pwm ile 0-30v smps

Başlatan pokiko, 18 Ekim 2007, 10:29:47

pokiko

Mrb

pic ile 30 luk ac bir gerilimi pwm kullanarak  0-30v ayarlanabilir dcye dönüştürmem gerekiyor. Moc kullanarak tam köprü tristör modülünü tetikledim. Çıkışa bir de kondansatör bağladım.yalnız çıkışta elde ettiğim işaret, pwmi açsam da daraltsamda gerilimin tepe değeri kadar oluyor ve sonra kondansatörün boşalma eğrisiyle devam ediyor. Bu konularda yeniyim. Acaba nerede hata yapıyorum? tristör köprüsünü mutlaka belli bir açıyla mı tetiklemek gerekiyor yoksa başka birşey mi yapmalıyım? Frekansım yaklaşık 2KHZ kadar.

erkan614

hımmm tristorlerini dahili sıfır geçiş dedektoru olan sürücü ile tetiklersen olabilir ama dediğim gibi olamaz biraz modifie etmen lazım

şöle yapsan 30v ac yi dorult kondansatorla düzle sora 30v dcyi pwm ile kontrol et çıkışı sa uygun bobin kondansator ile filtrele

veya uraşma 0-30v regule yapan entegreler var akım içinde güçtransstoru ekleyip işini halledersin "anladın sen onu" :D

tavsiyem eğer ödev falan değilse ve illa fantazi yapıcam demiosan hazır entegreleri tavsiye ederim forumda baya bilgi var bu konuda

pokiko

çok teşekkür ederim erkan hocam. Baktım olmadı artık dediğin gibi yapacağım. Elimde çizilmiş hazır bir devre var. Aslında bunun için sormuştum ama zaten bende direkt bu şekilde monofaz yapılan yüksek akımlı bir döküman bulamadım. Kaldıki yapmam gereken  devrede 100A lik akım işten bile değil. Acaba bu hazır entegreler çok yüksek akıma dayanırmı?

erkan614

Alıntı yapılan: "pokiko"mesajı iki defa göndermişim. silemedim :P
hatalar olur dert etme olduğu gibi bırak modlar halleder ama dikkat et sitemiz hicbir kazancı olmayan bi site fazla iş çıkarmayalım

100A için hazır entegre yok zaten 100A trransistor de fazla yok elinde ki şema ne işe yarar bilmiorum yükleyebilirsen inceler yardımcı olmaya çalışırız.

ama 100A 0-30 v güç kaynağı sıkıntılı bi iş bunun için smps yapmanı tavsiye ederim

öteki türlü tarfodan aldın 30v dc yi lm 317 veya daha farklı bi entegre ile ayarlı hal getirip akım yolu olarak da 5-10A lik transistorleri paralel bağlaman gerekir c uçlarına 0.22R drenc ile trafoya b uclarını lm317 nin çıkışına balayıp e uclarındanda çıkış alırsın  (bence hiç ergonomik değil smps lazım sana)

şema olarak forumda kısa bi arama yap bu konuda çok devreler verildi

senin en kısa zamnda smps örenmen lazım

EDİT: bu arada 100A i ne yapcan

pokiko

şimdilik 0-30v olsunda akım pek fazla önemli değil. Şemayı bi ara yollamaya çalışırım. şemam basit ve buradakilerin çok benzeri hatta aynısı diyebilirim. genel olarak şöyle çıkıştaki gerilimi okuyup ona göre pwm üretiyor. Tetiklemeyi moc3063 ile  küçük bir direnç bağlayarak yapıyorum. Ama işte dediğim gibi bi türlü pwmle çıkışta istediğim dcyi verecek şekilde ayarlayamadım. :cry:

erkan614

alayli

Benzer konuyu https://www.picproje.org/index.php/topic,17555&highlight= linkinde de açmışsın ve o işin en olur hallerinden birinin açık şemasını o linkte vermişim. Hem akım hem gerilim ayarlıyabileceğin şema o linkte mevcut. O akımları kaldırabilecek tristörleri moc lar ile zor sürersin. Ya araya ek tristör koyman yada trafo ile sürmen yerinde olur.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

pokiko

evet kusura bakmayın, benim hatam. yeni yeni yazıyorum biraz acemiyim . Bu arada yardımlarınız için teşekkür ederim ama bu benim sorunumu çözmez. Benden istenen biraz farklı.

Şimdi şöyle bir problemim var;
pwm ile kontrol etmek istediğim ac bir sinyalim var. Bir algoritma kullanarak bu ac sinyali kontrol etmek ve çıkışta arzu edilen gerilimi almak istiyorum. Acaba
1- AC gerilimin sıfır geçiş noktasını tespit edip, AC gerilimin belirli yerlerinde belli açı ile tetikleyerek mi yapayım? yoksa
2-Açı önemli değil pwm ile işi halledebilir miyim?

Hangisi daha pratik?

Saygılar