Piyasada basınç sensörü ?

Başlatan Maxim, 03 Eylül 2007, 20:48:08

Maxim

max 250 kpa yani 2.5 bar veya max 3bar - 5 bar gibi değerlerde ,
pcb ye lehimlenebilen cinsten basınç sensörü satan bir yer varmıdır ?

marka model tavsiye edebileceğiniz ve tecrübesi olan varmıdır ?

teşekkürler

teknikelektronikci

bulmasi birz zor ama motorola firmasinin basinc sensörleri cok kolay kullanimi ve baski devre üzerine monte edilir sahsen ben gördüm sik duruyor pcb de örn:mpx 4115 va bunalrin cesitleri var basinc degerinegörekoaly gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Ziya

Ankara, Konya sokakta, Ankara Pasajı 2. katta bir firma satıyor. Motorola MPX ???. 0-60 MV, lineere çok yakın çıkış veren sensörleri varmış. ~36 Euro fiyat vermişlerdi. Adres, telefon numarasını bulursam ileteyim.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

cenkara

SPD 005-100
Pressure sensor
Mfr. Sencera
A pressure sensor for measuring gauge pressure, i.e. pressure relative to the surrounding air pressure. The sensor gives a voltage output which is proportional to the applied pressure.

Supply voltage: +5 to +10 V
Pressure range  
SPD 005: 0 to 35 kPa
SPD 015: 0 to 100 kPa
SPD 030: 0 to 200 kPa
SPD 100: 0 to 690 kPa
Linearity: ±0.1 % FS
Temp. range: −20 to +85 °C

http://www.elkatek.com/

Bu sensör ELKATEK te var 3 - 4 sene önce almıştık fiyatını hatırlamıyorum
sorarsın.

Not: Sitede datasheet var

ipek

IST... Cığır´da 200kpa var yeni aldım cift girislileride mevcut 15 usd idi
birkac model daha vardı bunların arkasına op amp lı devreler yapıp pic e baglayabiliyoruz yeni versiyonlar direkt olarak 0....255mv veriyorlar

Ziya

Aldığınız daldırılabilir (submersible) tip değil herhalde. Bunlarla su seviyesi kontrol edilmek istenirse nasıl kullanmak gerekir? Örneğin bir ucu kapalı bir borunun kapalı tarafına monte edip boruyu açık kısmı su içinde kalacak şekilde daldırsak olur mu. Hava sıcaklığı boru içindeki gazın basıncına etki edeceğinden ne kadar sağlıklı ölçebilir?

Daldırılabilir tip sensörlerden kullanan var mı? Fiyatları ne kadar?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Maxim

Alıntı yapılan: "Ziya"Aldığınız daldırılabilir (submersible) tip değil herhalde. Bunlarla su seviyesi kontrol edilmek istenirse nasıl kullanmak gerekir? Örneğin bir ucu kapalı bir borunun kapalı tarafına monte edip boruyu açık kısmı su içinde kalacak şekilde daldırsak olur mu. Hava sıcaklığı boru içindeki gazın basıncına etki edeceğinden ne kadar sağlıklı ölçebilir?

Daldırılabilir tip sensörlerden kullanan var mı? Fiyatları ne kadar?

yanlışım olabilir ,

bu iş için likit yani sıvı basıncı ölçebilen sensörlerden tankın en altına takıp suyun basıncını ölçerek seviyesini bulamıyormuyduk ?

Ziya

Öyle ama sensör daldırılabilir tip değilse de bu şekilde kullanılabilir mi?

Maxim

Alıntı yapılan: "Ziya"Öyle ama sensör daldırılabilir tip değilse de bu şekilde kullanılabilir mi?

valla tam anlayamadım ama ,
demek istediğim sensörü suyun içine sokmanıza gerek yok ,

örnek :

Ziya

Sensör su ile temas etmeyecek. Sizin çizdiğiniz ile benim bahsettiğim aynı. Bizim kullanacağımız yer değil tank derin kuyu. Yani dışarıdan delik açıp, bir diyafram engeli arkasına sensörü yerleştirme gibi bir şansımız yok.

Forumu izleyen arkadaşım İstanbul'da bir firmadan 0-20 mA çıkış veren daldırılabilir basınç transmitteri fiyatı istemişti (baş parmak boyutlarında bir şey). Gelen fiyat 1800 dolar !

mustafa_cmbz

arkadaşlar nasıl bir sensör kullamak gerketiğini çözemediniz galiba ama resim ve data sheet fikir verir umarım..değişik boyutlarda sensörlerin isimleri var daha önce verildiyse af ola görmedim :D

datasheet:

http://rapidshare.com/files/53425757/bas__305_n__sensoerue.rar.html

Maxim

benim çözemediğim şey şu :
neden pcb mount bir basınç sensörü 30-40 dolardır ?

Klein

motorola basınç sensörleri  ucuz. en azından 30-40 dolar değil. pcb montajlı modelleri ve SMD modelleri mevcut. MPX5xxx serisi 0.2-4.7 aralığında çıkış verir. ayrıca yükseltici kullanılmasına gerek kalmaz. Ayrıca otomobillerde ve LPG dönüşüm kitlerinde kullanılan MAP sensörleri de 0.2-4.7 V ve 250KPA civarındadır. MPX seri SMD basınç sensörleri 9-10 dolar civarında.  10 bar isterseniz MPX5999 12-16euro civarı.  MPX5100 aynı şekilde 12-16€.

Maxim

Alıntı yapılan: "Klein"motorola basınç sensörleri  ucuz. en azından 30-40 dolar değil. pcb montajlı modelleri ve SMD modelleri mevcut. MPX5xxx serisi 0.2-4.7 aralığında çıkış verir. ayrıca yükseltici kullanılmasına gerek kalmaz. Ayrıca otomobillerde ve LPG dönüşüm kitlerinde kullanılan MAP sensörleri de 0.2-4.7 V ve 250KPA civarındadır. MPX seri SMD basınç sensörleri 9-10 dolar civarında.  10 bar isterseniz MPX5999 12-16euro civarı.  MPX5100 aynı şekilde 12-16€.

peki kim satıyor ,
firma ve adres verebilirmisiniz ?

ozancnc