Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Birkaç soru

Başlatan hacettepeli_muhendis, 10 Eylül 2003, 18:01:50

hacettepeli_muhendis

mrb arkadaşlar şimdiden yardımlarınız için teşekkürler benim sorularım şunlar
1-düşük güçlü bir step motorla güç gerektiren bir iş yapmak istiyorum herhangi bir motoru bu düşük küçlü motorla senkronize biçimde kullanarak bu işi yapmak mümkün mü?
2-Step motorun veya herhangi bir motorun kaç devir yaptığını kare dalga biçiminde pulse olarak verebilecek bir devre biliyormusununuz
3-2. soruda yapmak istediğim işi bir mouse un içindeki devreyi kullanrak yapmam mümkün mü? mümkünse nasıl mouse u bilgisayara bağlamadan dışarıdan besleme vererek kullana bilirmiyiz yoksa illa software in işin içine girmesi mi lazım?
şimdilik bu kadar tekrar teşekkürler
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

Erol YILMAZ

Selam;
2. soruda soyledigin seyi en basit mantik olarak bir encoder ile yapabilirsin.
Mouse ta sonucta cift yonlu 2 adet encoder icerir.
Bu arada muhendis misin yoksa muhendislik ogrencisi mi?

hacettepeli_muhendis

daha öğrenciyim :)
tşkler encoderle yapılacağını biliyorum ancak encoderin çok basit bir mantığı var ama hazır encoder yaptığı işe göre çok pahalı bence bişeylerden uyarlayıp yapabilirmiyim diye düşünüyorum
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

z

Düşük güçlü bir step motorla büyük kuvvet yada tork gerektiren bir işi yapmak istiyorsunuz. Ancak torku,

step motordan değil daha güçlü bir motorla üreteceksiniz bu motoru step motorla nasıl senkron çalıştırırabilirsiniz.?

Soru tam olarak böyle sanırım.

Yani step motorun

hareketlerini taklit eden güçlü motor düzeneği istiyorsunuz.

Step motorun miline posizyon ve/veya hız sensörü bağlarsınız, büyük güçlü motorla posizyon ve/veya hız servosu yaparsınız.

Servo, giriş bilgisini step motora bağlı sensörden alır.

(ve/veya belirsizliği projeninize bağlı)

Bu uygulama teknikte electronic gear olarak bilinir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

simtik

dostum ben bi arkadaşın projesinde  encoder olarak eski 5.5 lik disket sürücülerin çoğunda olan ypısı aşağı yukarı bu resme

benzeyen bi ır diyotla bi foto transistörden oluşan elemanı kullandım
motor milinede üstünde yarıklar olan bi çark koyarsan senin sorunun hallolmuş

olur[im

exerbol

güçlü motorun miline bir kasnak takarsın  lastik takmak için, aynı kasnaktan step motorun miline de takarsan olur. yada

lastiği ır alıcı ve verici arasına yerleştirilmiş bir kasnak  kullanarakta yapabilirsin bu sorunu  çözer.
BİLGİ PAYLASTIKÇA BİLGİDİR .