ses ve goruntu yok

Başlatan recep89, 13 Eylül 2007, 18:56:05

recep89

arkadaslar elimde shivaki 55 ekran televizyon var. televizyonu açtıgım zaman led yanıyor fakat ses ve goruntu gelmiyor.neden kaynaklanabilir acaba yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkurler.

-------------------------------
ALLAH'A EMANET OLUNUZ ....

cenkishan

SLM ARKADASIM besleme katında arıza var cıkması gereken voltajları olcmen gerekir.CUNKU EHD trafosunu calıstırmıyor o calısmadıgındada tup goruntu olmaz.ARIZA TV nin besleme katında transistorleri olc daha da bir suru arıza yorumu yapılabilir ama bende tv kartını goremeden sana bunları soyleyebilirim

ilker_32

TV'lerle ilgili yüksek tecrübem yok ama arızanın nerede aranacağını düşünmek gerekirse arızanın beslemede aranması normal bir durumdur.  Ama arıza besleme katında değilde vertikal katındaki entegredende kaynaklanabilir diye düşünüyorum.

Bu duruma göre TV'nin açık şemasını bulup inceleme yapman gerekebilir.

recep89

tvde yine aynı şey gerçekleşti 12 v zennerin kısa devre onu degistirdikten sonra duzeliyor ama bir zaman sure sonra tekrar zenner kısa devre oluyor . zenner diyot ise yuksek gerilim trafosunun oldugu kısımda, neden kaynaklanabilir bir fikriniz var mı birde acma tusuna basıyorm tv acılıyor ve bir zaman sure sonra kapanıyor kısa bir sure bekledikten sonra tekrar acıyorum normale donmus oluyor acaba neden kaynaklanıyor olabilir gorusleriniz nelerdir simdiden teşekkürler

buiba

zener diod,gerilim uclari arasina paralel bagli ise,o bolgede gerilim  yukselmesinden kaynaklanacak arizalari engellemek icindir.bu durumda tv'nizin besleme katindan cikacak gerilimler olmasi gerektiginden yuksek cikiyorya zener bozuluyordur.

murbay

www.eserviceinfo.com
adresinden tv'nin şemasını bulabilirsin. Şema üzerinden zenerin nerede olduğunu bulursan işin kolaylaşır.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

ilker_32

İşte birşeyler yazmışız önceden demişiz beslemedendir. Bu başlığı tekrar gördüm. Ve şöyle düşünüyorum şimdide...
Stand-by olduğuna göre arıza beslemedede olmayabilir.

recep89

besleme katından cıkan voltajlar normal yani yuksek falan değil bende neden kaynaklıgındı tam olarak anlayamadım o yuzden sizden yardım istedim bana gore besleme katı saglam yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim

ilker_32

Veya hocam bu markayı bulamasanızda arıza notları kitabından bu tür arızalara bakın hiç olmassa sizi arızayı hangi katta arıyacağınızla ilgili yol gösterir. Çoğu aynı mantıkla çalışıyorlar.

F.T

besleme normal olabilir ama zaman zaman ani voltaj yükselmeleri yapıyor olabilir.onun için beslemede bulunan kapasitelere bir bakmanı tavsiye ederim.genelde beslemede voltaj ayar potunun hattına baglı kapasitede bu tür sıkıntılar oluyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.