Mosfet çıkmazı

Başlatan titanium, 07 Eylül 2007, 11:54:46

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "aster"Bazına 11.9 volt verdin mi istediğin olur (yuvarlarsak 12 v diyelim)

peki hocam pic ile bunu nasil yaparim problem burda isde :( picin cikisi 5 volt  :roll:  sanirim bu durumda uln udn yemi gecis yapacam :(
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
benim amacim ise burda 12 voltu akitmak yani emiterden 4.3 değilde 11.2 volt cikmasini istemem  peki bunu nasil saglarim cevaplariniz icin tesekürer

:D High side driver diye anlatmaya çalıştığım şey bu !
Hatta bi tane de çizdim ama
pek anlaşılmamış anlaşılan :D

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Erol"
Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
benim amacim ise burda 12 voltu akitmak yani emiterden 4.3 değilde 11.2 volt cikmasini istemem  peki bunu nasil saglarim cevaplariniz icin tesekürer

:D High side driver diye anlatmaya çalıştığım şey bu !
Hatta bi tane de çizdim ama
pek anlaşılmamış anlaşılan :D

aa pardon hocam orayi kacirmisim özür dilerim ama gene bu durumda devreyi komple degistirmek gerekecek cevaplrniz icin tesekür ederim baskiyi devreyi degistirebilirsem verdiginiz devreyi yapacam kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aslan_korhan

IRFZ44 kullanırsan PIC'in çıkışına 1K direnç ile direkt gayt'e girersen çalışır. Source şasede olacak. Ben bu şekilde kullanıyorum hiç bir sorun çıkmıyor. 12V veya 24V yük bağla fark etmez. 12V'de 3A çektiğim halde ısınmıyor bile.  En fazla 0.2V voltaj düşümü oluyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"IRFZ44 kullanırsan PIC'in çıkışına 1K direnç ile direkt gayt'e girersen çalışır. Source şasede olacak. Ben bu şekilde kullanıyorum hiç bir sorun çıkmıyor. 12V veya 24V yük bağla fark etmez. 12V'de 3A çektiğim halde ısınmıyor bile.  En fazla 0.2V voltaj düşümü oluyor...

peki hocam source sase değilde +vdd (yani 18v ) rica etsem eger mümkünse bi örenk devre varsa koyabilirmisiniz yani tam bahsetiginiz gibi bi isisde bir seyler cizdim ama gene koyarsaniz daha emin olurum  tesekürler
edit:

aslan_korhan

O zaman P tipi MOSFET falan gerekecek sanırım. Yani bu şekilde hiç denemediğimden birşey diyemeyeceğim. Bende hep ortak şase kullanmayı severim ama mümkünse bu şekilde yapmayı dene.
Gate 1K üzerinden PIC'e. Önlem olarak Gate'den şaseye birde 10K falan bağla. Source şaseye. Drain ise yükün şasesine...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"O zaman P tipi MOSFET falan gerekecek sanırım. Yani bu şekilde hiç denemediğimden birşey diyemeyeceğim. Bende hep ortak şase kullanmayı severim ama mümkünse bu şekilde yapmayı dene.
Gate 1K üzerinden PIC'e. Önlem olarak Gate'den şaseye birde 10K falan bağla. Source şaseye. Drain ise yükün şasesine...

hocam isisde uzunca ugrastim bunun tersini nasil yaparim diye ama olmadi dediginiz gibi yaparsamda drain i yükün sasesine baglamaya kalksam uln leri iptal etmem gerekecek matrixleri ortak anot yapmam gerekecek onu yapsam bile hc595 lerin ciksi 5 volt oldugundan gene bu is olmayacak tam tersinede dediginiz gibi p kanal ile denedim olmuyor su anda en iyi yöntem pinelri tersleyip udn ile sürmek olacak cvaplriniz icin tesekür ederim

Maxim

Mosfet ile ortak şase kullanımı amma zormuş,
baya bir incelemeden sonra şöyle birşey yaptım ,

Devre, fiziksel kurulumdan sonra havai fişek gösterisine dönermi diye soracaktım ? :)

Erol YILMAZ

maxiboost gayet güzel çizmişsin.
Hatta Q1 yerine BC337 gibi bolca bulunan BJT tipi bir NPN tansistör de
olur.