saat lcd lerinin altındaki iletken lastik

Başlatan birkan, 24 Eylül 2007, 15:27:49

birkan

Merhabalar,
Dijital saatlerin lcd leri ile pcb lerinin arasında duran iletken lastiklerden nerde bulabilirim. Bir projem için lazım. Umarım kimse saatlerden sök falan demez.

mustafa_cmbz

o malzemenin ismini bilmiyorum fakat dediğin gibi saatlerde ve hesap makinlerinin kimilerinde var ama onların boyutları değişiyor birde nokıa bir telefonun içinde vardı 2 kart arasında geçişi sağlıyordu..ne yapacağını biraz daha açarmısın..

aslan_korhan

Eski veya bozuk LCD displayerlerden sökebilirsin. Örneğin 2x16 olanlardan. Bunları kesip istediğin şekle getirebilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mustafa_cmbz

hocam bu malzemenın adı nedir ve özel bir kullanılma amacı varmıdır?

birkan

yapacağım kartta nokia 3310 ekranı kullanmak istiyorum. Nokia 3310 ekranını tamamen söküp ekranın pinleri ile pcb arasında bu malzemeyi kullanmanın çok pratik olacağını düşünüyorum. Herhangi bir aletten sökmek maliyeti artıracağından önce direkt satın alabileceğim bir yer varsa öğrenmek istedim. Bu gün konya sokakta aradım ama bulamadım. Zaten kime sorduysam buralarda boşuna arama bulamazsın dediler. Eğer bulamazsam başka bir çözüm üretmek zorundayım.

sigmoid

3310 lcd si aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde satılıyor. Üzerinde devre ile iletişimi sağlamak için pinleri mevcut. ekstradan lastiğe gerek yok.

birkan

Alıntı yapılan: "abdullaho"3310 lcd si aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde satılıyor. Üzerinde devre ile iletişimi sağlamak için pinleri mevcut. ekstradan lastiğe gerek yok.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Abdullah bey siz kullandınızmı bu elemanı, ben bir kucak dolusu aldım ve söküp sadece lcd kısmını kullanmak istiyorum, şu anda zaten arkasındaki pinlerden faydalanıyorum ama bunu karta nasıl monte edeceğiz.

benim yapmak istediğim burdaki gibi o pinleri söküp küçük bir metal yardımıyla karta sabitlemek. O pinler satın aldığım haldeki plastik kısmı sökünce pcb ile irtibat sağlayabilmek için uygun değil.

Burak B

Selam;

Telefoncular ona Zebra der. Zaten ingilizce adıda Zebra Strip diye geçiyor olması lazım. Sök demeyin demişsin ama sana en ucuz nerde bulursun söyliyim git bir japon çin yakınında çin malı tetris satan 1-2 ytl ye neresi varsa hemen bir tetris edin içinden gayet güzel iki adet hatta  bazen daha fazla çıkıyor.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

sigmoid

Alıntı yapılan: "birkan"
Alıntı yapılan: "abdullaho"3310 lcd si aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde satılıyor. Üzerinde devre ile iletişimi sağlamak için pinleri mevcut. ekstradan lastiğe gerek yok.

Abdullah bey siz kullandınızmı bu elemanı, ben bir kucak dolusu aldım ve söküp sadece lcd kısmını kullanmak istiyorum, şu anda zaten arkasındaki pinlerden faydalanıyorum ama bunu karta nasıl monte edeceğiz.

benim yapmak istediğim burdaki gibi o pinleri söküp küçük bir metal yardımıyla karta sabitlemek. O pinler satın aldığım haldeki plastik kısmı sökünce pcb ile irtibat sağlayabilmek için uygun değil.

sadece fazla plastik tarafını havya ile kesip kullandım. Tamamen parçalamadım.

Fixxer

Aynı cep telefonlarındaki gibi monte ediceksin bu arada oo elastik ekran iletkenleri çok çabuk bozuluyor toz filan alırsa biter ters çevirmek zorunda kalırsın en güzeli pinli olan ekranlardan alıp aynı uygulama şeklindeki gibi karta pinlere karşılık gelicek yerlere yol atman sonrada vidaklaman en mantıklı çözüm gibi görünüyor  :P
...............................

aslan_korhan

Fixxer'in dediği gibi çok sağlık bir seçim değil. Ayrıca çok düşük akımlar geçirebilirsin ancak...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mustafa_cmbz

hocam bu malzemede iletken yollar nasıl kı mesela arkadaş 3310 ekranı kullancakmış peki bin aralıkları felan denk geliyormu onu kavrayamadım...