0-30Volt 0-10Amper display

Başlatan Maxim, 31 Ekim 2007, 09:35:31

Maxim

Alıntı yapılan: "sezgin05"MAXIBOST demişki
Alıntı Yapama opamp kullansak bile girişlerde gene 5 voltu aşma ihtimalimiz var ?

Evet ama girişte 5 voltu aşsanız bile çıkışta opamp besleme gerilimi olan 5 voltu aşmazsınız...
Picli DC güç kaynağı örnek devrelerini incelediğinizde dediğim metodu göreceksiniz.
Analog girişlerin zenerle korunmasına gelince  daha önceden çok bahsedildi zener diyot tepki gösterinceye kadar pic girişi yanmış oluyor...

hımm opamp beslemesi 5 volt olursa giriş 5 voltken çıkışından 5 volt alamayız heralde ,
o yüzden picin referans voltajını 2.5 volt falan ayarlamam lazım ,
yani 2.5 girinde max adc çıkışında raw 1023 okumam gerekiyor dimi ?

ubahcivan

maxiboost
arkadaşım devrenin dosyaları gönderirsen sevinirim
ben de evlerin güç tüketimini bilgisayarla kontrol etmek için çalışmalar yapmaktayım. çalışmaların bize bir işık tuta bilir. bende yaptığım devreyi gönderiyorum.

Maxim

Yeni birşeyler yaptım ,

http://rapidshare.com/files/94880469/VA.rar.html

devredeki 0.05 ohm 10watt ,
opamp için 8 volt luk bir besleme yeterli ,yani LM78L08
pic ve lcd için LM7805

devre ,
jumper takılı olarak açarsak 10 amper ,
jumper takılı değil ise 5 amper dir .

slm

SpeedyX

Çok inceleyemedim ama bence voltaj ölçmek içinde bir devren olmalı, yoksa güç kaynağına bir motor bağladığında devren ilginç çalışır.

ADC girişlerine 22k civarı bir direnç seri bağlarsan pine 50V bile girse 22mA gibi bir akım çekebileceği için ADC yanmaz. Ben zamanında deneme sırasında yaktım ordan biliyorum.

alpaslan

Sadece HEX ile yaptığın çalışmanın ne olduğunu, devrenin nasıl çalışacağını tahmin etmemizi ve yine de tahmine dayalı yardım mı istiyorsun..?

tyildizak

Farkındaysanız analog kısım tartışılıyor, işin esprisi doğru değerleri örneklemekte , yazılım çok önemli değil,  @maxiboost bu yüzden sadece hex'i vermiş sanırım.

Yazılımda göze çarpan; Lcd'de  bargraph için I-I-III şeklinde özel karakterler oluşturmuş, char lcd ile gayet şık bir uygulama..

Bu arada, adc girişini korumak için zener yerine katodu vdd, anodu adc'ye bağlı 1n4148 kulanılabilir, geçenlerde forumda bahsediliyordu.

Maxim

Voltaj girişine de opamp ekledim ,

22k dirençler analog girişlerine seri olarak eklendi ,

Analog girişlerine 100nf kondansatörler ve aslında pek işe yaramayacağını düşündüğüm belki peak oluşursa engellesin diye 16 volt zenerler eklendi .

Opamp girişlerine de 100nf eklendi .

Devre bu hali ile LM358 veya LM324 ile çalışmaktadır fakat şöyle iyice detaylara indiğimizde canımızı sıkan bir problem ortaya çıkıyor .
Opamp ..

Opamplar rail to rail olmadığından dolayı ,girişte voltaj yokken çıkışımızda biraz voltaj oluşmaktadır - kalmaktadır .

Çıkış problarımız boşta olduğunda yani hiç akım çekmediğimizde bile ekranda 00.00 amper yerine 00.09 amper veya 00.11 amper görüyoruz ,

bunu ben yazılımdan indirebiliyorum ,sizce doğrusu bu mu ?

veya 00.10 amperin altını sıfır göster mi demeliyiz ?

veya bu şemada olduğu gibi rail to rail bir opamp`mı kullanmalıyız ?
o zaman sorun ortadan kalkıyor ,
ben denemek için max4482 rail to rail opamp kullandım ve hiç sorun kalmadı .

piyasada en kolay bulunabilecek rail to rail opamp nedir ? bilen varmı acaba ?

aslında hayalimdeki proje ,
komple bir güç kaynağı yapmak ,bu display kısmı olacak ,
güç katındaki voltaj ve akım ayarıda entegre bir şekilde aynı pic ile ayarlanacak ,
mesela bir rotary encoderı potans gibi kullansak ? tek bir yerden bütün voltaj ve akım ayarlarını yapsak ne güzel olurdu ..

biliyorsunuz rotary encoder sola ve sağa birde üzerinde bastırınca switch görevi görüyor .

Maxim

soru :

LM338 gibi kompak bir yapıda ayarlı regülatör entegresi varmı daha başka bildiğiniz ?

gevv

Alıntı yapılan: "maxiboost"soru :

LM338 gibi kompak bir yapıda ayarlı regülatör entegresi varmı daha başka bildiğiniz ?
LT serisi var kodları tam hatırlamıyorum lt1038 sanırım

SpeedyX

Rail to rail opamp: LT1635, LT1677, AD822, TLV247x, 3V902

@maxiboost,
son durum nedir?

Maxim

Alıntı yapılan: "SpeedyX"Rail to rail opamp: LT1635, LT1677, AD822, TLV247x, 3V902

@maxiboost,
son durum nedir?

son durum aynı ,birşey yapmadım yani ,
bu hafta içi devreyi breadboardda bi çalıştırayım diyorum ,

gidebilirsem karaköyden railtorail opamp alıcam ,
birde LM338 ve LM723 lü devreleri inceliyorum ,

çok karışık olmayan ,çok hassas olmayan ,kompact yapıda bir güç katı yapmak istiyorum ,

düşüncem şu ,
bu kompact yapıdaki güç katlarında genelde bir potans ile voltaj ayarı yapılıyor ,ben picin çıkışına ucuz bir DAC koyarak potansı kaldırmayı ve tüm ayarlar için dediğim gibi rotary encoder kullanmayı düşünüyorum ama bakalım ne kadar başarılı olucaz ..  

@gevv ,
LT1038 sanırım LM338 ile aynı ,
birşey sorucam ,sen vakti zamanında bu vellemanın K7200 Lm723 lü power kitini yaptın diye hatırlıyorum ,nerede okudum ? hatırlamıyorum ,
neyse ,sormak istediğim ,
orada adamlar 2. LM723 ü akım sınırlaması için kullanmışlar ,
ben o akım sınırlamasından birşey anlamadım ,sen anladınmı ?

slm

Cetinal

lm2576-adj  gibi olan regulatorlar var mesela ama bu 3A

lm2677´lm2678  adj 5A  olanlarin cikisi direnc degeri ile ayarlanior bunu dijital pot la ypmak nasil bir fikir hemde regulatorler ii baya isa devre korumasi asiri yuk korumasi filan var

SpeedyX

Bence ölçsün yeter.

Akım ayarı olsun dersenizde çıkışa bir röle ile kendi ölçtüğü akıma göre yön verebilir.

Devreye ek olarak, 2-3 yerdeki ısıları ölçüp, program içine yazılacak sabit değerlerle karşılaştırıp devreyi yanmadan koruyacak bir özellikte eklenebilir.
En basitinden 1n4148 ile olabilir.

Maxim

Alıntı yapılan: "SpeedyX"Bence ölçsün yeter.

Akım ayarı olsun dersenizde çıkışa bir röle ile kendi ölçtüğü akıma göre yön verebilir.

Devreye ek olarak, 2-3 yerdeki ısıları ölçüp, program içine yazılacak sabit değerlerle karşılaştırıp devreyi yanmadan koruyacak bir özellikte eklenebilir.
En basitinden 1n4148 ile olabilir.

Fan için LM35 kullanmayı düşünüyorum ,
devre ısındıkça fan daha hızlı dönecek ,ısınma yoksa fan dönmeyecek veya çok yavaş döneceğinden dolayı kafa ütülemeyecek .

Adnankaplan

Arkadaslar bu devrede 16f876 yerine 877 kullanabilirmiyiz elimde bir tane var da onu kullanabilirmiyim diye sormak istedim..