kayan yazı(4094 sürmek SPI,,pic veya atmel)

Başlatan Cetinal, 09 Eylül 2007, 16:34:50

Cetinal

kayan yazıya başlıorum son zamanlarda incelediğim projelerde
74hc154,,74138 gibi entegreler kullanılmış ve
am bu entegrelerle sutun arttırılmak istenildiğinde ise olay çıkmaza giriyor

şimdi bu kendi hazırladığım şemaya göre  4094 lerle her bir karakter kayacak iken bir defa tarama yaptırmam gerkiyor bunun için kodlar içinde manual olarak kendimin 1-0 yapmak çok saçma ve pratik bir yöntem değil SPI modülünü kullanarak kontrol etmem lazım ve bununla ilgili bilgi ve mantık paylaşımı yaparmısınız

olayın başlangıcında asıl başlangıc mantığı budur

burda karakter kodları P0 dan verilirken her alttan her kodda yeni bir tarama yapılo işte benim yapmaya çalıştığım şey ise bu alt tarama işini uzatabilmek tir bunun için ise en uygun entegre 595 veya 4094 dür
bu tarama olayı tamamlandığında ise seri port kontolü eepromdan okuma filan solda sıfır onlar basit ama bu işte tarama işi beni düşündürdü

pic veya atmel eğer yardımcı olursanız sevinirim sadece C biliorum diğer dilleri bilmiorum

bu linkte ise 8x8 örneği var
http://uploaded.to/?id=e7vmlk

şifre www.picproje.org

teknikelektronikci

@romeo  respack i kullanma amacin parazit veya disardan saselik kapipda abuk sabuk yanmasin diyemi?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ilker_32

@Romeo123, satır taramalı kayan yazı devresinde satırlara respack bağlaman mantıklı bir davranış. Devre bu şekilde daha kararlı çalışabilir. Kayan yazılarda ticaret amaçlı değil, amatör devrelerle uğraştığımız için genelde respack tercih etmeyiz. Ayrıca bu işi profesyonelce yapan firmalar respack tercih ediyorlar.

Cetinal

birincesi respack aslında daha kolay bulunuor benim için çünkü çalıştığım yerde anakart hurdası çok ve aynı zamanda pcb dizaynında da çok pratklik sağlıyor

oraya respack kullanmam sebebi ise atmel 89 serilerinde Port 0 open drain dir  yani 0 olur ama 1 olmaz bu yüzden pull up gereklidir bu olay piclerde de vardı sanırım 628 de b portundan birisinin open drain olması lazım

Cetinal

bu arada asıl sorumuzun cevebını alamadık ya nese bakalım
bu mantıkla pic veya 8051 le bu kayan yazımı yaptığımda sütun arttırması kolaylaşacak demultiplexerlere göre daha ii olacak ama daha ilgilenemedim hala

ilker_32

Sanırım open drain portb'de yok porta'da var. Ra4

8051 ile ilgili bir proje olması gerekir board'da incelemeni tavsiye ederim. Sütun sayısı kolayca arttırılabiliyordu.

Cetinal

ha işte öyleydi aklımda portb kalmış