20 amperlik su motoru kontrolü

Başlatan hkalaycioglu, 30 Eylül 2007, 20:25:26

hkalaycioglu

20 amperlik bir su motorunu kontrol etmem gerekiyor devreyi kurdum 2 adet prop kontrol edilecek suyun içine bırakılır su kesildiğinde motor otomatik olarak durur su geldiğinde çalışmaya devam eder
bu devreyi çalıstırdım.ama röle 12 amperlik olduğundan dolayı 1 saat sonra röle kontakları birbirine yapıştı bu su motorunu ne ile kontrol edebilirim bana fikir verebilecek olan varmı 20 amperlik röleler mevcutmu malatyada bulamadım teşekkürler

KAZIMUGUR

Röle değilde kontaktör diye ararsan bulabilirsin.Üzerlerinde nominal akımları-motor güçleri filan yazar genelde.

indiksiyon

Triyakla aç kapa zaten bu iş için sensörler var heryerde satılıyor ara bulursun

Maxim

evet kontaktör satın almalısın ve kontaktör amperden çok motorun Kw değerine göre seçilir .
http://www.telemecanique.com.tr/te_tr/functions_discovery/motor_control/contactors.htm

Ziya

Solid-State rölelerin 20, 40 A lik olanları var. Bunlardan kullanabilirsin. 20A lik olanı 18 YTL civarında olması lazım.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

stlg

Sevgili kardesim

Bir adet 25 amper triyak bir adet moc3021 yada moc3041 bir kac direnc solid state roleni kendin yapabilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

a.zorba

20 amper büyük ihtimal üç faz dır solid state le filan ne gerek var bir kontaktor bir SSR röle si iş tamam . Ben olsam tek kontaktor yerine  yıldız üçgen döşerdim .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

hkalaycioglu

herkese teşekkür ederım cevaplarınız için elektrik konusunda ve elektrik elemanları ile ilgili çok fazla bilgim olmadığı için sizleri rahatsız ettım ama kontaktöründe herhalde bobin uçları varmış devredeki röle ile kontaktörün bobin ucuna giden hattı kontrol edicem kontaktörlede motoru kontrol edicem anladığım kadarı ile yani devre ile röle , röle ile kontaktör,kontaktör ile su motoru kontrol ediceğiz.ben bunu bir deneyeyim böyle bir devreye ihtiyacı olan varsa gönderebilirimde herkese tekrar teşekkür ederım

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "a.zorba"...  yıldız üçgen döşerdim .

Uzun zamandır , örneğin derin kuyu pompaları,60HP ye kadar doğrudan kaldırılıyor.
Bu, motorun şekline-devrine-yüküne-rotor yapısına bağlı ,değerlendirilmesi gereken bir durum.

xenix

Evet, eğer motorun ataletli yükü yoksa anma hızına çabık ulaşır, pompalarda öyle, yıldız-üçgen geçişi burda gerekli değil gibi.