Mosfet çıkmazı

Başlatan titanium, 07 Eylül 2007, 11:54:46

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar üstadadlar kayan yazi devremde bd135 kullandim fakat bd135 ile cok rahat sonuc alamadim transistör tam olarak iletime gecemiyor npn kullandim colectörü direk ledlere emiterdende 18 volt veriyorum sapitiyor simdi u is icin mosfet en iysi dediler irfz44 kullan dediler simdi ben bu zamana kadar mosfet kullanmadim burda
sanirim
beyz karsilgi gate
emiter karsiligi drain
colectör kasiligi ise source mi? burda bir yanlsiim varmi

ayrica pic ile direk sürebilirmiyim bu mosfeti acaba gate önüne ön direnc koymam gerekirmi? yani bd135 ile sanirim bacak baglantilari uyuyor bd 135 yerine direk bu irfz44 ü koysam olurmu ? bu konuda pek arastirma yapamadim biraz zamanim kisitli yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekürler koaly gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

KAZIMUGUR

ilker_32

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"merhaba arkadaslar üstadadlar kayan yazi devremde bd135 kullandim fakat bd135 ile cok rahat sonuc alamadim transistör tam olarak iletime gecemiyor npn kullandim colectörü direk ledlere emiterdende 18 volt veriyorum sapitiyor simdi u is icin mosfet en iysi dediler irfz44 kullan dediler simdi ben bu zamana kadar mosfet kullanmadim burda
sanirim
beyz karsilgi gate
emiter karsiligi drain

ayrica pic ile direk sürebilirmiyim bu mosfeti acaba gate önüne ön direnc koymam gerekirmi? yani bd135 ile sanirim bacak baglantilari uyuyor bd 135 yerine direk bu irfz44 ü koysam olurmu ? bu konuda pek arastirma yapamadim biraz zamanim kisitli yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekürler koaly gelsin

Ben MJE3055 ve MJE2955 kullandım. Biraz pahalı ama sonuç süper.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"merhaba arkadaslar üstadadlar kayan yazi devremde bd135 kullandim fakat bd135 ile cok rahat sonuc alamadim transistör tam olarak iletime gecemiyor npn kullandim colectörü direk ledlere emiterdende 18 volt veriyorum sapitiyor simdi u is icin mosfet en iysi dediler irfz44 kullan dediler simdi ben bu zamana kadar mosfet kullanmadim burda
sanirim
beyz karsilgi gate
emiter karsiligi drain

Bu kadar da değil ! :D

Teknik eğitim veren lise ve üniversitelerde bu yapıları anlatıyorlar.
Eğitim almadan bu işe bu kadar körü körüne atlamanız sadece
zaman kaybıdır. İlk önce transistör yapılarının
nasıl çalıştığını anlayarak işe başlayın. Bu herkesin menfaatine olacaktır.

Pratik olarak birşey söylemek gerekirse;

NPN transistörün beyzinden emitere akım akıtmamız gerekir.
Bu da 0.7V seviyelerinde yukselen bir grafikle görülebilir.
yani 0.50V ta hiç akım akıtamazken 0.80V ta gate akımı
Transistörü bozacak seviyelere gelmiş olabilir.
Giriş akımı kontrol edilmelidir.

Mosfette ise; ( N kanal )

Gate - Source arasındaki gerilim 12V yapılarak Drain-source arası iletim sağlanır. Bu 12V teknolojinin gelişmesiyle daha da düşürüldü.

Örn. lojikle sürülebilen moslar çıktı. (5V) Aksi belirtilmedikçe 12V diyebiliriz.

Bütün bunlardan sonra diyebiliriz ki,
onun yerine bu, bunun yerine şu OLAMAZ ! :D

teknikelektronikci

merhabalar ilk öncelikle cevapalriniz icin tesekür ederim

erol hocam dediginiz cok dogru bu kadarda değil !!
ben teknik lise mezunyum ama bu transistörlerin tam ögrenildigi zamada (1.ve 2 sinifta) hocanizda hic birsey bilmiorsa ve dersler san sakrak eylence icinde gecior olsaydi bana hak verir olurdunuz tam temel alirken nerdeyse hic ders islenmedigi bir sinfitaydim ve bu temel bilgileri kacirdim diyeceskinizki kendin ögrenseydin disardan o zamandan sonra pek lazim olmadiigi icin ve gerek duymadigim icin hic fazla ayrintisina gitmedim okulda bize sadece transistörün teori ve pratikde anahtarlama elemani olarak kullanilmasini ögretiler o yüzden ne derseniz haklisiniz ama malesef egitim kalitsinin durumu belli!! bu durmdan ben utanmam bastakiler utansin cünkü hic bir sey bilmeyen hocalari ögretmen yapiorlar ders müfredatinida ezbere dayali yapiorlar

peki hocam dediginiz gibi simdi kitaplari acacam ve bakacam ama sormak istedigim demisinzki" npn transistörün beyzinden emitere akim akitmaniz gerek beim yaptigimda beyz pice bagli ben emiterden collectöre dogru akitim devre aslinda calsiti karakterler gözüktü ama sönük oldu peki beyzden emitere akim akitacak isek colektörü picemi baglayacaz
lütfen bu konudaki bilgisizligimi maruz görün  koaly gelsin saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aster

NPN transistörde akım kollektörden emitere akar
emiterden akım akıtmak için baza gerilim vermeniz gerekir
baza verilen  gerilimin bir diyot boyu düşüğü yani 0,7v eksiği kollektörden emitere akar (silisyum için)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "aster"NPN transistörde akım kollektörden emitere akar
emiterden akım akıtmak için baza gerilim vermeniz gerekir
baza verilen  gerilimin bir diyot boyu düşüğü yani 0,7v eksiği kollektörden emitere akar (silisyum için)

hocam cevabiniz icin tesekür ederim simdi hatirladim okuldada bize dediginiz gibi demsilerdi kolektröden emitere dogru aktigini peki erol hocamn dedigi beyzden emitere farkli bir seymi oluyor kafam karisti. ben uygulamamda dedignizin tam tersini yaptim galiba emitere 12 volt verip, collectörü ledere verdim yani ters yaptim  :oops:  . peki sizce mosfete gecis yapmalimiyim yoksa transistörlerin baglantilarinimi düzelteyim?

Erol YILMAZ

Uygulamanın durumuna göre değişiyor. Ama
Şase ve + anahtarlamalı olarak basitçe 2 ye de  ayırabiliriz.
Şaseyi anahtarlamak için bu tarz bir yapı kullanıyorum.

teknikelektronikci

erol hocam aynen benim yapida böyle ama tek farki emiter saseye bagli  değil + ya bagli ama bu durumda akim emiterden collectöre akmis olmuormu ?(sizin yapida) bu ayni yapida npn kullanmak sartiyla emiteri + ya baglamak olmazmi? birde benb simdi akimi emietrden collectöremi ?colectörden emiteremi akitmam gerek ?

aster

Baştan alırsak,
NPN için akım kollektörden emitere baza verilen gerilimin 0,7 volt düşüğü olarak akar.

PNP için akım emiterden kollektöre akar kollektörden akım akması için baza emiterde bulunan gerilimden daha - olan bir gerilim vermeniz gerekir
kollektör çıkışındaki gerilim bu baza uygulanan emitere nazaran daha - olan gerilimle aynı orantıda değildir !...
bir nevi anahtar gibidir, emiterdeki gerilimi kollektörde de okursunuz

Erol YILMAZ

NPN de

1- Akım yönü Kollektörden EMİTERE doğrudur.
2- Bir de Vb-e gerilimi 0.7V olmalıdır...

bu 2 satırı bildin mi problemini çözersin.

Çoğu elektronikçi Vb-e ye anlam veremiyor.
Anlamı çok basit:

Beyz - Emiter gerilimi = 0.7V olmalıdır.
Şimdi sen Emiteri çıkış yapacaksın.
Ama beyzden 5V vermek istiyorsun. !

Transistör akımı kendini nasıl ayarlar bu durumda biliyormusun ?

Kısaca emiter gerilimi 4.3 V olacak şekilde
Anladın sen onu :D

Senin yapmak istediğin şey kısaca   + anahtarlamalı bir yapı.

Teknik literatürde High side driver diye geçiyor... 2 bjt transistor ile yapılabilir.
Direnç değerlerini çok fazla takmazsan şu şekilde diyebilirim.

Cetinal

eğer katot anahtarlanacaksa zaten transistörle uğraşmaya gerek yok ULN var iken

Erol YILMAZ

Alıntı YapRecommended for high-side switching applications that benefit from separate logic and load grounds,

kullanmamış olmakla beraber,
piyasada UDN2984 gibi high side driver ic leri var.

teknikelektronikci

merhaba cevaplariniz icin tesekür ederim uln ve udn serisi olmaz uygun değil mutlaka transistör veya mosfet gerekiyor

ben mlesef bu konudaki bir bilgi eksikligimi gördüm sayenizde o da
aster hocamin dedigi gibi:
Alıntı YapNPN için akım kollektörden emitere baza verilen gerilimin 0,7 volt düşüğü olarak akar.
ben isisdede denemelerimde gerek colectör olsun gerek emiter olsun 12 volt verdim ve cikisda dediginiz giib 0.7 volt düstügü yan erol hocam dedginiz gibi

Alıntı YapTransistör akımı kendini nasıl ayarlar bu durumda biliyormusun ?

Kısaca emiter gerilimi 4.3 V olacak şekilde
Anladın sen onu

benim amacim ise burda 12 voltu akitmak yani emiterden 4.3 değilde 11.2 volt cikmasini istemem  peki bunu nasil saglarim cevaplariniz icin tesekürer

aster

Bazına 11.9 volt verdin mi istediğin olur (yuvarlarsak 12 v diyelim)