ds1307 geri kalıyor

Başlatan mech, 31 Ekim 2007, 09:05:23

rree

PPM değerlerine göre bakıldığında  değişen bir şey yok.Bende hesaplamış oldum.

32,768 Mhz  ± 20ppm
32.768 kHz   ± 20ppm
wikipedia ppm milyonda bir şeklinde ifade ediyor.

32.768 Mhz osilator kristal
HataFrekansı 32,768MHZ*20ppm/1000000 =655,36 Hz

Bilinen yuvarlak 32.768 Khz Kristali hesaplayalım.
Hata frekansı  (32768 *20)/1000000=0,65536 Hz

Şimdi İkisine 1 Hz  Hata frekansını bulalım.

32.768 Mhz   655,36 Hz/32.768 Mhz=0,00002Hz

32.768 Khz    0,65536/32768 =0,00002 Hz

Klein

Sıcaklık kayması ve hata oranı aynı olan iki farklı kristali bölerek aynı değere indirgediğinizde sonuç değişmez. son kattaki hata aynıdır.

AMA!!!

Kristalin bağlı olduğu aygıtın kapasitesi , bağlantı yollarından kaynaklanan kapasite vs... sonuca nasıl etkir buna bir bakmak gerek.

Örneğin :
1K ve 1M kristalimiz var.  yol kapasitesi 1pF. Bu kapasite 1M ve 1K kristalin frekansında nasıl bir sapma meydana getirir. Daha yüksek frekanslı olanda daha mı fazla? daha mı az? yoksa oransal mı değişir?

Matematiği iyi olan arkadaşlar bunu hesaplarsa , yüksek kullanıp bölmek avantajlı mıdır? değil midir? görülebilir.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: ipek - 15 Aralık 2011, 16:14:58
Elimde LPRO-101 Rubidyum base Yig Discipline osilator var, bunuda Trimble Thunderbolt-E GPS frequency standard 10 mhz ile senkronladım ,iki 10 mhz arasında 10 digit gps senkronlu Fluke frekansmetre'de  comparasyon metodu ile hata gözlemledim 0 yada yakın bir değer .3.276.800 osilatör standart NPO kapasite ve metal filim direçnler ile kurulu  32.768 Khz kristali ancak 4069'un kapıları ile çalıştırabildim normal osilatör devreleri ile çalışmadı kristale bağlı 2 adet 22pf NPO kapasite mevcut iki saat içinde 3.2768Mhz osc 2.ppm hata 32khz'lik cmos osilator 6...8 ppm arası gezindi durdu ısındımı ne buda 2 ppm civarında çalışmaya başladı
eee bundan nasıl sonuç çıkarılacak...?? ;D

ipek hocam sizin ppm ler kısa devre yapar yakında :)

İşin şakası Rubidyum base osc leri vs nerede kullanıyorsunuz ?

ipek

Yıllar evvel bir fluke birde HP F counter almıştım bunların proplarına bir dünya para vermiştim kitaplarında option TCXO Double OCXO opsionları mevcut idi.
merak ettim bunlarıda temin ediyim dedim ingiltereden aldığım şirkete sordum küçük bir spazm geçirdim yahu HP'yi 1300 paund'da aldım adam buna yakın bir fiyat söyledi içimde hep bir ukte kaldı.
Allahtan ebay diye bir şey icad ettiler Rubidyum'u 135$ Trible GPS Atomic Time'da 150$ aldım biraz daha hevesimi alıyım Eskici dükkanına koymayı düşünüyorum.

Küçük bir hikayeyi toparlamaya çalışıyım..varlıklı bir ailenin oğlu popüler bir üniversiteyi iyi bir derece ile bitirmiş ebebeyler duygu patlaması içinde birbirlrinden habersiz kalıcı kullanışlı bir hediye düşünmüşler.
anne oğlum bundan sonra cemiyet içinde bir iş bulur karizmatik olsun diye rolex saat alır bundan habersiz baba bizim eşşek kaliteli bir hediyeyi hakketti der ,aynı rolex'ten oda alır ,fakat eleman hediyelerden mutlu
olamamaktadır. sonunda baba patlar ve ne ulan bu afra tafra der eleman yahu ne yaptım ise farkı düzeltemedim ,5 saniye fark var bunların biri bozuk ama hangisi bozuk ona canım sıkılır der....

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Allegro - 09 Aralık 2011, 09:45:36
Bu sabah DS1307'yi smd Jauch kristalle tam 9:40 da time.nist.gov ile aynı ayara getirip dahili pille çalışmaya bıraktım,
daha sonra karşılaştırma yapacağım, O zaman gösterilen rakamların doğruluğu ortaya çıkacak.

Az önce saate enerji verip çalıştırdım,
Nist saatine göre 1 haftada 3.5 sn geri kalmış, bu da 6 ppm e yakın bir değer yapıyor...
Açıkçası Jauch marka 12.5 pF lık kristal işini iyi yapıyor...

Çin malı frekansmetrenin de kendi sınıfında kötü bir ürün olmadığını görüyorum aynı zamanda.

Tabi Rubidium clock gelince daha da netleşecek bu saatler.

@ipek hocam;
bu arada saatlerin hangisi daha sağlammış? :)

Klein

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Aralık 2011, 11:53:32
Az önce saate enerji verip çalıştırdım,
Nist saatine göre 1 haftada 3.5 sn geri kalmış, bu da 6 ppm e yakın bir değer yapıyor...
Açıkçası Jauch marka 12.5 pF lık kristal işini iyi yapıyor...

Çin malı frekansmetrenin de kendi sınıfında kötü bir ürün olmadığını görüyorum aynı zamanda.

Tabi Rubidium clock gelince daha da netleşecek bu saatler.

@ipek hocam;
bu arada saatlerin hangisi daha sağlammış? :)

Test ederken sıcaklık faktörünü unutmadınız umarım. kaç derecede test ettiniz?

Erol YILMAZ

Kısaca 20 derecede test ettim.
Bulunduğumuz ortam zaten ortalama 20 derece,

Klein

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Aralık 2011, 12:29:35
Kısaca 20 derecede test ettim.
Bulunduğumuz ortam zaten ortalama 20 derece,
Bu durumda doğru bir test yapmış olmayız ki hocam.
kristal için verilen ppm değeri sıcaklık hatasını bildiren bir değer. ancak sapmalar sadece sıcaklık kaynaklı değil.
Doğru bir test için önce sabit bir sıcaklıkta test edip  sıcaklık farkından kaynaklanmayan  sapmaları görmek,
daha sonra da farklı sıcaklık değerlerinde çalıştırıp sıcaklık farkından kaynaklanan sapmayı bularak kristalin kaç ppm olduğunu tespit etmek gerekir.

Belki de elinizdeki kristalin sapması daha küçük. Ama sapmayı etkileyen başka faktörler var.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Klein - 16 Aralık 2011, 12:51:21
Bu durumda doğru bir test yapmış olmayız ki hocam.
kristal için verilen ppm değeri sıcaklık hatasını bildiren bir değer. ancak sapmalar sadece sıcaklık kaynaklı değil.
Doğru bir test için önce sabit bir sıcaklıkta test edip  sıcaklık farkından kaynaklanmayan  sapmaları görmek,
daha sonra da farklı sıcaklık değerlerinde çalıştırıp sıcaklık farkından kaynaklanan sapmayı bularak kristalin kaç ppm olduğunu tespit etmek gerekir.

Belki de elinizdeki kristalin sapması daha küçük. Ama sapmayı etkileyen başka faktörler var.

Bunları ölçebilmek için sağlam bir frekansmetre veya sağlam bir OSC REF gibi şeyler lazım.
Şu anda elimdeki aletlerle bu kadarını yapabiliyorum.
Birkaç haftaya Rubidyum lu OSC gelince   bu aletin frekansını çok net bir şekilde ölçebilieceğiz.

Erol YILMAZ

time.nist.gov saatinin doğru olduğunu varsayar isek,
bahsettiğim saat, Jauch kristalle, bahsi geçen ortamda  4.4 ppm doğrulukla çalışıyor.
12 gün için ortalama günlük sapma : 0.38 sn

Mevcut şartlarda daha fazlasını beklemiyorum.

Bundan sonrası için Ribidium osc gelmeli :)

Erol YILMAZ

Mucit23

Hocam o harddiske benzeyen şey nedir?

Erol YILMAZ

Mucit23

Alıntı yapılan: Allegro - 27 Aralık 2011, 16:11:44
rubidium osc:
FE-5680A

Cahilliğime verin hocam. Biraz Fazla büyük değilmi.? Hangi alanlarda kullanılıyor bu cihazlar.? Ne gibi özellikleri var?

Erol YILMAZ

Tek özelliği var o da stabil şekilde 10,000,000.0 Hz çıkış vermesi....

hatası 1-5 ppb olarak ölçülüyor.

Alet sıcak çalışıyor, ısınması için de 3-5 dk arası zaman gerekiyor.

Bunu saat kalibratörü yapmak için aldım,