Cep telefonu kamerası ile görüntüleme cihazı

Başlatan telbozan, 31 Ekim 2007, 20:14:35

telbozan

Arkadaşlar cep telefonu kamerası ile (nokia 6600 veya başkası) küçük bir görüntüleme cihazı yapmayı düşünüyorum.

Fakat bunlarla ilgili ne datasheet ne bir döküman bulamadım.Bu konu ile ilgili bilgisi veya dökümanı olan varsa paylaşırmısınız. Hepinize kolay gelsin teşekkürler.

Mod Notu: Anlamsız "Kameraa" başlığı "Cep telefonu kamerası ile görüntüleme cihazı" olarak editlendi.

mustafa_cmbz

telefon arızalı ise teli açıp cameranın yanındaki cihplerin kodlarını nette aratıp bişeyler bulabilirsiniz yada telefonun devre semasını bulabilirsen bişeyler edinmiş olursun.fakat yapabileceğini sanmıyorum çünki kendi entegresini kullanman gerekecektir bu yüzden onuda telden sökmen gerekecektir eğer telefoncu tanıdığınız varsa belki yardımıcı olur :D kolay gelsin..

gallavi

Bahsi geçen görüntü algılayıcılar CCD olarak adlandırılıyo ve bildiğim kadarı ile tarama mantığı ile çalışıyolar.matris şeklinde dizilmiş bir sürü foto transistor veya diyot düşünün bunların bazıları mavi kırmızı veya yeşil ışığa duyarlı bunlar üzerindeki gerilim hızlı bi şekilde satır satır dijital sinyale  çevriliyo bunun içinde yüksek hızda mantık ve hafıza devreleri gerekir. ama basit analog çıkış verenlerde var ama cep telefonundaki ve dijital fotoğraf makinelerindekiler yükarda anlattığım mantıkğa benzer şekillerde çalışmaktadır büyük ihtimalle :)
DemirHan=gallavi;