Kayan yazı devresi parlaklık sorunu

Başlatan berkay_yalan, 20 Ekim 2007, 00:13:19

Elektron74

@lojikmemo1
  Verdiğiniz örneğe göre konuşursak, 3 ledin nominal gerilimi 6.6 V olması gerekirken, anlattıklarınız şu manaya geliyor, ben bu üç seri lede mikro saniyelerle ifade edilecek zaman kadarda olsa 46.2 V uyguluyorum diyorsunuz. (Satır tarama mantığına göre) Bu gerilim bu ledlere zarar vermiyormu? Bir problemde 74HC595 in dayanabileceği gerilimide aşıyor bu gerilim. Sonuç olarak satırdaki her bir ledin bir ayağı 74HC595 in çıkışlarına gelmekte. Tahminim siz 74HC595 lerin çıkışlarında da transistör kullanıyorsunuz.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

lojikmemo1

Doğru
Fakat uygulamada işi biraz daha farklı gelişiyor mesela o resmini gördüğünüz kayan yazı 21 vol ile sürülüyor gerilimin neden böyle farklı değerlerde çıktığını henüz matematik olarak modelleyemedim.
-> 21 volt da 74HC595 leri bozar aytıca yeterli akımı daveremez punun yerine içinde n kanallı mosmef barındıran TPIC595X serisini öneririm X yerine gelen sayı akım kapasitesini belirler.
-> Yüksek gerilim kısa süre için ledleri bozmuyor zaten PWM bu değilmi diğelim %1 oranındaki PWM ile 100 Volt, ortalama değer itibari ile 1 Volta eşit oluyor.
Söylediğim gibi ledin çalışması biraz ilginç. Bence bu dengesizliğin sebebi ledin ışıma akım eğrisini incelersek bulabiliriz belkide le ilk ışıma anında ço fazla akım çekmiyor ve dolayısı ile daha az ışık veriyor biz de öyle bir anahtarlama yapıyoruz ki tam bu bölgede çalıştırıyor olabiliriz.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

Elektron74

Şimdi siz bu gerilimleri nasıl buluyorsunuzda devrenin bu gerilimlerde çalışacağına karar veriyorsunuz anlamadım. Daha önce 3 lede 46.2 V uygulayın diyordunuz. Siz 7 lede 21 V uyguladığınızı söylüyorsunuz. Herhalde bu gelim değeri deneme yanılmayla tespit edilmiyor?
Alıntı yapılan: "lojikmemo1"Satırlar sıra ile taranacağı için verdiğimiz gerilimin yaklaşık 7 de 1'i kadarı dikkate alınacak şimdi bu noktada biz bir pikselde 3 seri led kullanacaksak her bir led de 2.2 volt ile çalışıyorsa 2.2*3*7=46.2 Volt gerekir bence gerilim yükseltmek daha avantajlı
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "Elektron74"Şimdi siz bu gerilimleri nasıl buluyorsunuzda devrenin bu gerilimlerde çalışacağına karar veriyorsunuz anlamadım. Daha önce 3 lede 46.2 V uygulayın diyordunuz. Siz 7 lede 21 V uyguladığınızı söylüyorsunuz. Herhalde bu gelim değeri deneme yanılmayla tespit edilmiyor?
Alıntı yapılan: "lojikmemo1"Satırlar sıra ile taranacağı için verdiğimiz gerilimin yaklaşık 7 de 1'i kadarı dikkate alınacak şimdi bu noktada biz bir pikselde 3 seri led kullanacaksak her bir led de 2.2 volt ile çalışıyorsa 2.2*3*7=46.2 Volt gerekir bence gerilim yükseltmek daha avantajlı

Aslıda hesapladığımız gerilim değerini verince biraz fazla akım çekiyor biz de biraz gerilimle oynuyoruz.
Dedim ya henüz modellemeye vakit olmadı.
Kısaca biraz deneme yanılma oluyor ama genelde hesaplanan değerin yarısı doğru olmaktadır.
Bu işin sırrına vakıf olunca herkezi haberdar edeceğim.

bmutlu

Elektron74 ve lojikmemo1
Ben size bir bir hesap yapayım bu hesap sizin yaptıgınız gibi olmuyor iyice bu hesabı karıstırmısınız.
Ledin iletim voltajı 2.2V (50mA de)
Led sayımız 7 olsun
Seri direncimiz 100 ohm olsun
Sütun süren tanzistor(örnek uln 2003) ve Satır süren tranzistor (PNP) devre satır sürme olarak düsünüldü.
Displey kısma uygulanan voltaj (VPP):

VPP =(2.2*7)+(50mA*100 ohm)+(Tranzistorlerde düsen voltaj pnp ve uln 2003 te) gerilimler kanunu .

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "bmutlu"Elektron74 ve lojikmemo1
Ben size bir bir hesap yapayım bu hesap sizin yaptıgınız gibi olmuyor iyice bu hesabı karıstırmısınız.
Ledin iletim voltajı 2.2V (50mA de)
Led sayımız 7 olsun
Seri direncimiz 100 ohm olsun
Sütun süren tanzistor(örnek uln 2003) ve Satır süren tranzistor (PNP) devre satır sürme olarak düsünüldü.
Displey kısma uygulanan voltaj (VPP):

VPP =(2.2*7)+(50mA*100 ohm)+(Tranzistorlerde düsen voltaj pnp ve uln 2003 te) gerilimler kanunu .

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SEN DE OLMASAN BİZ BU HESABI NASIL YAPARDIK  :lol:

1.-> eee ne demek bu
2.-> 50mA ne ledi bu power led mi dot matris için 10ma yeterli.
3.-> Okadar hesabı bizde biliyoruz üniversitede aldığımız devre analizi sağ olsun.
4.-> Senin hesapta tarama mantığı bile yok nasıl çalışacak bu kayan yazı.
5.-> Eğer biz hesapları karıştırmış olsak bu devre neden çalışıyor acaba resimlerini görmek istersen 1. sayfaya bakabilirsin.

bmutlu

lojikmemo1

"Sütun süren tanzistor(örnek uln 2003) ve Satır süren tranzistor (PNP) devre satır sürme olarak düsünüldü."

Sütun süren tanzistor(örnek uln 2003) ve Satır süren tranzistor (PNP) devre satır tarama olarak düsünüldü.

Yukarıdaki gibi degiştiriyorum tek satır için yapılan hesap diger satırları da otomatıkman kapsar LED ler matrix baglantı düşünüldü.

Seri bağlı led sayısı 7 dir.
Kayan yazıda da led satırı 7 veya 8 alabilirsin.

Hiçbirzaman 3 adet seri lede 46.2 V uygulanmaz hesabınızdaki yanlışlığı göstermek için hesabı yaptım.  46.2 - 6.6 = 39.6 V bu gerilim büyük bir deger sen bunu direnç ve tranzistorler üzerinde düşürüyorsan bu sana ISI olar geri döner ve devrende problem yaşarsın.

Bir led ten tarama mantığı ile 50 mA geçirebilirsin daha fazla da geçirebilirsin (katalog degerlerini aşmamak kaydıyla).

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "bmutlu"lojikmemo1

"Sütun süren tanzistor(örnek uln 2003) ve Satır süren tranzistor (PNP) devre satır sürme olarak düsünüldü."

Sütun süren tanzistor(örnek uln 2003) ve Satır süren tranzistor (PNP) devre satır tarama olarak düsünüldü.

Yukarıdaki gibi degiştiriyorum tek satır için yapılan hesap diger satırları da otomatıkman kapsar LED ler matrix baglantı düşünüldü.

Seri bağlı led sayısı 7 dir.
Kayan yazıda da led satırı 7 veya 8 alabilirsin.

Hiçbirzaman 3 adet seri lede 46.2 V uygulanmaz hesabınızdaki yanlışlığı göstermek için hesabı yaptım.  46.2 - 6.6 = 39.6 V bu gerilim büyük bir deger sen bunu direnç ve tranzistorler üzerinde düşürüyorsan bu sana ISI olar geri döner ve devrende problem yaşarsın.

Bir led ten tarama mantığı ile 50 mA geçirebilirsin daha fazla da geçirebilirsin (katalog degerlerini aşmamak kaydıyla).

Yalnızca şunu söyleyecem ve bu konu kapansın
AL SANA BİR TANE DAHA, YENİDEN BAŞA DÖNDÜK

ilker_32

Birçok metotla hesaplanıyor. En iyisi herkez kendi metodunu kullansın. Böylece başa dönmemiş olusunuz.  :lol:

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar üstadlar benimde bu kayan yazida parlaklik sorunum var ve yardimalriniza ihtiyacim var yardimci olursaniz cok sevinirim

simdi arkadaslar ben kayna yazimi sütünalri hc595+ uln2803   satirlari ise

uln2803+pnp transistör ile sürüorum pnp tranistör ollarak bdx54c kullanacam transistörlerin beyzlerini uln 2803 ile sürdüm yani picin data cikisi uln2803 uln nin cikisi ise direncler üzerinden transistörlerin beyzine transistörlerin emiterleri ise ortak baglanarak vcc(sanirm24 volt olacak cünkü büyük matriks kullaniyorum) collectörler ise satirlara gidiyor.  

simdi benim sizlere sorum acaba bu kullandigim teknik (yöntem) dogru bir yöntemmidir verim alabilirmiyim birde  bdx 54 c nin beyz direnclerini kac ohm takayim o konuda kararsizim hocama sordugumda bana data shetden Ib akimina bakip R=V/I frmülü ile bulabilecegimi söyledi buradan

datashetdeki
Alıntı YapIB Base Current - 0.2 A mi ? yoksa
VBE(sat) * Base-Emitter Saturation Voltage IC = - 3A, IB = - 12mA - 2.5 V

mi bakacam bu degerleri hesaplarken hangisini baz alacam birde formüldeki v(voltaj) 5 voltmu olacak yoksa yazodaki 2.5 v mi olacak

bana bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

bmutlu

bdx54c tranzistorunu doyum(sat) ve kesim olarak çalıştırmalisin(lojik çalışma). Bu devrede sana Vce(sat) degeri onemlidir bu deger emiterden kollektöre doğru akan akıma bağlı olarak Vce(sat) degeri değişir .Örnek
VCE(sat) = 2.0 Vdc (Max) @ IC = 3.0 Adc
VCE(sat) = 4.0 Vdc (Max) @ IC = 5.0 Adc oldugu gibi.

ULN 28003 un(bdx i süren) çıkışına R1 in bir ucunu diger ucunu bdx in base
ucuna R2 direncinin bir ucunu bdx in base ucuna diger ucunu emiter ucuna bağla .Bu bağlantıda bdx i doyuma götüren direnc R1 direnci emiterden base ye akan akım R1 üzerinden geçer aynı zamanda R2 den akan da R1 üzerinden gecer. R2 Uln nin çıkışı kesime gidince bdx i kesime götürür. Burada direnclerden R2 (pull up direnci diyebiliriz) bdx i kesime götürecek şekilde seçilmeli R1 de bdx i doyma götürecek şekilde seçilmelidir. Bu anlattığım bağlantıyı bir kağıt üzerine çizerek gör devreyi daha iyi anlarsın (bu işlemlerde kollektör voltajı da rol oynar dirençlerin hesaplanmasında)..