bd 139 140 lar dikkat

Başlatan upayi, 11 Ekim 2007, 23:45:36

upayi

Bu yazi baska bir yerden alintidir.Gpzume rasgele geldi.Reklamolmasin diye yazmiyorum.
Siz saksin ama sakın bilmediginiz yerden pek malzeme almayin
arkadaşlar aman dikkat piyasada o biçim kalitesiz bd 139 140 lar var eğer bd 139 140 kullandığınız ampli devrelerinde sebepsiz yere pike girme aşırı ısınma yada ısınmama seste kararsızlıklar osilasyon yapma durduk yere çatırdamalar vb. problemler var ise elinizdeki bd leri çok dikkatli inceleyin. benim şuanki 2x300w ampli projemin testlerinde bu 4 meret çok büyük sıkıntı yaşattı bende şuan geçici olarak onların yerine bd 911 912 taktım şuan ses o biçim düzeldi trleri ölçtüğünüzde hiçbir sorun yok ama devreye bağladığınızda belli oluyor herşey. bana denk gelen bd ler bunlar:

yüksek kalite photo:
http://www.postimg.cc/image.php?v=aVNcvK9
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

aslan_korhan

Amfi gibi devrelerde BD139 ve BD140 kullanılacaksa bu ikisinin ayni marka olması önemli. Resimde farklı markalar kullandığından böyle birşey olmuş olabilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ilker_32

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Amfi gibi devrelerde BD139 ve BD140 kullanılacaksa bu ikisinin ayni marka olması önemli. Resimde farklı markalar kullandığından böyle birşey olmuş olabilir...

Hocam bu görüşünüze katılmıyorum. Ama bilmedende yorum yapıyorum. :lol:

BD139(NPN), BD140(PNP) transistör. Datasheetleri incelerseniz arasındaki farkı daha net anlarsınız. BD911(NPN), BD912(PNP) transistör. Bu iki transistörü diğer iki transistörle karşılaştırırsanız. Arasındaki mesafeyi anlarsınız. Sanırım 139 ve 140'ın sorunu yok. Bu benim düşüncem. Herkezin düşüncesine saygı duyuyorum.

İyi geceler.

Cetinal

senin transistörler de baya bi patates baskı gibi görünüyor

ilker_32

Bende BD131 ve BD132 kullandım.(Üzerinde marka varmıydı hatırlamıyorum.) Görünüşleri bunlar kadar tipsizdi ama hiçbir sorun çıkarmadı. Bence görünüşe fazla aldırmamalı. Ama transistörlerin üzerinde bir marka falan yazması gerekmez mi ?

aslan_korhan

Patates baskı olabilir,ona diyecek bir şeyim yok. Demek istediğin bir amfide veya benzer bir uygulamada kompilementer transistörler ayni marka, hatta ayni tarihlerde üretilmiş ise daha iyi sonuç verir.

Örneğin 4 çıkış transistörlü (2-NPN 2-PNP) profesiyonel bir amfinin tek bir transistörü bile yansa dörtüde ayni markalı transistörlerle değiştirilir...

Geçenlerde 4 tane 4538 entegre aldım. Kullandığım devreye taktığımda ise ya hiç çalışmadı yada entegre yandı. Halbuki entegreler sağlam ve patates baskı bile değildi. Baya bir uğraştıktan sonra bunları başka bir 4538 ile değiştirdiğimde sistem sorunsuz çalıştı...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.