50 Hz ses işaretinin Multiplexer ile aktarım problemi

Başlatan askb, 01 Kasım 2007, 15:07:24

askb

Merhaba arkadaşlar.

Elimdeki 50Hz frekansında bir ses işaretini CD4067BE Multiplexer/Demultiplexer ile anahtarlamak istiyorum. Ses işaretini ortak girişolan 1.pin'den girdim. Mux'un Enable pinini aktifleştirmeme (5V vermeme) rağmen mux her pininden çıkış vermektedir. Dolayısıyla ABCD dijital girişine bilgi göndermem veya göndermemem hiçbirşeyi değiştirmemektedir.Dolayısıyla mux yanlış çalışmaktadır. Bu problemi çözmemde yardımcı olursanız çok sevinirim.

bigbey

1. giriş ucunu 10kohm ile şaseye bağla
2. giriş sinyalini 1kohm ile seri olarak gir
3. giriş genliğin 5Vpp değerinin üzerinde olmasın
4. ABCD uclarını 10 kohm ile şaseye bağla
giriş sinyali halen bütün çıkışlarda görülüyorsa;
VCC gerilimi uçlarına minumum 100uF kondansatör bağla (VCC-GND arası)
giriş sinyali genliğini kısarak çıkış kontrol et.
bu notları uygulamaya çalışırsanız bir yerde sorun çözülecektir.
sorun çözülürse soruna ait sebebleri yazmanızı rica ederim.
TA6R

askb

syn bigbey
önerileriniz için teşekkür ederim.Hepsinide yaptım ama sonuc olumsuz.Ben kısaca ne tür bir proje yapmak  istedigimi acıklayayım.
Bildiginiz gibi konutlarda diyafon sistemi var.Cümle kapının girişindede ,her  daireye ait zil butonu vardır.Daire sayısı 60 ise, 60'lı bir zil paneli bulunur.Diyafon santralindende "dıs zıl ucu" gelır ve bu zil panelinin ortak ucuna baglanır.Butona basıldıgında o daireye ait zil calar.
      Benim yapmak istedigim;
4*3 bir klavye kullanarak,basılan tus degerini pic ile çözüp,ilgili dairenin zilini (dijital buton kullanarak)çaldırmak.Daire sayısı 60.Yani pic ile 60 adet anahtarlama yapma ihtiyacım var.Bende bu iş için mux uygundur dedim. Mux kullanarak bu işi yapabilirim diye düşüdüm.
      Ve su sekılde baglantı yaptım;
Diyafon santralinden gelen dış zil ucunu(ki bu uc surekli melodi veriyor ve 50 hz)
mux un com ucuna bagladım.A,B,C,D ve enable  uclarını  kontrol için pic'e
bagladım.
dairelerden gelen zil uçlarından birinide, mux un cıkışlarından herhangi birine girdigimde o dairenin zili(mux a cıkıs verdırmeme ragmen) çalıyor.(pıclı kısım ıle diyafon santralinin şaselerni birleştirmek veya ayırmak fark etmiyor)sorunda burda zaten.
bu kısmı çözemedim.
        Role kullanmak istemiyorum.bu işi olursa mux la halletmem gerek
kucuk bır kart tasarlamam gerek.pıc ten mux a,mux dan da daireye çıkış şeklinde düşünüyorum.
bu konudaki yardımlarınızı bekliyorum.Herkese iyi çalışmalar.

bigbey

Bu konuda size önerim;
8 bitlik paralel girişli seri çıkışlı entegreler var. mesela 74LS165 shift register. siz zillerden gelen bilgileri tek tek alıp doğrultup lojik bir sevye oluşturup. shiftregister girişlerine girebilirsiniz. İşlemci ile de bu register değerlerini alır işlemci içinde değerlendirebilirsiniz. Aldığınız bu bilgiyi seri olarak bir rs485 protokolü ile katlara tek hattan dağıtabilir ve katlarda alıcılar tarafından gönderilen datalar (sayılar) alınır örnek sayı 15 ise 15 nolu dairedeki zil bunu zil çalma ile değerlendirir. diğer daireler bu sayıyı alsalarda ilgilenmezler böylelikle tek bir hat üzerinden zil çalma komutlarını göndermiş olursunuz.
TA6R

askb

hocam zillerden bilgi gelmeyecek,zillere bılgı gıdecek.bılgıyı goturecek kablolar zaten mevcut.rs 485 kulanmayacagız.boyle bır sıstemı zaten kullanıyoruz.benden ıstenen eskıden tesısatı cekılmıs olan bınalara uygulamak.yanı zıl devrelerı dıs kapıya kadar gıdıyor.bu kablolardan bılgı gondertmem gerekıyor.

bigbey

yapmak istediğiniz projeyi maddeleştirebilirmisiniz
elinizdeki olanlar ve sizin yapmak istediğiniz projenin senaryosunu aktarabilrseniz. Ben ve sitedeki arkadaşlar mutlaka olumlu bir çözüm önerisinde bulunacaklardır. diğer arkadaşlarında katılımını bekliyorum
TA6R

Cetinal

4067 de çıkış almak için x ucunu

eğer çıkışlardan sıfır almak istiyosanız X i saşeye
eğer çıkışlardan bir almak istiyosanız X i + ya çekiniz

ipek

crosstalk yani komsu dedikodusunu önlemek için multiplexere 500mv civarı giris yapınız 700mv ta dedikodu baslar +- differansiyel yani cift voltaj ile beslerseniz (4067) yi önemli ölçüde azalır
eğer işlemci var ise oradan yok ise diyotlar ile (interrupt ) anında 4067 nin enablesine izin verin diğer durumda uyusun.....

askb

bigbey, yapmak istediğim proje su sekılde:

1.bina girişindeki zil paneli sökülecek.(bu panel,dıs kapıdan dairelerin zillerini caldıran buton grubu).geriye sadece kablolarımız kaldı.
2. pıc ve 4*3 klavyeden olusan bır devre yapacaksınız.
3. bunu, o panel yerıne kullanacaksınız.kabloları bu yaptıgımız devreye gırecegız.klavyeden hangi dairenin zilini caldırmak istiyorsanız,noyu tusladıgınızda,o daireye ait zil calacak.
4.mumkunse role kullanılmayacak(en son care cunku cok fazla yer kaplar)  
5.bunu 60 adet daıre ıcın tasarlandıgınızı dusunun.pıc16f877 ve 4*3 klavye kullanacagız.
özetle bu sekılde.

ek bılgı:muxla bu ısı yapmaya calıstıgımı bılıyorsunuz.ipek arkadasımızın dedıgı gıbı mux kacırıyor.
      gırılen sınyal anfı ıle yukseltılmıs bır analog sınyal.mux un verebılecegı 10 mA den fazla.

bu ısı mux ozellıgınde yapabılecek, baska, uygun bır eleman elektronık dunyasında yokmu ?merak edıyorum.herkesten yardım beklıyorum.
kolay gelsın.

bigbey

Evet şimdi bu anlattıkların çerçevesinde,
şemadaki mantığı uygulayabilirsin.
TA6R

askb

TESEKKURLER HOCAM DENEMELERI YAPIP SONUCU YAZARIM SELAMLAR