tristör kontrollü switch mode power supply mümkün mü?

Başlatan pokiko, 11 Ekim 2007, 10:39:48

pokiko

Öncelikle herkese merhaba,
bu foruma ilk mesajım olacak galiba.

bir ac giriş sinyalini fullbridge tristör veya transistör kullanarak 0-30v arası ayarlanabilen gerilime dönüştürmek istiyorum. Tristörleri moc serisi ile tetiklemek istiyorum.  Monophase ile bunu yapmak mümkünmü?

alayli

Elbette mümkün. Uygun güçte ve spekte tristör kullanırsan değil 0-30 volt 0-220 volt bile mümkün. Ama böyle bir güç kaynağını aşırı gürültüsünden dolayı bir çok yerde kullanamazsın. Tristörlerdeki kırpma işlemi çok fazla elektriksel gürültü oluşturur.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

pokiko

teşekkür ederim alaylı hocam.

yalnız kafama takılan bir durum var. Bu konuda yeniyim henüz. Bildiğiniz gibi ac'de tristörleri bir defa tetikledikten sonra negatif kısma kadar bi daha iletimden çıkmıyor. Mesela 30v'luk bir trafo kullanıyorum (malum 50hzde) çıkışta kademeli olarak 1-2-3-4-5....30voltu minimum ripple ile görmem için nasıl bir düzenek oluşturmalıyım?

alayli

Aşağıdaki şemayı biraz inceleyip modifiye edersen işini görür... Trafo küçük bir ferit sinyal trafosu...

Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

pokiko

switch mode power supply yapmam gerekiyor. Tuşlardan gelen bilgi ne ise çıkışta o dc gerilim gelsin isteniyor.

Sormak istediğim başka bir şey var aslında. 60mv luk bir gerilimi opamplarla kapalı çevrim kazancıyla yükseltip (yaklaşık 80 defa) pic'in adc'sine okutuyorum. Okunan değerin en azından 0-dan 255'e kadar (en azından 240'a kadar) yükselmesi gerekirken LCD ekranda en fazla 189 sayısını görüyorum. Sebebi ne olabilir acaba?