larından (8 için 3 pin yeterli) bu hızları seçerek çalıştırabilirsiniz. Bu hızları ister elle driver panelinden istersenizde sürücü modeline göre mod-bus yada kendi özel protokolüyle plc gibi cihazlarla yazabilirsiniz.

Endüstriyel Servo motorlar çok gelişmiş , profesyonel cihazlardır. Özellikle boyut - performans ilişkisi çok yüksektir. (maddi konulara girmiyim.. :) gerçi yapılan işe göre fiyatı ucuz gelebiliyor) Ayarları çok fazla ama tutturuğunuzda tadından yenmeyecek bir şekle bürünür bu canavarlar.. :D

Yani sadece pic değil analog için bir pot.. Dahili için switch le bile sürülebilirsiniz.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

mustafa_cmbz

basic dili kullanıyorum ilk onu söyleyeyim...

alaylı hocam msn den görüşelim çorluya gelmeyi düşünüyorum bu konuda bana yardımcı olursan çok sevinirim...

kefensiz_50@hotmail.com

*** Başlık satın almadan çıkıp bilgi paylaşımına dönüştüğü için ilgili yere taşıdım - Analyzer ***

selvi

bende bir suredir oyuncak araba,oyuncak helikopter v.b sistemlerin kontrol sistemini kendim yapmak istiyorum.oyuncak arabalarin sistemini pic islemcileriyle yapip istedigim yone (ileri,geri,saga ve sola )yonlendirmek ve mesafeyi artirmak icin rf modulleri(433mhz)kullanarak yapabilirmiyim.oyuncak arabanin motor sistemini degistirmeden pice yazilacak programla bu motor benim belirtigim rf modullerle hem mesafe artimi(en temelde bu) hemde belirtigim yonlerde hareket mumkun mu?vericiyi  elime alip buton v.b yolla aliciyi yonlendirmek.yada sizlerin farkli onerileriniz var mi?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....