PHP125N06 biraz acil

Başlatan hademe, 19 Ekim 2007, 22:35:53

hademe

Acil bir şekilde 15-20 adet PHP125N06 power mosfete ihtiyacım var yada buna muadil olabilecek bir mos.

Logic level gate
N-channel TO-220
VDSS=55V
ID=75A
Rds=<8 miliohm

Akım değeri çok daha düşük olabilir benim için önemli olan logic level gate olması ve rds direncinin bunun gibi düşük olması.

Teşekkürler

Edit : malzeme kodu düzeltildi.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

mustafa_cmbz

int-el elektronık:

huseyin yılmaz ile görüşmenizi tavsiye derim.

msn: hyilmaz@int-el.com.tr

tel: 0216 338 33 19

grup elektronık:

www.grupelektronik.com

tel: 0212 243 97 98

burda malzemeler çok ucuz diye duydum ama şu sırlar nasıldır bilmem..bir sorun size karşılığını veya kendısını taktım edeceklerdir fiyat konusunda ınt-el ile sıkı pazarlık yapın ilk önce tane fiyatı alın sonra topan sorun ben öyle yapıyorum :D

kolay gelsin...

hademe

Malesef bulamadım yukarıda verdiğiniz firmalarda.

ozancnc

hademe

Alıntı yapılan: "ozancnc"Merhaba,

Elimde FQP19N10L'ler var isinize yarar mi ?

Tesekkurler,
Ozan

İlginiz için çok sağolun güzel mos fakat Rds direnci çok yüksek kısıtlı alanda çok ufak bir soğutucu kullanmak durumundayım, düşündüğüm soğutucu 12A de bu mosu soğutamaz.

19A, 100V, RDS(on) = 0.1Ω @VGS = 10 V

files

Soğutucuyu neye göre seçiyorsunuz?  "El dokunmuyor çok ısınmış" diyen kullanıcıları biliyorum. Bu normal bir durumdur. insan eli en fazla 60 dereceye kadar dayanıyor. 100 derece civarları sıcaklık ise mosun normal çalışma sıcaklığı.  Soğutucuyu deneme ile tespit edecekseniz tam güçte sıcaklığı ölçmenizde yarar var.

12A ve 0.1 ohm için harcanan güç 14,4W şeklinde zaten hesap etmişsinizdir. bu güç çok fazla görünmüyor. ufak bir soğutucu  yeterli olabilir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KAZIMUGUR

60>>>600V
06>>>60V !!!

OG

Daha önce piyasada bulduğumuz PHP125N06 idi, sorumun sebebi budir.

KAZIMUGUR

Özür dilerim hocam , aradaki fark çok büyük , yazım hatası da olsa dikkat çekmek istedim.

OG

Özürlük birşey yok hocam, bu konunun evveliyatı vardı.
Alıntı yapılan: "hademe"Acil bir şekilde 15-20 adet PHP125N60 power mosfete ihtiyacım var yada buna muadil olabilecek bir mos.

Logic level gate
N-channel TO-220
VDSS=55V
ID=75A
Rds=<8 miliohm

benim için önemli olan logic level gate olması ve rds direncinin bunun gibi düşük olması.

hademe

Alıntı yapılan: "OG"PHP125N06 olmalı, doğrumudur?
http://www.semiconductors.philips.com/acrobat/datasheets/PHP125N06LT_4.pdf

Evet büyük yanılgı olmuş PHP125N06 olacak yanlış yazmışım. Bu mosun peşinden koşmaktan vazgeçtim ufak bir sürücü ile IRF3205 kullanacağım hatta 2 tanesini paralel bağladım sıcaklık kapalı alanda 45-50 derece kadar.

@files

Yaptığınız hesap 0.1ohm Rds için doğru ama 14w lık bir sıcaklığı tahmin edebiliyorsunuzdur umarım, 20w lık bir havyadan referans alın ve benim bunu el kadar cihazın içinde el yakmayacak kadar soğuk tutabilmem gerekli ve kullanabileceğim soğutucu TR5 bununla mümkünse hay hay.

files

IRF3205 'i lojik seviye ile nasıl sürüyorsun?

Son olarak ben şöyle bir şey bulmuştum.

0..5 Volt giriş seviyemizi 0..12 volt haline dönüştüren entegre
cd4504BT_TTL to cmos_level shifter

Bununla rahat sürülür. hatta 12 volt şart değil 15..18 de olur. bu sayede IGBT de sürebiliriz

Diye düşünüyorum. entegrenin 2 ayrı besleme girişi var. düşük ve yüksek gerilim olarak.

bu entegreyi görmeden önce dolambaçlı yollar ile denemişim. yeni kartları buna göre çizeceğim. tabi entegre piyasada olur mu? orası ayrı konu.

files

Ama zaten
VGS(th) Gate Threshold Voltage 2.0 ––– 4.0 V
demiş. direk lojik seviye ile sürebileceksin. Benim projede bunları kullansam daha iyi olur. soğutucuya da gerek yok belki.

IRF3205 fiyat nedir nereden alıyorsunuz? IRFZ44den daha pahalı olsa gerek.   IRFZ44 perakende 0.45$ civarıydı (120 tane ama perakende fiyat) IRnin bankalar caddesinde distribütörü olması lazım. üşenmeyip oraya gitmek veya sormak lazım.

IRFZ44 için de VGS(th) Gate Threshold Voltage 2.0 ––– 4.0 V
demiş. bunları gerçekten 5 voltla sürebilir miyiz? tam saturasyona gider mi?

Erol YILMAZ

Logic olarak sürülen hangi MOS var bilmiyorum ama
istediğiniz diğer özellikler için STP75 geldi aklıma.
Piyasada var.

Ayrıca;
14 W lık kayıp TO-220 kılıfı soğutucusuz kullanıldığında
(Çevre sıcaklığı + 840 C) kadar sıcak hale getirir...