(COZULDU) Max485(75176) difransyel sorunu mu acaba?

Başlatan Veli B., 15 Eylül 2007, 13:44:12

Veli B.

Texas SN75176BP ile yaptigim, 3 node lu simplex(TX ani icin RO lardan busy kontrol yapiyorum) devrede daha once karsilasmadigim bir sorun yasamaktayim. RO cikisi rastgele H olmakta ve belirsiz sureler boyunca konumunu muhafaza edip L olmakta. Node baglantilari icin kullandigim topoloji Line. Kablo CAT5-E.
1- A ve B arasi 200mv un bir hayli altinda, +2<> +25 mv arasinda geziniyor (Tepki suresi yavas kaliyor olabilir, olcu aletim protech 506)  
2- A ve B nin GND ye gore durumlari ise +2,380V  ile +2, 410V arasi geziniyor.
3-Slave diyebilecegim ve gorevi sadece tx yapmak olan sistemlere ait 75176 larin RO cikislarinda surekli diyebilecegim kadar sik 3, 9 V civarinda yansima goruyorum.
4- Master diyebilecegim sistemin RO pininde arasira 20-30 Hz lik %50 duty ye sahip sinyaller gormekteyim.
5-Master icin RO pini bosta ( sikinti sebebi ile hatti kesip bosa aldim, node  sayisina bire dusurdum ve line uzerinde bagli sadece master ile bir terminal(slave) kaldi verdigim degerler bu durumda alinmistir)
6- DI ve ROE pinleri saglikli bir sekilde kontrol ediliyor mcu tarafindan. Bu konuda bir sikinti yok ve zamanlamalar dogru sekilde yapiliyor.
7- Merak ettigim icin topolojiyi yildiza cevirdim (1 node:1master:4 slave) ve ayni tepki ve yaklasik ayni degerleri aldim lakin sonucta degisen bir durum olusmadi.
Edit: Yazmayi unutmusum, sonlandirma direnci (120-200 ohm) varken ve yokken denemeler yaptim.
Benzer bir durum yasayan, oneride/ yorumda bulunabilecek olan arkadaslara teşekkür ederim.

arslan74

Merhaba,

Yanlış anlamadımsa cift yönlü haberleşme yaptırıyorsun. RX - TX arasında çakışma olmasaı için tek yönlü haberleşme kullanmayı dene. Haberleşmeyi iki tane max485 kullanıb biri TX için diğerini sadece RX kullanmak daha sağlıklı olmazmı? ben mesela haberleşme devremi o şekilde tasarladım ama daha test etmedim. Burda amacım RX-TX cakışma olmaması ve birde gönderme ve alma için max485 ayarlamaya gerek kalmayacak.

Testlerim bitti yazarım.

Selamlar.

Veli B.

Haberlesme tek yonlu ve simplex sekilde. Slaveler TX yapiyor, master ise RX. Slaveler hatta data bindirmeden once sadece hattin bos olup olmadigina bakiyor.
Bu arada sizin durumunuz icin SN75179 u inceleminizi onerebilirim,
http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/sn65lbc179.html

Veli B.

Onerebileceginiz, benzer sekilde calisan bir sistem icin, teknik detaya sahip link var mi acaba? Henuz nette benzer bir sikinti yasayan kisilere ait mesaj veya yazi bulamadim.

OG

Hocam TX Pic i devreden ayırıp hattı o şekilde ölçseniz. Temizse pic tarafından istenmeyen puls ler veriyor olabilirmi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Veli B.

Line A ve B uzerinden kontrol yapiyorum scopla . Herhangi bir sorun yok. Line temizken dahi bu degisimler oluyor.

OG

Her iki tarafın toprakları (GND) birbirine bağlımıdır, mesafe kısa olunca gerekmiyor fakat uzun olunca toprak şart oluyor.

Veli B.

Mesafe kisa, 50 metre kadar. Cat5 oldugu icin toprak gibi bir durum yok. Baska sistemlerimde cok daha uzun mesafelerde sorunsuz calismakta. Calismamasi icin hic bir neden goremiyorum, butun degerler ideale yakin.

OG

Hocam Cat5 de boş bir uç varsa onu GND olarak bağlayın. Benim de başıma gelmişti. Sağda solda elektrik kaynağı yaparlarken problem çıkıyordu.

Edit,
Muhtemelen öyle yapmışsınızdır yine de hatırlatayım, CAT5 de twistpair olan 2 ucu data olarak kullanın. Farklı twistlerden alınmış uçlar olmamalı.

Veli B.

picusta

Kablonun uçlarina belki direnç ilave etmek gerekir. Topragi tasirsak differential hattin esprisi kalmaz ama.
Edit: Sonlandirma direncinden bahsediyordum, A B arasi. Semada göremeyince öyle düsündüm ama aslinda semanin yukarisinda yazmissiniz.

Veli B.

@ Picusta,
Acar misiniz? Bagintiyi kuramadim.

@OG,

evet buklumlu cifti kulandim. Hatirlatmaniz icin teşekkürler...

Veli B.

Sorumluyu buldum :D  SMD direnc. Direncin bir ayagi kopmus ve tek taraftan lehimli imis. Goruntu olarak saglam ve lehimli gibi gorunmesine ragmen aslinda değilmis. Anlamadigim nokta 220 ohm taktigimda bu sorunu yapmamasi lazim iken o zamanda yapmasi!

Sonlandirma direncinin onemi ve bir sistemin bir direnc yuzunden nasil cuvallayabileceginin guzel bir ornegi oldu benim icin....
Ilginiz ve yardimlariniz icin hepinize teşekkür ederim.