İ/O kartından veri gönderme

Başlatan XX_CİHAN_XX, 22 Eylül 2007, 18:53:56

XX_CİHAN_XX

Eski bilgisayarımın anakartında com port bulunuyordu.Visual basicte yazdığım program ile com1 den sorunsuz veri gönderiyorudum.Şuan kullandığım makinenin anakartında com port yok.Bunun üzerine pciden com port çıkışı sağlayan io kartlarından aldım.Sorunsuz bir şekilde kurdum.Testini yaptım problem yok.Ancak com1 degıl com3 olarak gördü.Bunun üzerine eski yazdıgım Visual basicteki programımda bulunan
MSComm1.Output = Chr$(118)

gibi comm1.. li satırları com3 olarak değiştirdim ama nedense yemedi 8O
Virtual terminal programından com3 ü seçerek veri gönderebilmeme rağmen visual basic te yazdıgım programda
MSComm3.Output = Chr$(118)

gibi bir satırla com3 ten veri gönderemedim.Bunun nasıl bir çözümü olabilir ?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Cetinal

seri haberleşmede belki seri port un adresi önemli olabilir

o yüzden bios taki serial port adresleri var sanırım 2f8 3f8 filan gibi onları da depğiştirerek deneyin

mesela paralel port tan yazıcı calıstırıken p.port 3BC moduna alınır 378 de filan çalışmaz onun gibi yani

uzaylivolkan

Cihan Kardeşim
MSComm3.Output = Chr$(118)   MSComm1 i MSComm3 yapman portu değiştirmene neden olmaz

MSComm1 senin vb ye eklediğin OBJ nin adıdır. İstiyorsan MsComm1 yerine kendi adını kullan. Eğer İletişim portu olarak Com 1
yerine com 3 seçmek istiyorsan   MSComm1 objenin üzerini fare ile sağ tıkla ve PROPERTIES
seçeneğini seç ordan Com portunu ve Diğer seri iletişim parametrelerini değiştirebilirsin. (Bountrade -party bit ve diğer ayarlarını düzgün yapmalısın) ;)
Soru çok güzel cevap ondanda güzel. Sanırım Rome arkadaşta Paralel portta takılmış.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "uzaylivolkan"Cihan Kardeşim
MSComm3.Output = Chr$(118)   MSComm1 i MSComm3 yapman portu değiştirmene neden olmaz

MSComm1 senin vb ye eklediğin OBJ nin adıdır. İstiyorsan MsComm1 yerine kendi adını kullan. Eğer İletişim portu olarak Com 1
yerine com 3 seçmek istiyorsan   MSComm1 objenin üzerini fare ile sağ tıkla ve PROPERTIES
seçeneğini seç ordan Com portunu ve Diğer seri iletişim parametrelerini değiştirebilirsin. (Bountrade -party bit ve diğer ayarlarını düzgün yapmalısın) ;)
Soru çok güzel cevap ondanda güzel. Sanırım Rome arkadaşta Paralel portta takılmış.
Diyecek kelime yok cevap hakikaten mükemmel olmuş teşekkürler.
Yaptığım hatayıda belirtmek isterim.Dediğiniz properties kısmında commport yazan yeri düzelteceğime burayı görmeyip gidip name yazan kısmı düzeltiyordum ve buda com çıkışı almamı önlüyordu.Name kısmı dediğiniz gibi isimden ibaret ama Vb de fazla tecrübem olmadığı için bunu yeni anlamış oldum :)
Şuanda sorun kalmadı.Fakat bu sanırım io kartından kaynaklanıyor pc açıkken com porta aygıt takınca pc şişiyor.Pc yi kapatıp aygıtı takıp tekrar açınca sorun olmuyor.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.