basit ve uzun ömürlü hafıza entegresi

Başlatan erkan614, 30 Ağustos 2007, 16:56:53

erkan614

iyi çalışmalar

pic ile eeproma çok sık kayıt yapan bi sistem tasarladım (daha doğrusu zorunda kaldım çünkü sistemdeki enerji çok sık kesiliyor) fakat eeprom ömründen dolayı sistem 1 aydan fazla çalışmıycak bunu flash tip bi hafıza entegresi ile çözmeyi düşündüm.
aradığım mazeme özellikleri
1) çok küçük kapasiteli (5 10 sayı kayıt kapasiteli dahi olabilir)
2) mümkünse usart lı (malum pic için kolaylık olsun)
3) sık sık yazma ve okuma durumu yüzünden uzun ömürlü olması
bazen ms de bile kayıt yapmak gerekio

böyle bir entegre varmı yardımlarınızı bekliyorum

stlg

Sevgili kardesim

Bende yapmış oldugum programlı sayıcı devresinde aynı sorunları yasamıstım programında surekli verileri yedeklemek yerine elektrikler gidince (besleme kapasitesini yuksek tutarsan)register bilgilerini eeproma yedekleyebilirsin boylece eeprom omrun uzun olmuş olur kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mhk

Harici beslemeli düşük kapasiteli ve düşük enerji harcayan bir ram alternatifini düşün.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

picusta

Manyetik RAM : FRAM.
Isyerinde 4 ay önce bu RAM'i olan bir kart geldi, I2C ile yazilip okunuyordu.

mustafa_cmbz

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/129712/SAMSUNG/K9F5608U0D-XIB0.html

bu cihipten benım kayıt cihazımda var bende bunu picle nasıl çalıştırcağımı düşünüyorum bulabilirsem bende bir tane devre yapıcam...

bu senın ideal bir entegre ama bulabilirmsin bilmem ama aynısı olmasada usb belleklerin içini aç bak belki vardır....ses kayıt cihazına ses kaydediyorum sonra durdurup pillerini çıkartıyorum ve yenıden pilleri taktıp çalıştırdığımda ses kaydı silinmiyor..bence bu chip işini görür..

OG

74/54 serisinin küçük kapasiteli statik ram leri vardı gibi hatırlıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafacan

7805den sora bir diyot koyarsın ve diyottan sonra büyük bir kondansatör ile pici beslersinki elektirik gittiğinde 2-3 saniye daha çalışsın.  daha sora picin boştaki bir bacağına diyottan önce voltaj girersin.  elektirik kesildiğinde ise 7805deki voltaj tükenecek diyottan önce elektirik olmayacak ve sistem bunu picin bir bacağı ile anlayacak. yani diyeceksinki
portta elektirik yoksa şu veriyi şu aderese  şu veriiyi şu adrese yaz diyeceksin. programının ilk satırlarınada tanımladığın adresleri okumasını ve değerleri tanımlayacaksın.
mesela hariici eprom kullandığın bacağın birisini elektiriğin kesintisini algılatmaya kullan. picin epromu 1 milyon defa silinip yazılıyor. yani 1 milyon defa sistemden elektirik kesilip gelirse pici değişirsin. bu şekilde yaptığım bir sisitem hala çalışıyor...  pic basic pro ile programda yardımcı olabilirim...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

tae

bunu eeprom la basarabilirsin . Ornek 5 tane byte icin :

ilk adresde (0-4 byte ve ya word eepromun hafizabuyuklugune bagli ) kadar degerlerin eepromda nerede oldugunu yazilir
her deger iki bytedan olusur - yazma sayisi ve degerin kendisi . Yazinca yazma sayisini artiriyorsun . Eepromun yazm sayi kapasitesine ulasince . eeprom da yazilmamis bir hafiza bulub (ornek eski adres + 5*2) degerini ilk 5 adresine yazabilirsin.

Prensip - atmel avr app notelarin birinde gosterilmisdir.

Ziya

i2c protokolü ile haberleşen PCF8583 veya DS1307 saat çiplerinin içerisinde ram bellek vardır. 8583 te 240 bayt, 1307 de 60 bayt olması lazım. DS2307'nin battery bacağını 3.3 voltluk pille beslersen, 10 yıl sakladığın veriyi koruyabilir. RAM bellek olduğu için de dilediğin kadar silip yazabilirsin. Fazladan saat bilgisine de sahip olursun.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey