220-230 to 400Vdc 30A smps yardım???

Başlatan talat_atak, 24 Ekim 2007, 23:43:46

talat_atak

Arkadaşlar ben elektronikten fazla anlamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim..
 Ben 220-230 Vac den 400 Vdc 30A almak istiyorum buda herhalde smps denen yöntemle oluyor (yada başka bir yöntemle)  bilmiyorum bana
bu istediğim voltaj ve akımı verebilecek bir devre şeması lazım.İlgilenen
arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

aslan_korhan

Bir köprü diyot ve uygun büyüklükte bir kondensatörü doğrudan 220V şebekeye bağlarsan bu değerleri elde edersin. Yani trafoya falan gerek yok.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OG

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"bu değerleri elde edersin.
Yok hocam elde edemez, 220V doğrultunca max 310V olur (tepe değer). Akım çektikçe de bu değer düşer, bu değeri korumak için akıma göre kapasiteyi büyütmek gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aslan_korhan

Evet, orasıda doğru. Ama SMPS ile 400V-30A biraz zor gibi. Kayıpsız 12kW yapar. Tam olarak nerede kullanacağını yazsa daha iyi olurdu...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

aYe

Bence arkadaş PFC yapmak istiyor.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

elektronik

smps ile yapabilirsin ama bu büyük bir güç smps konusunda çok iyi olman gerekiyor.
ama en basidi bir trafo kullanarak 220 voltu yükseltip diyot ve kondansatörle doğrultabilirsin . tabi bu şekilde çok sabit bir voltaj elde edemezsin eğer 400 voltta sabitlemek istiyorsan birde çok güçlü regüle devresi eklemen gerekir.

talat_atak

ben plazma kesici yapmak istiyorum

alayli

Alıntı yapılan: "aYe"Bence arkadaş PFC yapmak istiyor.

Aynı fikirdeyim. Asıl amaç plazma kesici bile olsa arkadaşın yapmak istediği şeyin adı PFC'li DC bus oluşturmak. Çok net bilgim yok ama plazma kesimin 400V DC ile yapılacağına da aklım yatmıyor. Muhtemelen bu 400V DC BUS'ın arkasında bir takım ek düzenek olmalı diye düşünüyorum.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

ilkser

Konu plazma kesime dönüşeceği için BURAYI okumakta fayda var.

Kolay gelsin.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....