HAVYA

Başlatan uguryendi, 03 Eylül 2007, 22:48:40

x-tol

Alıntı yapılan: "volpii"arkadaşlar pasta havyanın ucunu eritiyo bilmiyorum farkettinizmi? her lehimleme işinden sonra hayyayı pastaya daldırıp azını güzelce temizleyip oyle bırakıyorum. aradan 3-4 ay geçti ilk aldığıma nazaran havyanın ağzı inceldi. siz karşılastınızmı böyle bi durumla??? içeriğinde asidik bişey olmalı...
evet bende böyle olabileceğini düşünüyor. arge ortamında 6 ay kullanılan havya ucunu pastaya daldırarak 6 günde bozmuştum.

XX_CİHAN_XX

7 senedir lehim yapıyorum 1 kere bile pasta kullanmadım (1-2 sefer denedim sadece).
İllede havyanın ucu temiz dursun istiyorsanız küçük bir sünger parçasını ıslatıp havyanın ucuna coss yapın  :twisted:
ben genelde eski bulaşık süngerlerini bu şekilde değerlendiririm  ;)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

x-tol

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"7 senedir lehim yapıyorum 1 kere bile pasta kullanmadım (1-2 sefer denedim sadece).
İllede havyanın ucu temiz dursun istiyorsanız küçük bir sünger parçasını ıslatıp havyanın ucuna coss yapın  :twisted:
ben genelde eski bulaşık süngerlerini bu şekilde değerlendiririm  ;)
hiç başlamayın o zaman hocam. bağımlılık yapıyor.

uguryendi

(: normal bulaşık süngeri bu iş için uygun mu ?  ben pamuklu bez parçası kullanıyorum havyamın ucunu silmek için matbir renk alıyor sanki ve lehim havyamın ucunu sarmıyorbirdaha :S

XX_CİHAN_XX

Bilemiyorum farklı kalitelerde havya uçları var.Ben lehim yaparken havyamın ucunu ıslak süngerle temizlerim genelde.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

volpii

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"7 senedir lehim yapıyorum 1 kere bile pasta kullanmadım (1-2 sefer denedim sadece).
;)

baba peki soğuk lehimi nasıl tazeliyosun? muhtemelen lehim ekliyosundur :)
soğuk lehimde pasta manyak iş görüyo. azıcık bırakıyosun ustune ısıttınmı parıl parıl oluyor.

XX_CİHAN_XX

Soğuk lehimin başlıca sebebi; lehim yaparken lehim yaptığınız parçanın hareket etmesidir.Diyelimki direnci lehimliyorsunuz.direncin ayağını lehimlediniz ancak lehimin donmasını beklemeden ayağı hareket ettirdiniz.Bu sağlıklı bir lehim değildir.Soğuk lehim diye tabir edilebilir.Aynı şekilde düzgün ısınmayan bir havya ile lehim yaptınız ve lehimi pade düzgün olarak yayamadınız.Buda bir soğuk lehimdir.Benzer örnekler çoğaltılabilir ancak durumun pasta ile pek bir alakası yoktur.Pasta nın görevi havyanın ucundaki lekeleri temizlemektir.

volpii

cihan kardeş dediklerine katılıyorum hatta şunu ekleyim lehimleme öğrenmeye baslayanların soğuk lehim yapmalarının %40 ı lehimlenecek metalleri tam ısıtmadan lehim telini havyanın azına değirerek eritmeleri öyle lehim yapmasıdır. halbuki lehim telini havyanın azına değil lehimlenecek telin ustunde eritmeleri gerekir.

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Pasta nın görevi havyanın ucundaki lekeleri temizlemektir.

Fakat buna katılmıyorum. neden dersen bi ara oto elektrikcisinin yanında parttime çalışıyodum. malumunuz 3-4 amper yük çekecek kabloları lehimliyoduk. Bi gün lehim bitti çirağı yolladık bi top lehim almış gelmiş. Allahım kabloları ne kadar ısıtsam ne kadar sabitlesem adamgibi bi lehim olmuyor. sonra lehimin ustune bi baktım üretici firma pastasız diye kocaman yazmış. lehimi yolladık geri almadılar paketi açtık diye. o lehim bitene kadar öldük. lehim telinin ucunu önce pastaya batırıp sonra lehimleme yapıyoduk. ancak öyle düzgün lehim oluyordu.
pastanın bi görevide yüksek ısıda olan bu metallerin  soğuyanadek üstünü kapatıp oksitlenmesini önlemek. bence baska görevleride olmalı bana lehim yaptırmadığına göre??

Cetinal

hem pasta havyanın ucundaki pislikleri filan da alır tabi iyisiyse yoksa daha da berbat eder havyanın ucunu

birde şu var lehim teli dandik bi tel se ne kadar usüllere uygun lehim yaparsan yap mat ve soğuk lehim gibi olur

smd malzemeli kartları döşerken ben yüzeye tamamen fluk sıkarım
lpc2148 leri lehimlerken özellikle çok işe yarıyor lehim dağılmıyor hiç

volpii

ROMEO kardeş fluk nedir ? nasıl bişey? elektronikciler satarmı?

aster

Bu konular bu forumda bıkmadan defalarca yazıldı anlatıldı,
sadece arayıp bakmanız her türlü sorularınıza cevap olacaktır.

Lehimleme teknikleri adı altında bir başlığımız olacak onu okuyunuz.

Pasta'yı tenekeciler kullanır derken millet boza oluyor,
kullananlar yukarıda cevabını vermişler.

dOğal Reçine denen  malzeme her türlü lehim işlerinizde size yardımcı olur
forumda "reçine and flux" yazıp aratınız.

çürük olan lehimin kalayı azdır o yüzden mat ve dandik lehim olur.

Aşağıdaki tablo kullanacağınız lehim alaşımlarını göstermekte
aldığınız lehim alaşımlarının uygunluğunu tablodan kontrol ediniz