mplab'da(hitech ile) pic c programı derleme sorunu

Başlatan x-tol, 30 Ağustos 2007, 11:28:42

x-tol

merhaba
c ile pic programlamaya çalışıyorum. derleyici olarak mplab kullanıyorum(hitech ile). fakat derleme yaptığımda(kodlar alıntı hata onlarda değil) 16f628 dosyasını bulamıyor sanırım. bu sorunu nasıl çözebilirim?

#include <pic.h>
#include <pic1684.h>

void main(void)
{
TRISB=0;                            //PORTB çıkış
T0CS=0;                              //tmr0 clock kaynağı dahili osilatör
//--------------prescaller---------
PS0=1;                                //PS0, PS1, PS2 ile prescaler oranı belirlendi 
PS1=1; 
PS2=1;
//-----------------------
TMR0=0;                             //tmr0 başlangıç değeri
GIE=1;                                 //interrupt lar izin verildi
T0IE=1;                               //tmr0 interruptına izin ver
T0IF=0;                               //tmr0 taşmasına izin ver
//-----------------------
PORTB=1;                        //PORTB ye 1 yaz
for(;;)    {                
                    }                        //sonsuz döngü
}

static void interrupt tmr(void)        //tmr0 interrupt alt programı
{
TMR0=0;                                         //tmr0 başlangıç değerini reset edildi
T0IF=0;                                          //tmr0 taşma biti reset edildi
if (PORTB==0) PORTB=255;      // PORTB yak/söndür
else PORTB=0;
}

f_machine

Anladığım kadarıyla derleyicin demo olduğu için yapıyor.Forumda full
sürümü vardı onu kurup dene bi istersen...(#include <pic1684.h> satırıda yanlış onu da çıkar koddan)

x-tol

projeyi açarken 628'i belirttiğimiz için herhalde programda tekrar yazmaya gerek yok. o kodu çıkarınca hata vermiyor. sorunu çözdük, sanırım sorun buymuş(#include <pic1684.h> satırı)

x-tol

projeyi açarken 628'i belirttiğimiz için herhalde programda tekrar yazmaya gerek yok. o kodu çıkarınca hata vermiyor. sorunu çözdük, sanırım sorun buymuş(#include <pic1684.h> satırı)

FEHMİ_ASM

Arkadaşlar merhaba. Hıtech PICC V9.70 Compiler'ını MPLAB altında kullanarak C dilinde 16F serisi PIC programı yazabilir ve derleyebilir miyim? Eğer derlenebilirse MPLAB sürümüm kaç olmalıdır?
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

M_B

Alıntı yapılan: FEHMİ_ASM - 16 Aralık 2010, 19:50:32
Arkadaşlar merhaba. Hıtech PICC V9.70 Compiler'ını MPLAB altında kullanarak C dilinde 16F serisi PIC programı yazabilir ve derleyebilir miyim? Eğer derlenebilirse MPLAB sürümüm kaç olmalıdır?

Tabiki yazıp derleyebilirsiniz.
Sorun olmaz. ( Zaten hi-tech artık ide gelistirmedigine ve microchip satın aldıgına gore baska carede yok ;) )
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

FEHMİ_ASM

Yaklaşık üç haftadır MPLAB ile HI-TECH C'yi kurmaya ve C ile program yazmaya çalışıyordum ve geçen akşam derleyebildim. Main dosya .c uzantılı olduğu için MPLAB'da proje uzantısını  " .c "  olacak şekilde yapıyorum. Oluşan dosya da örn: "PRJ1.cof" değil de "PRJ1.c.cof" oluyor. Neden olabilir? Zaten MPLAB'da bir projeyi tıpkı assembly projesi oluşturur gibi yapıyorum ancak asm yerine c parametrelerini giriyorum. (Kullandığım sürüm de MPLABv8.50)
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

tazmania

ben kendi yaptığım yöntemi söylüyeyim. yeni bir projeye başlarken projct menüsünden project wizardı kullanıyorum. sırası ile kullanacağım işlemciyi , kullanacağım dili seçtikten sonra proje ismini ve nerede olması gerektiğini belirtiyorum. sonra bir program bana aynı klasörde benim proje ismim.mcw uzantılı bir dosya açayımmı diye sorutyor ona da okey diyorum. daha sonra project münüsünden add new file in this projec i seçiyorum. bu sefer dosyayı .c uzantılı yapıyorum. ve prpgram yazmaya hazır bir text edidörü açıyor.

FEHMİ_ASM

Sayın Tazmania, yukarıda anlattığınız gibi proje dosyası oluşturdum. Ve oluşan hatalı .c uzantısı yokoldu.

tazmania

hatalı c dosyası ne anlamadım. bence sen en baştan yeni bir klasör ile işe başla

FEHMİ_ASM

Hatalı olan c dosyası değil, cof dosyası adının birden fazla uzantıya sahip olması idi. (Örnek:  YENI.c.cof" gibi..) Zaten yeni dosyalarda denedim. Yukarıda anlaatığınız gibi çözüme ulaştım.  Birşey daha soracağım include tanımlarında örneğin " delay.h  - -  i2c.h  --  eeprom.h " gibi parametreleri silsem de program derlenebiliyor. Ancak "delay.c  -- i2c.c  --  eeprom.c " gibi c uzantılı include dosyalarının yazmam zorunlu kılınıyor.  " .h " uzantılı parametreleri yazmazsam sorun olur mu yani şuan benim bilmediğim bir problem oluşabilir mi?                 Bilgileriniz ve ilgilendiğiniz için teşekkür ederim                                                                                                                                                                                [AYRICA NOT:Elimde MPLAB'ın (MPLABC18F) dahil MPLAB8.50'ye kadar tüm full versionları var. İsteyen olursa gönderebilirim]

tazmania

eğer programın içerisinde bu header dosyalarının içerisindeki komutları(delay vb. gib) kullanmıyorsan silebilirsin. ve bahsettiğin programları nasıl göndereceksin

FEHMİ_ASM

Hmm. Saolasın. Programlara gelince daha önceden serverdan büyük bir dosya upload etmedim ama sanırım hotfile ile gönderebilirim. İstediğin versionu söylersen yardımcı olabilirim

FEHMİ_ASM

X-Fi

mplap ı bu şekilde paylaşmanıza gerek yok zaten free lisans ide microchip sitesinde paylaşıyor isteyen oradan alıp kullanır.

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en019469&part=SW007002
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)