PHP125N06 biraz acil

Başlatan hademe, 19 Ekim 2007, 22:35:53

files

IRF3205 ,  kullanılırsa harcanan güç çok azalır, pek ısınmaz sanıyorum.

IRF3205 , 20 amper için 0,32 W güç yapıyor. ( 8 miliohm) çeyrek watt dirençten az fazla güç harcar

hademe

Alıntı yapılan: "files"IRF3205 ,  kullanılırsa harcanan güç çok azalır, pek ısınmaz sanıyorum.

IRF3205 , 20 amper için 0,32 W güç yapıyor. ( 8 miliohm) çeyrek watt dirençten az fazla güç harcar

Hesapta bir yanlışlık yok değilmi benim hesabıma göre 3.2w güç harcanıyor üstünde.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

files

Haklısın 0.8 miliohm almışım. fazla iyimser  davranmışım.
I²R :   20x20x0,0008 = 0,32Watt şeklidne almışım.

Sen onu  bırakda  bunları gerçekten 5 volt ile TAM olarak sürebiliyor muyuz? onu söyle. irfz44 için bile maks  4 volt eşik gerilimi vermiş. 5 volt ile rahat sürülmesi lazım. Kurulu düzenek ve devre varsa  deneyip bildirisen sevinirim. Hademe arkadaş, mütevazi bir rumuzla katılan prof birisi olduğunuzu düşünüyorum.  diğer mesajlarınız da onu gösteriyor.

hademe

Çekeceğiniz akım önemli, 5 volt ile doyuma ulaştırabilirsiniz ama rds iç direnci büyük kalacağından normale göre daha fazla ısınacaktır. 50A lik mosu alıp 5-10Amperde kullanacak ve ısıyıda absorbe ederim derseniz 5v. ile sürebilirsiniz. Ama 50A lik mosu 5v ile 50A de çalıştıramazsınız, bunu asında kendi grafikleri veriyor datasheet inde.

Ben 5volt ile sürme işini P kanal IRF9540 ta denedim üstelik yüksek Rds ye sahipti, 1A lik yük sürdüm soğutucu kullanmadım ısınmaya ısınmadı bile.

10A üstünde akımlarla sürmeyi deneyeceğim ısıl farklılıktaki değişiklikleri bildiririm.

IRF9540: P-Channel 100V 19A Rds=0.2ohm

hademe

IRF3205 için test ettim durum şöyle:

Ortam sıcaklığı 26 derece, Yük akımı 8A, pwm frekansı 250hz. tr5 soğutucu ile sıcaklık sonuçları şöyle:

10v ile sürüldüğünde 61.0 derece
5v ile sürüldüğünde 61.5 derece

edit:
Testin ilerleyen süresinde durum da değişiklik oldu ve sıcaklıklar eşit değerde

files

Sağol teşekkür ederim. sende düzenek hazırken 15-16 Amper deneyebilir miyiz?

Bu durumda  sıcaklık aynıysa saturasyon oluşmuş demektir. pici direk bağlarız. kataloğa bakacak olursak zaten eşik 4 volt maks demiş. yani geyti 4  volttan fazla verdik mi yeterli. ozaman  driver, olarak çeşitli  entegreler  kullanmaya gerek yok.  baya kasmışız

ben de  IRF3205  alıp 15 Amper ile  deneyeyim bari. frekansı da 1 khz yaparım.  işi sağlama alalım.  1-2 haftaı alabilr. bu mosfet elimizde kesin yoktur. mosfetin temini konusu    ile de sen ilgiliysen, (orası satınalma vs departmanı olan büyük bir işletme değilse)  nereden kaça aldığını öğrenebilrimiyim? bana 600 tane kadar lazım olacak..

Senin tr5  soğutucu burada görünmüyor.
http://www.armaltd.com/A_sogutucular.htm

tr5 soğutucu resmi varsa bakmak isterim.

hademe

Alıntı yapılan: "files"Sağol teşekkür ederim. sende düzenek hazırken 15-16 Amper deneyebilir miyiz?

Bu durumda  sıcaklık aynıysa saturasyon oluşmuş demektir. pici direk bağlarız. kataloğa bakacak olursak zaten eşik 4 volt maks demiş. yani geyti 4  volttan fazla verdik mi yeterli. ozaman  driver, olarak çeşitli  entegreler  kullanmaya gerek yok.  baya kasmışız

ben de  IRF3205  alıp 15 Amper ile  deneyeyim bari. frekansı da 1 khz yaparım.  işi sağlama alalım.  1-2 haftaı alabilr. bu mosfet elimizde kesin yoktur. mosfetin temini konusu    ile de sen ilgiliysen, (orası satınalma vs departmanı olan büyük bir işletme değilse)  nereden kaça aldığını öğrenebilrimiyim? bana 600 tane kadar lazım olacak..

Senin tr5  soğutucu burada görünmüyor.
http://www.armaltd.com/A_sogutucular.htm

tr5 soğutucu resmi varsa bakmak isterim.

Şu an için 15-16A verebilecek beslemem olmadığından deneyemiyorum. Firma olarak seri imalattan ziyade imalattan uzak durma peşindeyiz böyle istekler oldukça yardımcı oluyoruz. O yüzden toptan fiyatı hakkında bilgi sahibi değilim.

Bence sürücü şartlara göre gerekli yada gerekli olmayabilir kullanılan mosa ve çekilen akımla ilgili bir şey bu. Teorikte 110A verebilen fakat kılıf yüzünden 75A sınırı bulunan bir mos için 8-10 A. hava ciha gelebilir bu akımlar.

Soğutucu bu http://www.armaltd.com/TR5.htm