pic basic pro ile serial iletişim..

Başlatan madmax, 01 Kasım 2002, 10:40:48

madmax

selam arkadaşlar..

PBP ile ile   serin serout  serin2 seerout2
komutları nasıl kullanılır..
kitaplara ve komut setlerine baktım..

benim sorunum  9600,8,E,2 formatında data iletişimi..

bout rateyi 9600 olarak ayarlanabiliyor..
data bit de 8 oluyor..
parity  Even..
fakat stop bit bilgileri yok..

bu yüzdende iletişim.. kuramıyorum..

acaba stop bit bilgisi nasıl set edilebilir..

byka

arkadaslar f877 ve pbp ile ornek seri haberlesme code

bu code u proteus ta vti terminal kullanarak gorebilirsiniz (bilgisayarınızda tterminal baglanıtısı olmalı)

'***************************************************
'****************  byka    Copyright 2002 **********
'***************************************************
' RS232 Haberleşmesi

include "modedefs.bas"    

si      var portc.0
so      var portc.1
veri    var byte
BAUD    con 84              '9600 Baud Rate

Start:
   trisc=1
   portc=0
Main:
   pause 1000
   serout2 so,baud,["Merhaba"]
Loop:
   serin2 si,baud,100,Loop,[veri]    
   if veri="x" then
   serout2 so,baud,["X Alindi"]
   else
   serout2 so,baud,["X Alinamadi"]
   endif
   pause 100
   goto Loop
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

madmax

ilgin için teşekkür ederim  
@byka

ben terminalden haberleşebiliyorum..
ordakı 84 modu 9600,N,1 standar terminal kodu..

fakat ben sürekli akan bir datadan data izleyip log almak
istiyorum ve haberleştiğim protokol..
9600,8,E,2  
bunun  serin modu nu bulamıyorum....

mustisal

belki faydası olur,

Serial Communication on the PIC using PicBasic Pro

http://stage.itp.nyu.edu/~tigoe/pcomp/pic/pic-serial-pbpro.shtml

nazima

16f84 ile seriletişim için yardımlarınızı rica ediyorum sorunum şu;

pic basic pro kullanarak (serin ve serout) kode yazdım. hyperterminalle rs232 portundan pic'e bağlandığımda veriler ekrana geliyor ama ben kılavyeden giriş yaptığımda pic'e ulaşmıyor yada cevap vermiyor.

bunun haricinde serin serout ile serin2 ve serot2 arasındaki fark nedir açıklayabilirmisiniz. birde arada max232 kullanmıyorum ve işletim sistemi xp bunun etkisi olabilirmi şimdiden teşekkür ederim..
Cevabın bir parçası değilsen,sorunun bir parçasısın demektir..  Rafi Eitan

axanc

evet bir sınırlama var, time out diye geçiyor.. elinde pbp dökümanı varsa onda örnek mevcuttur...
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

cozturk

Arkadaşlar, pbp de pici  devamlı seri bilgi gönderecek şekilde nasıl ayarlayabiliriz.

örn sıcaklık bilgisi 115200 baud ile devamlı olarak pcye gitmeli. pcde de bunu log eden bir yazılım old. varsayalım. Evvelce böyle bir proje gören bilen varsa link bildiriniz.

axanc

@fsan 'ın "sıcaklık logger" programı var... VB ile PC arayüzünü de tasarlamış... Sonsivri'de birinin sharing'de vardı.. tam hatırlamıyrm.. kendi bilgisayarım'da olsam tam adres verirdim...
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

cozturk

Teşekkür ederim.  fsan kardeş de sağolsun .  VB kodları olmasa da artık virtual terminalle bakıp yeni bir prog ayarlarım. Hiç olmazsa exe si olsa iyi olurdu ya neyse.

fsan

merhaba,
Siz sagolun arkadaslar

buyurun size EXE dosyasi :P
http://home.no/fsan/projects/Project-03/exe/

Not:
Dosyalarin hepsini ayni yere kopyalayin calismasi lazim.. Yine de sorun olursa yani bilgisayarinizda VB6 kurulu değilse belki eksik dosyalar (dll falan) olursa gerekli dosyalari nette arayin bulursunuz.

Sevgiler, saygilar..

peko

@ çöztürk

yeni resmine bakılırsa sana bide güneşlik gerekecek :)
hani fazla sıcaktan telef olma diye.
Sen bence bu devreyi ondan istiyon.
:)

Şaka biyana.. düşünün sabah geldiniz masanıza oturdunuz , bileğinize bir bant takıyorsunuz ve vücut ısısı,nabız,kalp,tansiyon vs.. tüm bilgileriniz ekranın bi köşesinde . Anakart verilerini izler gibi kendiniz izliyorsunuz.
He bide işin network olayı var.. mesela ali'nin yanına gidecesiniz. Sistemden durumunu kontrol edip ." he tamam, sinirli diilmiş gidip parkta arabasına çarptığım adamın kendisi olduğunu söliyebilirim!"
:twisted:  :twisted:

heee bide madalyonun asıl yüzü var.!  :D
Patronun durumu .!  :D
Varın gerisini siz hayal edinn..  8)  :idea:  :idea:  :idea:

iyi  çalışmalar herkese..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

dombilik

Ustalarım:
seri haberleşme ile ilgili antrenmanlara yeni yeni başlıycam.
max 232 li bir uygulama devresi henüz yapmadım.proteus üzerinden çalışmayı düşünüyorum.Burdaki virtual terminal anladığım kadarı ile
hyper terminal yerine kulanılabilecek.Benim merak ettiğim proteus daki
compim adlı db9 soket..
eğer similasyonumu bu soket üzerinden yaparsam pc deki hyper terminal üzerinden proteus ile haberleşebilirmiyim?yada bu işi yapabilen başka bir yolvarmı?
yoksa hyper terminal kullanımı illaki max 232 ve pic den oluşan bir deney devresi ile beraber kulanmak zorundamıyım?
şu an seri iletişim komutlarını ve syntax larını araştırıyorum(MCSP).
saygılarımla..
Hepimize hayırlı işler..Kolay gelsin
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

dombilik

BU ARADA;
INCLUDE "modedefs.bas" 
GONDER: 
serout PORTC.6,N9600,["DOMBILIK"] 
end

ifadesinde isis de virtual terminale çıkan karakterler gönderdiğim bilgilerden tamamen farklı iken;
INCLUDE "modedefs.bas" 
GONDER: 
SEROUT PORTC.6,N9600,["DOMBILIK"] 
CALL GECIKME 
GOTO GONDER 
END 
GECIKME: 
PAUSE 100 
RETURN

ifadesinda vt de ilk katar daha önceki hatalı kelime ile aynı fakat
daha sonraki katarlar DOMBILIK olarak gelmekte...
sizce bunu sebebi ne olabilir?
teşekkürler kolay gelsin...
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

CaFFeiNe

DEFINE CHAR_PACING 1000

programın başına yukarıdaki gibi bir ifade yazarsan düzelebilir 1000 = 1milisaniye bu değeri 1-65535 arası verebilirsin yaptığı iş ise gönderilen her karakter arasına bu değer kadar gecikme koyması

dombilik