OPAMP sorunu

Başlatan ekincisi, 22 Eylül 2007, 18:37:47

ekincisi

Herkese Merhaba;

Opamplarla ilgili bir sorum olacak. Aşağıdaki devrede Wheatstone köprüsü'den (sensörden) haliyle elde edilen çok ufak voltaj değişimleri opampla 200 KAT yükseltilmekte.

Biraz açarsak; bu opamp devresi köprüden gelen iki uç arasındaki voltaj farkını alıp 200 kat arttırmakta. En üstteki kapasitör ise 1khz alçak geçirgen filtreleme yapmakta.  Anlamadığım kısım Vref neden kullanılıyor? Vref ground yapıldığı zaman örneğin OUTA- 2.501 V OUTA+ 2.500 V olsa devre çıkışından 0.2 V okunması gerekmez mi? Vref örneğin 2.5 volt olsa çıkış 2.7 şeklinde mi   okunacak?

Vref=0 ve R2=R4 ve R1=R3 durumunda bu OPMAP devresinin formülü Vout=(OUTA+ - OUTA-)R4/R3 olduğunu biliyorum peki Vref=2.5V olursa bu formül nasıl olur?

Bu devreyi breadboard üzerinde çalıştırdım (LM324 ile) ama kazanç 200 kat olmadı. Vref ground yapıncada çalışmadı. Devreyi Proteusta kurdum ama proteus bi türlü simüle edemiyor anlamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum.

OG

Burada DC çalışma sözkonusu. Giriş değerleri DC, çıkış değeri DC. Girişte herhangi bir fark (dengesizlik) olmazsa çıkış sabit olarak Vref değerinde durur. Bu deger genelde Vdd/2 olarak kullanılır. Vdd/2 kullanıldığında hem artma hemde azalma için eşit ve en geniş değişim aralığı sağlanmış olur.

Diğer bir deyişle Kullanılan DC besleme + ve GND (referans) olduğundan sanal bir sıfır noktası elde edilmiş oluyor.

Kaynak + GND - olsa idi buna gerek kalmazdı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ekincisi

Vdd/2 yani (bu köprü 5v ile beslenmekte) 2.5 volt civarında çıkış değişecek. Eğer bu Vref değeri 0 olursa  0 etrafındaki salınımlarda çıkışı -V veremeyeceği için çalışmıyor değil mi?

Bu devreyi çalıştırdığımda kazanım yaklaşık 30 kat filan oldu neden olabilir?

Ayrıca bu proteus neden simüle edemiyor? Analog devre simülasyonunda zayıf olduğu söyleniyor ama bu çok basit bir devre simüle edebilmesi gerekmez mi?

kurumahmut

Devre analiz edildiğinde V0 = 2.5 + 200*(V1-V2) şeklinde değer bulunmaktadır. OG nin de dediği gibi çıkışın VDD ve GND arasında değişebilmesi için referans değerdir.

Erol YILMAZ

Bu arada LMV358 in giriş offset gerilimi tipik olarak 1.7mV olarak belirtilmiş. Bunun da 200 ile çarpılacağını hesaba katmak gerek.

ekincisi

çok sağolun cevaplarınız için :)