100-250 Khz arası ayarlanabilir vol. kon. osilatör

Başlatan bigbey, 19 Ekim 2007, 11:54:53

bigbey

Arkadaşlar bir osilatör devresi arıyorum 100 ile 250 Khz arasında ayarlanabilen devre şemasına ihtiyacım var. Dışardan voltaj değiştirilerek osc frekansını değiştiren bir özellik arıyorum. (VCO)
TA6R

tae

http://www.linear.com/pc/viewCategory.jsp?navId=H0,C1,C1010,C1096

Ornegin ltc6901 datasheet'de saifa 10 - VCO modunda kullanim sekli gosterilmis .

Bunun disinda 555 uzerinde bir takim cozumler ola bilir.

ve ya internetde bir proje vardi - avr uzerinde DDS , su an linki hatirlamiyorum, fakat isterseniz bula bilirm .

Induksyon isitma projesinde basarilar dilerim .

bigbey

@Göktuğ hocam linklerdeki uygulamalar içinde 100 - 250 khz arası bir uygulama bulamadım.
@tae ilgin için teşekkürler fakat ilgili linkteki şemada entegrede direnç değiştirilerek osc frekansı değişiyor bu benimiçin uygun değil.
Arkadaşlar ben Voltaj değişimi ile kontrol edilebilen ve çalışma sahası 100 khz ile 250 khz arasında olabilecek bir devre arıyorum.
TA6R

tae

onceki post'da VCO modunda kullanim sekli gosterilib . Bir az acele etdim de, tam yazmadim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bigbey

@ tae Evet Voltaj frekans uygulaması yapılmış gösteriyor. chip'i bulup deneyeceğim. bu arada başka önerileride bekliyorum arkadaşlar.
Ben 555 ile bir uygulama yaptım 555'in 7 nolu ucuna (discharge) rezistif DAC oluşturdum. ve picten DAC bilgisi 8 bit olarak çalıştırdım. çalışma hassasiyetini 10 bit'e çıkarmaya çalıştım devre şaşırdı. Stabil çalışmadı.
TA6R

bigbey

Alıntı yapılan: "OG"http://www.floka.com/cmos/pdf/4046.pdf  (4046) PLL si de var.
Sadece VCO bölümünü uygulamak istedim ama ısıs'te sonuç alamadım.
Çalıştıramadım.
TA6R

tae

konuyu pek fazla bilmiyorum ona gore yazdiklarim tam dogru olmaya bilir.

555'in icindeki comparator threshold'lari belli bu duzeyden yuksek olmasi gerekiyor ki kapasitordaki gerilim  bu duzeyin ustune cikinca komparator cikisindaki sinyal kapasitorun bosalmasini saglaya bilsin. Bu sirada 555 uzerindeki VCO nun kapasitor ve direnclerini oyle secmeniz lazim ki giris gerilim seviyyesi her zaman 555 komparatorun thresholdundan daha yuksek olsun ve gereken 100 -250 kHz frekans degisikligi 555 alina bilsin .

Ikinci konu ise frekans cozumluyu, o da isi rezonans devrenin Q degerine bagli. Simdi , 100 ile 250 kHz arasinda olan frekans - 150 kHz banda sahib ki 10 bit DAC cozumluluk icin 150000/ 2^10 ~ 146 Hz (bu VCO nun Frekans/gerilim transfer fonskyonun linear oldugu zaman gecerlidir, linear değilse cuzumluluk duse bilir). .
Kafadan rezonans degerin Q'sunu 100 alalim ki bu da 3 dB seviyyesinden en dusuk frekans icin 100 000/ 100 = 1000 kHz. Yani Q'su 100 olan rezonans devrenin 500 Hz frekans kayma olusdugunda cikisda gerilimin yari seviyyesine dusmesini saglar. Kaliba , evet, maksimum verimlilik icin  10 bit iyi bir degerdir.

Simdi DAC ka gelince , kullandiginiz islemcide 16 bitlik PWM varsa - R-2R
ladder'e ihtiyac kalmaz ve gereken cozumlulugu rahatlikca ala bilirsiniz - PWM cikisinda basit LP filter kullanmaniz sart.

Fakat , bu is burda bitmiyor - frekansin otomatik olarak degismesi gerekiyor. Bu isi isleminin sirasinda her hangi bir mekaniksel hareket sonucunda ortaya cika biler . Isinan parca rezonans devresine gore statik  baglanib sa sadece isi degerine gore kaymalar ola bilir (rezonans frekansin kaymasi -oscillator frekans kaymasindan ve rezoans devrenin rezonans degerinin isiya bagli olarak kaymasindan ). Bu kaymalarin ne kadar olabileceyini analitik olarak tespit etme mumkun, fakat daha rahat - calisan devre uzerinde olcumleri yapmak.
Yok, islem sirasinda mekaniksel hareket soz konusudursa - bunun yaratdigi rezonans frekansin kaymasi daha buyuk oranlara ola bilir (tabii bunlari bir sekilde olcmek lazim).

Daha rahat frekans kontrolu icin dusunduyume gore rezonans devrenin gerilimin ve akimi ayni zamanda denetlenmesi gerekiyor . Bu islem PID ( buna benzer bir sey yapilmasi gerekecek) algoritma icinde frekansin rezonans olusturmasi icin nereye kaymasinin gerektigini gosterir  . Yani akim ve gerilim fazlarinin isi islem sirasinda biri birine karsi kiyaslanmasi lazim ve alinan deger PID algoritmasina giris olub VCO frekansin rezonans icin nereye kaymasini gosterir.

OG

Alıntı yapılan: "bigbey"
Alıntı yapılan: "OG"http://www.floka.com/cmos/pdf/4046.pdf  (4046) PLL si de var.
Sadece VCO bölümünü uygulamak istedim ama ısıs'te sonuç alamadım.
Çalıştıramadım.

ISIS deki durumunu bilmiyorum, isis de olduğunu da bilmiyordum, gercek hayatta çok güzel çalışıyor, çok kullandım, tereddüt etmeden sen de kullanabilirsin, benden gatantili  :)

ipek

OG ye katılıyorum 4046 sorunsuz calısır 555 yada op amp ıle uretılenler
hem fazla komponent gerektırırler hemde duty cyle oranları hoş değildir..
temiz presizyon bir sey gerekiyor ise max038 icl8038 xr2206......

bigbey

4046 yı denemeye karar verdim. OG hocam belki çok hazırcılık oluyor diye düşünebilirsin ama kafam çok karışık eğer elinde 4046 ya ait Votaj değiştirerek osc frekansı değişecek bir şematik uygulama varsa verebilirmisin.
Ben ayrıca dutycycle düzenlemesi için sinyali 1/2 olarak bölünce tam dengeli oluyor. ;)
TA6R

bigbey

@tae anlatımınız için teşekkürler. bu konuyu voltaj kontrollü osilatör işini çözdükten sonra indüksiyon ısıtma konusunda devam edeceğim. Hazır konu açılmışken rezonans ta çalışma işlevini bobinden geçen akımı sezinleyerek frekansa etki etmek düşüncesindeyim. ama dediğim gibi bu konu diğer başlıkta şu osilatör işini sonuçlandırdıktan sonra indüksiyon ısıtma başlığına transfer edeceğim.
TA6R

OG

Şemanın 4046 tarafı datashet'den farklı değilki, orada herşey açık ve gayet basit.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "bigbey"@Göktuğ hocam linklerdeki uygulamalar içinde 100 - 250 khz arası bir uygulama bulamadım.

Verilen ilk linkte 2. paragraf.

A practical example of voltage controlled oscillators

Here I'm going to use a very practical example where one of my readers has a requirement for a voltage controlled oscillator operating at 1.8 - 2.0 Mhz (amateur radio band 160M).

Devre proteusta cok kolay simule edilebilir.