5V Röle

Başlatan kaplan_65, 28 Eylül 2007, 17:11:33

kaplan_65

Slm
Arkadaşlar; bir pic çıkışına bağlı bir röle ile anahtarlama yapmak istiyorum. Daha önce hiç röle kullanmadım. Biraz araştımalarım sonucunda şu özellikteki bir röleye ihtiyacım var.
-5Volt ile kontrol
-tek anahtarlama yapacak
-boyutları küçük
-çıkışta 500mA den küçük yük süreceğim
Sizden öğrenmek istediğim piyasada bu röleyi hangi isimle ya da kodla bulabilirim?
KAZIM ASLAN Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik  Mühendisliği...

OG

İsmi cismi hatırlamıyorum fakat var. Ayrıca smd tipi de var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Fixxer

5 voltluk röle demen yeterli zaten sana vericekleri röle 1A küçük olmaz  ;) yoksa benmi yanlış anladım  :?:
...............................

yalnayak

tianbo nun uzerinde tr5v l-s-z kodu yazan cok kucuk bir rolesi var.

7.15x12.20x9.80 ebatlarinda.bunun 5 v luguda var 12 v. luguda..
1 amper rahat cekiyo.fiyatida 70-80 kr gibi hatirliyorum.
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

mahmut_pancar

arkadaşlar herkese selam ya benim elimde bir devre var viko firmasını ürettiği. ne işe yara derseniz bu devre bir evin elektrik tasarrufu yapmasını sağlıyor mesela eve ilk girdiğinizde üzerinde swich olan bir anahtar yuvası var anahtarı yuvaya soktuğunuzda evinizdeki bütün aletler çaılışıyor. neyse kouya gelyim. bu devr üzerinde tianbonun ürettiği üç adet röle var ancak ben bunların sağlam olup olmadığını anlayamadım. bu rölelerin sağlamlığını nasıl kontrol edicem bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

yalnayak

roleler kac voltluk?
roleler kac kontak?
roleler kac amperlik?
olcu aleti kullanmayi biliyormusunuz?
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

sezgin05

Eski modası geçmiş Dial-Up modemlerde 5 voltluk röleler kullanılıyor...

kaplan_65

slm
Arkadaşlar aşağıdaki gibi bir röle aldım(Tek kontaklı). Üzerinde SIEMENS V23101-D0103-B201 9536 kodu var. 5 voltluk diye aldım fakat üzerinde yazmıyor.

Bacaklardan neyi nereye bağlayacağım. Yardım edebilir misiniz?

conavar

2-5 bobin uçları yani bunlara 5 V vereceksin
3-4 ortak uç diye tabir edilen uç buna yük olarak bağlayacağın şeyin bir ucunu bağla
1 nolu uç normalde kapalı uç bobin enerjilenmeden önce yani 5V vermeden önce bu konumda duruyor.Bir anahtar gibi
6 nolu uç normalde kapalı açık uç

resimle anlatmak gerekirse :D

1. durumda hattı takip edersen lamba yanacaktır.5V uygulamadığın sürece
2. durumda ise 1. lamba sünecektir.5V uygulayınca normalde kapalı olan kontak (1 nolu uç ) konum değiştirecektir

acele ile cevap verdim inşallah yanlış anlatmamışımdır

.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

kaplan_65

Teşekkürler.
2-5 bobin uçlarından hangisinin '-' , hangisinin '+' olması bir şeyi değiştirir mi?

conavar

Alıntı yapılan: "kaplan_65"Teşekkürler.
2-5 bobin uçlarından hangisinin '-' , hangisinin '+' olması bir şeyi değiştirir mi?
hayır değiştirmez.İstediğini kullanabilirsin.
Yalnız bobnin üzerinde oluşacak ters emk için bir diyot bağlaman gerekicek.
Bobin uçlarına bağlayacağın diyodu '-' , hangisinin '+' olarak verdiğin beslemeye göre ters bağlamalısın ;)
anot katot ters polerize olması lazım
Umarım kafanı karıştırmamışımdır :)
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

yalnayak

Alıntı yapılan: "conavar"
Alıntı yapılan: "kaplan_65"Teşekkürler.
hayır değiştirmez.İstediğini kullanabilirsin.
Yalnız bobnin üzerinde oluşacak ters emk için bir diyot bağlaman gerekicek.
Bobin uçlarına bağlayacağın diyodu '-' , hangisinin '+' olarak verdiğin beslemeye göre ters bağlamalısın ;)
anot katot ters polerize olması lazım
Umarım kafanı karıştırmamışımdır :)

http://img146.imageshack.us/img146/2770/adsznf0.jpg

resmi acamadin onun icin eklemek istedim..
bobin uclarina(2-5) uclara pararlel bir diyot bagla..yonunu sen belirle..
diotun cizgili tarafina 5 v ver..

tyildizak

Bir hatırlatma; piyasada bu mini rölelerden içinde ters diyodu tümleşik bulunanlar var, fakat röle bobinine voltajı tek yönde verebiliyorsunuz,
ters voltaj verilince kısa devre oluyor.

mcan

Alıntı yapılan: "yalnayak"tianbo nun uzerinde tr5v l-s-z kodu yazan cok kucuk bir rolesi var.

Selamlar, bu röleyi nerede satıyorlar?Almam gerekiyordu, araştırmışdım Ankara konya sokakda yok. Bunun benzeri omron g5v-1... iki röleyi de bulamıyorum.70-80krs  parekende fiyatı mı?

son durum : elinde hazır olan bulamadım fakat 1-2 güne getirebilecek olanlar var.fiyatıda 1ytl ile 1 dolar arasında...

yalnayak

Alıntı yapılan: "mcan"
Alıntı yapılan: "yalnayak"tianbo nun uzerinde tr5v l-s-z kodu yazan cok kucuk bir rolesi var.

Selamlar, bu röleyi nerede satıyorlar?Almam gerekiyordu, araştırmışdım Ankara konya sokakda yok. Bunun benzeri omron g5v-1... iki röleyi de bulamıyorum.70-80krs  parekende fiyatı mı?

son durum : elinde hazır olan bulamadım fakat 1-2 güne getirebilecek olanlar var.fiyatıda 1ytl ile 1 dolar arasında...

istanbu-karakoy
selanik pasaji 2 kat..
evet parakende fiyati..bence adettde fiyat duser..
3-5 tane almistim o fiyattan.