16 bit adc den okunan verilerin sapması.

Başlatan MICROCEBEL, 10 Eylül 2007, 13:29:26

MICROCEBEL

Arkadaşlar merhaba,

Texas instruments ten ADS8325  16bit adc istedim 5 gün içinde gönderdiler.Ref voltajını ve analog bilgiyi adc giriyorum pic ile dijital bilgiyi okuduğumda atıyorum 0xf001 okuyorum diğer okuyuşumda 0xf0a1 okuyorum böyle hep sapmalar oluyo.Ref voltajı için regüle entegresi olarak L7805 kullanıyorum.Analog bilgi içinde dirençlerle gerilim bölücü yaptım direnç değerleri sabit olmasına rağmen hep değişik değerler okuyorum.Ref voltajım 5V analog giriş voltajıda 2 volt.ADS8325 in datasheetinde ref voltajı için regülatör olarak REF30XX serisinden kullanmış birde OP340 opamp ile yapılmış gerilm izleyiciden geçirerekgirmiş referans voltajını.Ben ilk baş LM324 kullandım opamp olarak.Sonra opampları devreden çıkardım ama sonuç aynı.Strain gauge ile metal üzerindeki fiziksel gerilmeyi okumak için kullanıyorum bu adc yi strain gauge in direnç değeri +-0.1 ohm luk değişişmlerle alçalıp yükseliyo benim adc den bilgiyi okuduğum zaman sürekli değişimler olduğu için strain gauge üzerindeki değişimleri göremiyom bu seferde.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ama bu ADS8325 ile yapmam şart çünkü başka bi seçenek kalmadı önümde çünkü zaman çok dar.Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

birumher

16 bit ADC de 65536 adım var. 5 V u böldüğün zaman her adım yaklaşık 0.00007629394 Volta karşılık geliyor. Bu çok küçük bir değer. Bence bu tip dalgalanmaların olması normal. Tabi değerler birbirine yakın değilse o başka. Ayrıca 7805 ile yaptığın referans voltaj da dalgalanıyordur. Karar vermen gereken şey ne kadarlık bir hassasiyete ihtiyacın olduğu.
Birkan.Herguner

general

7805 in girişini 9V luk pil ele beslediğim haldede aynı şey oluyo.Benim değişim lerim ise 357uV yani strain gauge in 0.1 ohm luk direnç değişimdeki voltaj farkı.Benim okuduğum değişmeler arasında yeri geliyo 800uV luk değişimler görüyorum.

MICROCEBEL

arkadaşlar yanlışlıkla arkadaşımın hesabından yazmışım özürdilerim

picusta

Bence böyle olmasi gayet normal, ölçüm gürültüsü. 12bitlik Adc kullanmistim ayni sorun.
çözüm ise ölçümü filtrelemek. 4 (veya 8 ) örnegi pespese alin. bunlari toplayin sonra 4 ile bölün.
Forumda oversampling hakkinda konusulmustu. Tam olarak bu olmasada buna benzer bir mantik.
yüksek hassasiyetli analog devre yapmasi zordur. Rapid'e güzel bir kitap yükleyecegim.

arif

Referans olarak 7805 yerine referans entegresi kullanmanızı öneririm.
(örn. lm385-2.5, LM4040 vb.)

cenkishan

bu sorun benim ugrastıgım bi programdada vardı.24 bit ad7730 kullanılmıs ama 24 bit yerine 16 bit okunmus. cok geziyor diye. cok gezen bitler hic kullanılmamıs onemli olan referans beslemesi tam 5v olmalı ayrı ayrı besleme kullanılmalı.eger dahada geziyor ise gezen bitleri ayrı registerde ayrılmalı.16 bit bir adcde normalde son 3 veya 4 bit cok gezer. birde picustanın yontemide kullanılabilir ama tam bilmiyorum o isi assembler yazıyorum.illada 16 bit ile butun bitleri kullanarakta olcum yapcam dersemde bu tip gezmeler normal.AYRICA PİCUSTA kitabı merakla bekliyorum.
SAYGILARIMLA.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

picusta

A Baker's Dozen: Real Analog Solutions for Digital Designers
Publisher: Newnes | May 2005 | ISBN: 0750678194 | Pages: 368 | PDF | 9.3 MB

Bonnie Baker

This book has been written to help digital engineers who need a few basic analog tools in their toolbox. For practicing digital engineers, students, educators and hands-on managers who are looking for the analog foundation they need to handle their daily engineering problems, this will serve as a valuable reference to the nuts-and-bolts of system analog design in a digital world.

This book is a hands-on designer's guide to the most important topics in analog electronicssuch as Analog-to-Digital and Digital-to-Analog conversion, operational amplifiers, filters, and integrating analog and digital systems. The presentation is tailored for engineers who are primarily experienced and/or educated in digital circuit design. This book will teach such readers how to "think analog" when it is the best solution to their problem. Special attention is also given to fundamental topics, such as noise and how to use analog test and measurement equipment, that are often ignored in other analog titles aimed at professional engineers.

* Extensive use of case-histories and real design examples.

* Offers digital designers the right analog "tool" for the job at hand.

* Conversational, annecdotal "tone" is very easily accessible by students and practitioners alike.

http://rapidshare.com/files/30377999/Newnes.A.Bakers.Dozen.Real.Analog.Solutions.for.Digital.Designers.rar

MICROCEBEL

Arkadaşlar referans entegresi olarak LM336Z25 kullandım yani referans voltajımı 2.5V kullanıyorum.Sonuç gene aynı ilk 8 bit sürekli geziyor.ADS8325 in +IN ucuna wheatson köprüsünden gelen analog voltajı giriyorum.-IN ucuda GND ye bağlıyorum.-IN ile +IN ucu içeride karşılaştırıcıdan geçmiş.Sanırım şase de dalgalanma oluyor.Bu nedenle -IN ede belirsiz olan uV seviyelerinde voltaj giriyor.Bu nedenle ad cevrimde sürekli sapmalar oluyor.Bu şasedeki dalgalanmayı nasıl önlerim.

CoşkuN

Yukarıda verilmiş kitapta gerçekten güzel bilgiler var.
Devre için bir öneri de ADC girişine alçak-geçiren bir filtre konulması olabilir.Gürültüyü biraz daha azaltacaktır.

Erol YILMAZ

Gerçekten hoş bir kitaptır.
Mcu ile uğraşıp ta ölçüm yapacam diyenler için BİR Numara :)

Maxim

bu adc entegrenin önünde aktif filtre kullanmak gerekmiyormu ?
yüksek çözünürlükte olduğundan ripple yapması normal değilmidir ?

bir aktif filtre yapılsa (tam bilmiyorum,onun bir ismi var ,bilmem kaçıncı dereceden filtre ) mesela 500 hertzin üstünü geçirmese ?
eğer audio değilse data .

mesela..

CoşkuN

Burada kullandığınız ADC'nin kullanımıyla ilgili uygulama notları var.Oradaki örnek devrelerden faydalanabilirsiniz.Genellikle bu tür ADC devrelerinde pasif de olsa bir alçak geçiren filtre kullanılıyor.Tek başına düzgün topraklama bile gürültü konusunda önem kazanıyor.
http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/ads8325.html#applicationnotes

crypto

Datasheette böyle bir örnek şema var.
Ben de bu konuda biraz çalışma yapmıştım. 10 defa değer okuyup en büyük ve en küçük olan 2 şer değeri dikkate almayıp kalan 6 değeri toplayıp tekrar 6 ya bölerek ortalama değer almaya çalışmıştım. Ama yine de stabil değildi. Aşağıdaki gibi bir referans voltaj devresi gerekiyor galiba. Elimde malzeme olmadığından henüz deneme şansım olmadı. Deneyen olursa sonucunu merakla bekleyeceğim.