Ferrit Nüve - Saturasyon?

Başlatan emrahmrcn, 16 Eylül 2007, 03:01:40

emrahmrcn

Elimde özelliklerini bilmediğim ferrit toroid var , çapı 50mm gibi.Üzerine sardığım 10 turda 670uH değerini veriyor.Forumdan bulduğum excel hesaplarına göre 40Khz de 2 tur + 2 tur primer gerektiriyor.Elimdeki pwm i ve frekansı ayarlanabilir sg3524 ile denemelerimde trafo boşta iken pwm arttırdığımda akım gitgide yükselerek 2A sonra trafodan vızıltı gelerek  mosfetler boom luyor.Bu kezde frekansı arttırdığımda ( 150Khz) pwm arttırımında 2A den sonra değilde 5A kadar yükselip tekrar mosfetler gidiyor.Merak ettiğim nokta bu sorun , nüvenin saturasyona girmesinden mi kaynaklanıyor yoksa elimdeki nüvenin bu iş için uygun olmadığımını gösteriyor.İyi çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

emrahmrcn

Kendi cevabımı kendim vereyim  :D  , evet tur başına uygulanan voltaj Bsat ı  geçtiği için nüvem doymuş hala geçiyormuş(saturasyon).Ferit nüvelerde flux yoğunluğunun  güvenli bölge olan 1250 Gauss veya 250mT seviyesinde tutulması gerektiğini öğrenince 5 tur + 5 tur sardıktan sonra sorun ortadan kalktı ve nüvem Bsat değerini aşmadı.İyi çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK