Ultrasonik Soguk Buhar Makinasi

Başlatan amuhurcu, 24 Eylül 2007, 17:00:00

amuhurcu

Arkadaslar merhaba......
Son zamanlarda kullanilan şu soguk buhar makinelerinden hic gordunuz mu.... cok ilginc seyler.... Ben sahsen mekanizmalarini arastirdim ama :) dogru duzgun pek bi sey bulamadim.... Bunlar acaba teknolojileri yeni oldugu icin mi bulamadim yoksa benden mi kaynaklaniyor..... Yani fab rika disinda ben kendim bunu yapmaya kalksam acaba basarabilirmiyim....
tesekur ederim tum arkadaslara bol tasarimli gunler dilerim....

http://www.bebekmarket.com/magaza/product_info.php?products_id=1032

Fixxer

:lol:  :lol:  Bence bi tanesini al incele çok ucuz  :P  enjeksiyon kalıpla adamlar yapmışlar içinde kart var piezzo var,trafo var,  :lol:  ne kadara satılıyor ona bak sonra yapıp yapamayacağını tekrar düşün  :lol:  birde bu soğuk buhar olayı çok değişik aslında sadece suyu atomize etmekle ilgili  ;)
...............................

z

Bahsettiğiniz cihazı yapabilmek için güçlü piezoya ihtiyacınız var.

Yüksek frekansda titreşen piezoya kuple metal kütle titreşmekte ve suyu minik zerreciklere çevirmekte.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

amuhurcu

Sanirim sistemin puf noktası güçlü bir piezo ... Bu piezo kesin bir rezonans frekansına sahip, butun olay bu .... yani mekanik olarak piezoyu bulduk mu olay bitmiştir... Bu piezo ile ilgili herhangi bir seri numara bilen var mı ... gerçi ben de araştırıyorum ama belki benden once bulan olur ...

ilginize teşekür ederim
bol tasarımlı günler dilerim.....

dikerelektronik

merhabalar.tesadüfen önümde bu cihazların profesyonel olanından(hirtz marka alman malı hico-ultrasonat 806 eh modeli) tamir için duruyor.arıza piezoda (üzerinde sadece 102 yazıyor)zannediyorum.bulabileceğim bir yer varmıdır?  bu piezoyu  küçük bir soğuk buhar makinasına bağladım,çok zayıf titreşim oldu.birde piezo devrede kristal gibi kullanılıyor acaba tam rezonansamı gelemiyor diye düşünüyorum.daha önce çalışmış arkadaşlardan yardım istiyorum.küçük soğuk buhar makinası dediğimpremier prh-5101 modelinin basit bir şeması var istersenizekleyebilirim.İyi çalışmalar dilerim

omenek

Merhaba, soğuk buhar makinası dediğiniz bu cihaz tam olarak ne iş
yapıyor açıklayabilirmisiniz lütfen.

Erol YILMAZ

Ben de nasıl oluyorda böle soğuk soğuk nem çıkıyor diyorum :D

Bu nem cihazı,
Bebekler için vs odada ki düşük olan nem miktarını artırmak için kullanılıyor.

Ziya

Çin malı modeller 40 YTL civarında.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

e3

Seralarda da kullanılıyor, zira çok fazla sıcak olmadan bitkilere nem sağlanabiliyor.Aslında güzel bir teknoloji, yazın soğuk nem karşısında serinlemek güzel olurdu heralde :D
.eem.

Fixxer

Soğuk buhar dediğimiz olayı yapmanın birden fazla şekli var (ultrasonik,nozzle,disk) sonuçta bunların bir ortak noktası var hepsi suyu parçalıyor atomize ediyor partiküllerine ayırıyor ve mikron boyutlarında su damlacıkları oluşturuyor.En küçük su parçaları havaya çıkınca ısıdan dolayı tekrar buharlaşıyor büyük olanlar ise kendi ağırlıklarından yere düşüyor evsel kullanımdada cihazın çıkış yerinde hep su birikir buhar soğuk olduğundan dolayıda aşşağı doğru inecektir ve havada uçuşan bir takım bakterileri ev mayk larını yere indirecektir  vs. vs. nem çok göreceli bir konudur  ;)
...............................

DumrulBey

Alıntı yapılan: "omenek"Merhaba, soğuk buhar makinası dediğiniz bu cihaz tam olarak ne iş yapıyor açıklayabilirmisiniz lütfen.
Arkadaşların verdiği bilgilere ek olarak çoğunlukla sağlık amaçlı kullanıldığını belirteyim. Çünkü burada ısı ve güvenlik faktörü ön planda. Sonuçta buhar elde etmek kolay: ısıtın versin. Bu konuda bir alıntıya yer vermek işin ne kadar ciddi boyutta olduğunu gösterecektir:

Alıntı YapUltrasonic Buhar Cihazı Cerrahide Operasyon öncesi ve sonrası enfeksiyondan korumada,Anestezide Soluma gazlşarını ve narkotik gazları nemlendirmede,Lokal Anestezide Bronkoskopi uygulamalarında,Yoğun Bakımda Solunan yoğun bakım havanın nemlendirilmesi,Dahiliyede Spesifik ve spesifik olmayan Akciğer hastalıklarında,akut ve kronik bronşitlerde,pediatride mukoviskidose,Psödo-krup,bronşit,pnömoni,KBB de Tipik uygulamada atkinliği ve uygulama alanlarını genişletmek için dişük dozda kullanılır.Sıvı buharlaşma kapasitesi sürekli olarak 0 ile yaklaşık 5cm/dk arasında ayarlanabilir.Bronkoskopi öncesi soluma yoluyla lokal anestezi ve ilaç uygulamalarında alternatif yöntemdir.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

patan_mustafa

ultrasonic tüm cihazlarda; bu ister buhar makinesi olsun ister kesme makinesi olsun ister yıkama makinesi olsun ister punta makinesi olsun en önemli nokta piezoya bağlı metal kütle ile birlikte(horn) tam rezonans frekansında bir sinyalle sürülmesidir. rezonans frekansından uzaklaşıldığı zaman sistem verimsiz çalışır.

Genellikle bu pizolar üzerinde bir şey yazmaz. Ancak bir sinyal jeneratörü ve bir osiloskop yada true rms voltmetre ile rezonans frekansını bulmak mümkün olur. Denemeden frekansı şudur denilmez üzerinde bir şeyler yazsa bile....
Paylaşmak Bilgiyi Artırır. Her iki taraf için de....