Tasındı Sıvı Sensörü

Başlatan diablo, 01 Kasım 2002, 18:28:27

diablo

Arkadaslar elinde Sıvı Seviyesini Ölçebilen bir sensörün devre şemasi varmi.Şimdiden teşekkürler.
yasin32@hotmail.com

PicProje

dostum sıvı olarak ne? biliyorsun hepsi değişik direnç gösteriyor
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

diablo

Sivinin benim için çok fazla önemi olmadigi siviyi su olarak düşünebiliriz.

munzur

Dostum suyu algılayan devremi istiyorsun yani bir ucunda prob olacak ve bu probu suya değdirince ötecek veya led yanacak. eğer bu tür bir devre soruyorsan bende vardı birtane basit bir opamp'ın iki giriş ucunu proba bağlayarak çıkıştan işaret alabilirsin suya değince
İki yumurtayı birbirine vurun sadece biri kırılır. [email]smunzur@gmail.com[/email]

diablo

İstedigim devre daha çok ultrasonik dalgalar yayarak sivinin tam olarak yüksekligini belirleyecek.Yani belli seviyede bir sivinin değil,sürekli seviyesinin degişken oldugu bir tank düşün.Bu tanka bazen sivi ekleniyor bazen de içindeki sivi kullaniliyor.Bu işlemler yapilirken bende sürekli olarak tankin içindeki sivinin yüksekligini saptiyorum.

nuri osman paşa

hoca neyapıyorsun?ilk önce analog çıkışlı ultrasonik uzaklık ölçüm cihazı yapıyorsun...ardından f877 ile dijitale çevirip lcd ile uzakliğı göstertip çeşitli özellikler ekliyorsun...net ten basit bir şema bulabilirsin ultrasonik vericiler ile ilgili...hatta birde buzzer eklersin alrm çalar...ne bileyim pic kullanmam diyorsan analog çıkışa bir VU metre eklersi led ler ile göreceli bir su yüksekligi ölçmiş olursun...
başarılar...

elimde bir şema var ama bulmam lazım...bana mail at bulunca yollarım...
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

munzur

diablo dostum bunu bir şamandıra ve bu şamandıranın hareketine bağlı çok turlu potansiyometre vede bir opamp ardından A/D çevirici
İki yumurtayı birbirine vurun sadece biri kırılır. [email]smunzur@gmail.com[/email]

byka

dostlarım hepinize kırmızı kart

istekleri lutfen isteklere yazalım lutfen ama lutfen affınıza sıgınarak bu yazıyı tasıdım

diablo kardes senin sorununa cozum olabilir belki verecegim entegrelerin datasheetlerini bir incele

ULN2429A-1
CA3098E
MC14572
LM2904
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

diablo

Byka konu ,devre şemalari ile ilgili oldugu için Şemalar kismina yazmiştim ama önemli değil.Bu söyledigin datasheetleri microchip sitesinden mi temin edebilirim.Ya da baska bir siteden mi.
Ve nuri osman pasa elindeki devreyi de bulabilirsen mailime yollayabilirmisin.
Electronicman verdigin sitedeki devre için sağol .Yalniz o devreyi tam olarak anlayamadim.Çalişma sistemi nasil işliyor o devrenin.

byka

DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

mikimaus

diablo electronic man ,in verdigi devre mükemmel çalisiyo
ölçmek istedigin tanktaki bos mesafeyi ölçüyor gerisi sana kalmis .basit bir kalibrasyon yapman gerekiyormesafe artkt1kca s1v1 miktar1 azalacak t1r

diablo

nuri osman paşa

selam....

mikimaus bu ultrasonik alıcıvericiler

kolay bulunabiliyormu?fiyatları nasıl?

şema gerçekten güzel ve üzerinde düşünülebilir...

saygılar
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

cozturk

Sn. diablo arkadaşım,

Bie

elektronik dergisinde sıvı seviyesi ölçümü ile ilgili harika  bir devre yer alıyordu.

Tanktaki sıvının sadece direnci

ölçülüyor. Seviye yükseldikçe toplam direnç azalıyor. (kesit arttığı için) fakat şua devreyi nerede gördüğümü hatırlamıyorum. Belki

dergi 3-4 senelik elektor dergisi olabilir.