robot kol

Başlatan burakayaz, 31 Ekim 2007, 00:02:32

burakayaz

mrb arkadaşlar
ben robot kol tasarlıyorum tam verim alabilmem için step motormu yoksa servo motor mu? kullanalım fikrinizi almak istedim

Fixxer

Tasarladığın robotun özelliklerini söylersen step mi servomu kullanman gerektiği hakkında bilgi verebiliriz. Bu robot ne iş yapıcak ?
...............................

burakayaz

tank paletleri üzerinde bir kol olucak bu kol hem pcde hemde jostik ile çalışacak

mert3162

Hassaslık önemli ise Servo değilse Step öneririm ayrıca güç durumu ne olacak yani robot kol bişiyleri kaldırıp indirecekmi.

Eğer mekanizma konusunda bir fikrin yoksa piyasada 8 eksenli robokol lar mevcut incelemeni öneririm
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

burakayaz

evt bişiler kaldıracak onu taşıyacak

mert3162

Kaldıracağı cisim(ler) ne boyutta ağırlığı nasıl kısacası boyutlardan bahsedersen daha iyi olur ancak servo motorlar hem hassas hemde güçlü oluyolar steplerde adı üstünde adım adım belli açılarda hareket ediyorlar hangisini tercih edersin bunu anlamak zor Boyutlar Önemli ama şahsi fikrim servo kullanman yanındadır.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Fixxer

Bu konuyu anlamak pekte zor değil aslında hassasiyeti step motorlada verebilirsin çok rahat  Ağırlık kaldırcaksanda dişli çark hesaplarına bakacaksın birçok program var similasyon bile yapabilirsin zaten en mantıklısı bu olur önce çizimini yapıp similasyonda güç hesaplarını yapıp sonrada cebindeki paraya bakıp  :) step mi servomu ona karar vereceksin olay bu kadar basit dostum kolay gelsin.
...............................

mech

deneme,öğrenme amacıyla yapacaksan servo kullan derim ya da düz motor ve shaft encoder ya da pot kullan. kontrol tekniklerini daha kararlı uygularsın.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

tacettin

merhaba öncelikle çalışmlarında başarılar dilerim. biz körfez eml kocaeli olarak aşağıdaki linkteki robot kolunu yaptık. eğer bu şekildeki bir robot işini görörse bilgi paylaşımına açığız. iyi çalışmalar.

http://www.youtube.com/watch?v=wVG4ZeJ3fjs

tingir

robot kolda kullandığın motorlar hakkında bilgi verebilirmisin

kalimeras

ben de servo motor kullanmanı öneririm. çünkü servo motorlarda hem konum kontrolü daha hassas hem de hız kontrolü yapabiliyorsun. ben de robot kolu yapımı ile uğraşıyorum. motor olarak da HITEC HS-475 HB kullanıyorum. küçücük bişey ama koskoca kolu kaldırıyor. step motorlar yapabilir mi bilmiyorum. aslında PIc programlamayı bilsem aha derin bilgi verirdim ama şimdilik yapabileceğim izahat bu kadar.

digifuzyon

Kolun hareketli parcalarının uzunluklarına göre degişir fakat ben step motor ile denedim çok başarılı olmuyor çünkü step motorlar daha agır oluyor kolun en az iki hareketli parcadan oluşcagı için en alttaki motor en guclu motor olacak ve bir diger motoru taşıyacak diger motorun hafif olması önemli o yüzden servo motor daha ii.

bymrz

direk servo derim :)

Çünkü bende yaptım ve step motorlarda çok sıkıntı çıkıyor. En temizi ve sağlıklısı servo motor...

Dezavantajı ise fiyatı...

Tagli

Ben profesyonel olmayan bir denemede (bitirme projesiydi) redüktörlü DC motor kullanmıştım. Üzerinde encoder da vardı, o şekilde kontrol ediyorduk. Gerçi mekanik düzeneği iyi kuramadığımız için sonu hüsran oldu.

@burakayaz, acaba Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi olma ihtimalin var mı? Çünkü bizim bitirme projesi olarak yaptığımız (ve malesef çalışmayan) kolu bir yüksek lisans öğrencisi çalışır hale getirip hareketli bir platforma bağlayacak diye duymuştuk. Belki sen osundur diye soruyorum...
Gökçe Tağlıoğlu

heradam

Alıntı yapılan: "Fixxer"Bu konuyu anlamak pekte zor değil aslında hassasiyeti step motorlada verebilirsin çok rahat  Ağırlık kaldırcaksanda dişli çark hesaplarına bakacaksın birçok program var similasyon bile yapabilirsin zaten en mantıklısı bu olur önce çizimini yapıp similasyonda güç hesaplarını yapıp sonrada cebindeki paraya bakıp  :) step mi servomu ona karar vereceksin olay bu kadar basit dostum kolay gelsin.

Merhaba
Similasyondan bahsetmişsiniz. Bu işe yarayacak bir program olarak bir öneriniz varmıdır.