Hangi marka eeprom daha verimli (24c veya digerleri )

Başlatan buiba, 15 Eylül 2007, 22:16:59

buiba

Daha once yaptigim projelerde,pic'lerin dahili eepromlarini kullaniyordum ve sorunsuzdu.tabii bunlar kucuk kapasiteli uygulamalardi.simdi ise harici eeprom kullanimi ihtiyaci dogdu.harici eeprom kullanilmis bazi devrelerin,bu kisminda sorunlar yasandigini duydum ve gordum.bu konuda uygulamalari ve tecrubeleri olan arkadaslarin konuyla ilgili puf noktalari ve hangi marka eeprom ne kadar verimli;benimle ve tum picproje ailesiyle paylasirsa sevinirim.

Ziya

İhtiyaç duyduğun kapasite ne kadar?

i2c protokolü kullanan seri eepromlar kapasite olarak 64K ya kadar çıkabiliyorlar ve bunlardan peşpeşe 8 tane bağlayıp 512k elde edebiliyorsun. Anca spi haberleşme yapan eeprmlar daha hızlı haberleşir. SD/MMC kartların spi haberleşme ile bağlanabilme özelliği var ve 4 GBa kadar kapasiteleri var.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

buiba

ziya hocam kapasiteleri hakkinda (24c serisi icin ) arastirma yapmistim.asil amacim;verimli derken,marka bazinda orn;at serisi 1.000.000 kez yaz,100 yil bilgi saklar derken,microchip ayni seri icin,yine 1.000.000 kez yaz ( garanti  ediyor),200 yil bilgi saklar diyor.ogrenmek istedigim,ayni seride uretim yapan markalar arasinda kiyaslama yapilmasi (kullananlar tarafindan)yani somut bilgiler,kim hangi marka,modelde ne tur sorunlarla karsilasmis vs.ayni kapasitedeki ve ozellikteki eepromlari bu baslik altinda tartisalim istiyorum.saygilar

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ziya

Ben genelde 24cXX serisi kullandım. ST, ATMEL, Microchip bu üreticilerinkini kullandım ve hiç bir sorunla karşılaşmadım. Açıkcası sizin istediğiniz şekilde bir karşılaştırma yapmadım. Yalnız dikkat edin, 24cxx serisinde hafızanın tamamı 1milyon kere yazılabilir denmemiştir. Sadece en çok kullanılan (örneğin 4 k lık alan) öyle olabilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

buiba

OG hocam konu yine atmel-microchip tartismasina mi dondu veya donecek,demek istediniz :)

volblood

Bu konuda microchip'in çok çok iddialı olduğunu söylemek istiyorum. Bahsedildiği gibi 1 milyonu garanti ediyor ve 10 milyona çıkılabildiğini de iddia ediyor.
Açıkçası böyle uzun süreli denemelerim olmadı ama bir seminerde duyduğum söylemdi bu.
İyi çalışmalar..

OG

Alıntı yapılan: "buiba"OG hocam konu yine atmel-microchip tartismasina mi dondu veya donecek,demek istediniz
Ne tartışması? Düşünmeden kullanılabilecek 2 marka verdim o kadar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yalnayak

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı yapılan: "buiba"OG hocam konu yine atmel-microchip tartismasina mi dondu veya donecek,demek istediniz
Ne tartışması? Düşünmeden kullanılabilecek 2 marka verdim o kadar.

yani sen atmel ve microchip arasinda bir secim yap..bildigim kadariyla piyasada en cok kullanilan iki eeprom bu.
ayni devrede 2 farkli eepromu kullan.dene.hangisinde sorun var gor.
ikisindede sorun yoksa ve sana yeterli ise ucuz olani tercih et.
sorun cıkıyo denilen devreler iyi kurulmamis yada eksik yazilmis bazi seylerden meydana gelebilir pekala biliyorsunuz.burda sizin devreniz ve calisma ortami onemli.ayni ortamda ayni kartta deneyerek bulmak garanti yol bence..
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

buiba

bunlari denemek guzelde,denemeden bilgi sahibi olmak icin insanlar buraya yaziyor,yani zaman kazanmak,icin bilmem anlatabildim mi?

Ziya

Harici eepromun sabit bir bölgesine bir milyon kere yazmak gibi (bin defa bile fazla) bir uygulama asla yapmayacağım gibi yazılan verilerin de gerçekten 100 yıl saklanıyor mu diye 100 yıl yaşamaya veya vasiyet bırakıp 100 yıl sonra kontrol ettirmeye niyetim yok. Yani size bu tür bir performans kıyaslamasını en azından ben yapamam.

Bundan 27 yıl önce yapılmış bir sistemi (başka başlıkta anlattım) inceledim. Z80, RAM, ROM, eaprom, ... kullanmışlar. Toplam 3 tane endüstriyel kart. Bunların yerine bir 18F4620 ve bir 24c64 yeterli geldi. 24c64'e de gerek yoktu, 18F4620 içerisinde kullanmadığım 32Klık program alanı vardı. Herneyse demek istediğim, 100 yıl yaptığınız kart çalıştırılmaz. Ortalama 30 yıl sonra kartı taktığınız sistem değiştirilir.

buiba

hocam belleklerin,verileri 100-200 yil saklayacagini neleri dikatte alip yaziyorlar,yani nasil test ediyorlar.bunlarin mazileri ne kadar ki,bu kadar kesin konusuyorlar,yoksa eeprom'da nano amperlerle calisan bir cesit ram'da,bizimi kandiriyorlar.ya da sizin dediginiz gibi nasil olsa 100 yil yasayan olmaz,kart 100 yil kullanilmaz.kullanilsada kimse bunu takip etmez,takip etselerde,bizim firmalar 100 yil varolmaz mantigimi guduyorlar... :D

Ziya

hızlandırılmış yaş tayini yöntemleri kullanıyorlar. Atıyorum 1000 defa yazıp deformasyonu inceliyorlar. Extrapolasyonla eşik seviyeye ulaşması 1milyon kereye tekabül eder deyip yazma sayısını belirliyorlar. Veri saklama süresi olarak, normal koşullarda ve anormal koşullarda bir süre sonraki deformasyonlara göre extrapolasyon yapıp süreyi belirliyorlar.

Erol YILMAZ

%90@40C bağıl nem gibi, zorlu çevresel faktörler de
hızlandırılmış yaşlanma testinde kullanılıyor.

yalnayak

ya da aletin icinde kullandiklari kimyasallarin omrunden yola cikiyolardir.
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?