Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ADC Sapmaları

Başlatan ume, 01 Ekim 2007, 14:21:11

ume

Merhaba
Ben 18f452 işlemcisinin a0 portuna bağlı bir trimpotun değerini okumak istiyorum. Değeri okuyorum fakat değerde 2 veya 3 kademelik sapmalar var. Bunun nedeni ne olabilir acaba? Çünki A0 portuna giren voltajı ölçüyorum sürekli ve voltaj sabit olduğu halde pic adc değerini saptırıyor.  Kullandığım kristal 20MHz. x4 pll aktif değil. Adc için sadece a0 seçili?
adc okuma işlemi sonunada 1ms bekleme koydum neden bu sorunu yaşıyorum bana yardımcı olurmusunuz..

arslan74

Merhaba,

Örnekleme sayısını artır, ortalamasını al.

Selamlar

ume

Karşılaştığım sapma normalmi yani? Diğer işlemcilerde de oluyormu? Nedeni konusnda bir fikriniz varmı? Örnekleme konusu; birim zamanda birde fala kez adc yi okuyup sonra okuma adedine bölüp sonucu böyle alacağız değilmi..

Veli B.

Ornekleme cozunurlugunuz arttikca bu tip dalgalanmalar normaldir. Olayi, en dusuk degerlikli bitlerin sinirda oynamasi gibi dusunebilirsiniz. Asagi dogru olabilecegi gibi yukari dogruda olabilir. Bu, genelde  en dusuk degerlikli bitlerin dalgalanmasina sebebp olur. Arslan74 Ustad' iminda belirttigi gibi en kolay ve saglikli yolu, mumkun mertebe fazla ornek alip bunlarin ortalamasini almaktir.

Saglikli olmamakla birlikte bir baska yol ise; birim zamanda ki ornekleme sayisini dusurmektir( sonuc cok dogru olmayacaktir, sistemin genel seyrini değil, bir anlik durumunu yakalamis olursunuz). Sn de 10 kere değil de, 5 sn de bir kere alirsaniz, dogal olarak 5 sn boyunca dalgalanma olsa dahi siz ilgilenmediginiz icin sabit gorunen bir deger elde edersiniz.