6 dan 12ye konventör

Başlatan cevat, 11 Ekim 2007, 19:02:10

cevat

6volt doğru akımı 12 volt doğru akıma yükselticek 2 amper gücünde  veya daha yüksek konventör piyasadan bulamadım böyle bir konventör devre şeması olan varmıdır?

otm

merhaba
Eğer piyasada bulabilirseniz MAX668 entegresiyle kolayca problemi çözebilirsiniz.1.8v ile 28 v arası çalışabiliyor.
aşağıdaki devrede görünen eleman değerleriyle oynayarak istediğiniz çıkışı alabilirsiniz.

e3

MC34063 benzeri bir step-up entegresi ile gerilim yükseltilir, akım ise harici bir transistör üzerinden alınabilir.Bence en uygun çözümlerden biri bu şekildedir.

http://www.onsemi.com/pub/Collateral/MC34063A-D.PDF

.eem.

cevat

Şemalarda bobinler var bu bobinler hazır satılıyor mu kendimiz mi yapıcaz?

aslan_korhan

Bunun birde bobinsiz 2 adet TDA2003 kullanılarak yapılan bir devreresi vardı. Ama henüz şemasını bulamadım...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

yalnayak

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Bunun birde bobinsiz 2 adet TDA2003 kullanılarak yapılan bir devreresi vardı. Ama henüz şemasını bulamadım...
soru  asagidaki gibi

6volt doğru akımı 12 volt doğru akıma yükselticek 2 amper gücünde veya daha yüksek konventör piyasadan bulamadım böyle bir konventör devre şeması olan varmıdır?

anlamadigim tda2003 ses yukseltmek icin kullanilan ic değilmi?
konventor olarak nasil kullaniliyo ogrenmek isterim.
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

aslan_korhan

TDA2003'ü güçlü bir opamp gibi düşünebilirsin. Yani illa ses amfisi olarak kullanmak gerekmez.

Bu devrenin şeması bende biryerlerde var ama nerede olduğunu bir türlü hatırlayamadım. Bilgisayarda olsa kolay bulunur ama kağıt üzerinde. Tekrar bir araştıracağım...

cevat

bir bakın lütfen o bobinin hesabını yapamıcam galiba

aslan_korhan

OG

Alıntı yapılan: "cevat"bir bakın lütfen o bobinin hesabını yapamıcam galiba
http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=113989#113989
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cevat

Sağolun bu devrenin amperini nasıl yükselticez? ikitane yapıp paralel mi bağlasak?

aslan_korhan

TDA2003 ile biraz daha akım artabilir...