Potans Görünümlü Encoder

Başlatan amuhurcu, 19 Eylül 2007, 15:55:05

amuhurcu

Arkadaslar merhaba,

Ben pic kullanarak cesitli modüller oluşturuyorum. İleride belki gerekirse hiç zaman harcamadan direk ilgili modülü ortaya cıkararak herhangi bi otomasyon sistemini (istek üzere) geçekleştirmeyi planlıyorum... Farklı bi bakış açısı ama....

Bi modül gerçekleştirdim. Bu modül encoder kullanarak bir şeyin uzunluğunu ölçüp LCD üzerinden kullanıcıya değerleri yansıtmakta. Yalnız bilindiği üzere encoder pahalı ve de ergonomik değil yani birazcık büyük bi şey. Ben de potansiyometreye benzeyen mekanik enkoder kullandım....
( aşağıdaki adreste verilmekte ) .... Ama gördüm ki bu encoder ile kararsızlıklar yasanıyor ( darbeler mekanik olarak yüzeye temasından dolayı ) bende optik olanını arıyorum... Optik olanlar dijital osilaskop düğmelerinde değer değiştirmek için veya gelişmiş ses karıştırıcılarında bol bol kullanılmakta.... Acaba bunların bi ismi varmı ve de istanbulda bulabilirmiyim... ben adapazarında oturuyorum da.....

ilginize teşekür ederim....

http://www.alliedelec.com/Search/SearchResults.asp?sid=46F066804408617F&Ntt=encoder&N=0&No=0&Ntk=Primary

Maxim