CCS hex dosyaları hakkında yardım lazım lütfen

Başlatan muratza, 01 Eylül 2003, 10:59:49

muratza

bu güne kadar picbasicle uğraşıyordum zeyneld nin verdiği linkten (http://groups.yahoo.com/group/pic911/files) ccs yi indirip kurdum ama bununla yaptığım hex dosyalarının hiçbirini çalıştıramadım (16F877 kullanıyorum) işin acayip tarafı bunların hepsi proteusla çalışıyor anladığım kadarıyla fuse olayında bir sorun oluyor proteus fuseların tamamını dikkate almıyor mesela hs olması yada rc olması arasında bir fark yok hızı elle yazınca onu kabul ediyor birde forumun eski mesajlarından <hate> in aynı sorunu olmuş verilen cevaplarda #fuse olayını iptal edip programmer'dan fuse'luycan yada pic wizardı kullan demişler her ikisini de denedim ama sonuç değişmedi hatta hex dosyanın en altında olan ;PIC16F877 satırını da sildim benim programlar yine çalışmıyor lütfen yardım.

muratza

başka bir bilgisayarda denedim hiç bir şey değişmedi bu sorunla karşılaşıp çözen kimse yok mu?

Erol YILMAZ

Selam;
Ben de uzun suredir CCS kullaniyorum. Fakat dedigin gibi bir sorunla hic karsilasmadim. Mclr piniyle veya Osc secimiyle veya WDT ile ilgili bir problemin olabilir mi? Daha once de devre kurduguna gore olmamasi lazim. Ayrica olusturdugu hex dosyasinin sonundaki pic ismini kaldirmana gerek yok.

muratza

sorunumun ne olduğunu anladım ama nasıl çözeceğimi bilmiyorum aslında benim istemediğim ama compilerın oluşturduğu <sleep> durumu, yaptığım hex'i disassembler yaptım asm dosyanın sonunda sleep komutu var ve bu yüzden program çalışmıyormuş ne yapsamda bundan kurtulsam

mmengi

dostum asm de gördüğün sleep programın bittiği yerdedir. programın tekrar başa dönüp çalışmaması için bunu END gibi düşün programın devamlı bir döngü içinde ise zaten oraya kadar gelmeyecektir. yok ama programın işini bitirip duracak şekilde ise bu noktaya gelip pic uykuya geçiyor ve program sonlanıyor.

iyi çalışmalar.

muratza

sağol mmengi sorunum main fonksiyonunun altına yazılması lazım gelen while yüzündenmiş örneklerde while(TRUE); görüp duruyordum bende öyle yaptım ama iş öyle değil while(1); miş