Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

sayı sistemleri

Başlatan engurucuklu, 04 Eylül 2003, 18:33:41

engurucuklu

merhaba,
şu sayı sistemlerini kullanyorumda bunların neden dolayı birbirlerine tercih edildiğini bunun neye göre belirlendiğini anlayamadım. 1-0 da binary kullanmak doğal, hexedecimal ı niçin kullanıyoruz.
-Bu işin mantığı nedir ?
-Pic 16c(f)xxx de kelime boyu 14bit. Dahili veri yolu uzunluğu tamamda bunu belirleyen komutlarının bit uzunluğumu?
Biraz aptalca sorular oldu galiba.

İyi günler.

Erol YILMAZ

Dedigin gibi 2 li sayi sistemi tam bir zorunluluk.
4 bitin bir arada belirtildigi sayi sistemi hexadecimal,
buyuk sayilari ifade etmek icin cok daha uygun.

Uzun kelime bitleri genelde RISC mimari de kullaniliyor.
Butun herseyi tek kelimeye sigdirmanin bazi avantajlari var.
Mesela 8051'de bir komut 1,2 veya 3 byte uzunlugunda olabiliyor.
Dolayisi ile genelde bunlardan ilki komut digeri veya digerleri data seklinde oluyor.
Yani cpu program bellegindeki isleri adim adim yaparken (olmasi mumkun) data yi komut olarak gorurse islem bitiyor. Crash !  
RISC'de boyle bir problem yok. Cunku hepsi bir kelime de.
Bir sonrakinde komut + data bulunacak bundan kimsenin suphesi yok.
8051 de komut mu data mi iyi ayirmasi gerekiyor.
Tabii 8051 dedigime bakma Von_Neuman diye biseydi onlarin mimarisi.

Program guvenligi daha iyi ama 8051 'in komutlari bircok durumda daha kullanisli olabiliyor. Cunku pic'te 14 bit'e sigmayan islemler var.

Umarim biraz olsun anlatabilmisimdir...
Kolay Gelsin.

engurucuklu

Haklı olarak hexadecimal büyük sayıları ifade etmek için daha uygun demişsiniz.  32bit lik ve gündeme giren 64bitlik cpu larda kendileri doğrultusunda bir sayı sistemi söz konusu değil.Bunlarda da aynı hex.   Dediğiniz gibi kullanmış olduğumuz kısmen yeni bilgisayarlarda adresleme 8 haneli ifadelerle sağlanıyor( D00FA140 bu da 32bit e tekamül eder) doubleword,quadword bir seferde hesaplayabileceği sayısal değeri belirtirken yine bunu hex sisteme göre yapılıyor da bunun tek sebebi ifadeyi kısaltması ve daha düzenli hale getirmesi midir yoksa başka kolaylıklarıda varmıdır..

Erol YILMAZ

Bosver, adamin biri yapmis zamaninda. Cok ta guzel calisiyor.
Para vermeden de kullanabiliyoruz. No problem....
:)

kesmez

engerucuklu:
mesela "1010-0011-0000-1111-0001-1101-0111-1100" sayısını aralarındaki tire işareti yok kabul ederek okursak...
"A-3-0-F-1-D-7-C" diye kolayca okuyabiliriz. işte 16 lık sayı sisteminin kullanılmasındaki amaç bu. okuma ve yazmada kolaylık....
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

engurucuklu

eyvallah sağolun yardımlarınız için. Olay bu kadar mi!
Erol Bey kafama takılırsa benim için problem oluyor.
Genelde ayrıntılar benim için daha çekici.
İyi Geceler