Bakımsız akü ile ilgili yardım

Başlatan tyildizak, 03 Ekim 2007, 14:45:36

tyildizak

Arkadaşlar, arabadaki bakımsız aküyü fazla bakımsız bıraktık herhalde,
şu an tık yok.. Yakınlarda da doldurtacak yer takviye yapacak araç yok. Acil gidilmesi gereken yerler de var..
Araştırdım, regülatörlü ve opamplı devre şemaları buldum fakat diyorum ki:
Elimde birkaç tane lm 338 var, bunun biriyle 24v 6 A'lik smps üzerinden 12v elde etsem, aküye bir süre bağlasam, basacak kadar dolar mı? Aküye veya kendimize zarar verir miyiz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Maxim

Hepsinin üzerinde bakımsız yazıyor ama aslında kapaklarını açınca içerisindeki asitli suyu görebiliyorsunuz .

Eğer bu sıvı bir şekilde tamamen bittiyse muhtemelen içerisindeki kurşunlar deforme olmuştur ve akü birdaha adam olmaz ,

genede denemek lazımdır ,akünün biten tüm bölümlerini "saf su " ile tamamlayıp şarj edilebilir ,belki düzelir .

Eğer bu asitli sıvı azalmışsa gene saf su ile tamamlanıp şarj edilip denenebilir .

Akü içerisindek asite dikkat edin .

Eğer gerçekten akü " kuru tip " ise büyük bir ihtimal ya ömrü birmiştir yada aracın şarj devresinde bir sorun vardır şarj etmiyordur ,
siz aküyü birşekilde şarj etseniz bile araç yolda kalabilir .

tyildizak

@maksiboost , ilginizden dolayı teşekkürler, demin inceledim, akünün üzerinde ilk bakışta farkedilmeyen bir kapak var, açınca sıvı olması gereken boş hazneleri gördüm, bu işlerden uzak kaldık, kontrolü ihmal etmişiz. Eski aküler daha iyiydi galiba.
Bu haznelere bagajda bulduğum silecek suyundan koyup deneyeceğim şimdi.
Çalışırsa, kontak kapatmadan doğru elektrikçiye....