Sony GPS Reader [bitti]

Başlatan XX_CİHAN_XX, 05 Kasım 2007, 00:23:32

XX_CİHAN_XX

Sony CXD2951GA4 GPS kullanılarak uydudan saat-tarih, koordinat, hız ve derece bilgilerini 2x16 karakter lcd de gösteriyorum.Nmea0183 protokolu kullanılarak 4800bps te haberleşilmiştir.iki farklı program koydum.Birtanesi yukarıda yazdıgım bilgileri aynen ekranda gösteriyor.Diğerinde ise uydu saati Türkiye saatine çevrilerek ve yaz saati - kış saatı ayarlanabilir konumda ekrana taşınıyor.Program assembly ile yazılmıştır.

http://www.4shared.com/file/28318266/e2cd6e43/Sony_GPS_Reader.html
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

teknikelektronikci

hocam ellerinize saglik paylasim icin tesekürler fakat kafama bir sey takildi acaba gps modülden gelen sinyali niye max 232 den pice verdiniz ? modlün kendi üzerinde ttl uc yokmu acaba ? yoksa arasinda farkmi var bunu merak ettim cevapalrsaniz sevinirim koaly gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

XX_CİHAN_XX

Esasında bir fark yok bendeki modulun soketindeki ttl çıkışların kablosu koptuğu için diğer çıkışları kullanmak zorunda kaldım :)
Fakat programın son halini bu devre ile çalıştırdıgım için aynen bu halini koydum.Ttl çıkışlardada bir farklılık olmaması gerkir...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

remzi

GPS ile bende ilgilenmek istiyorum. GPS nerden kaç paraya aldınız yazabilirmisiniz acaba. Teşekkürler...

XX_CİHAN_XX

muratdu

Merhaba arkadaslar, Cihan kardesin yaptigi devreyi kurdum harika calisiyor. Cok tesekkür ederim. 16f628A yoktu bende 16f628 ile yaptim calisti. Once direkt yaptim olmamisti. sonra max232 ilave edince calisti. GPS de ki uclarida degistirmistim üstelik, olsun calisiyorya önemli olan bu.

XX_CİHAN_XX

Beğendiğine sevindim yanlız merak ettim 16f628a yerine 16f628 kullanmışsın bu durumda 18f628-20 lerden kullandın umarım devrenin çalışma frenkansı 20mhz olduğu için 4mhz de daha yavaş çalışacaktır.

muratdu

Evet Cihan kardeş, 16f628 in 20 Mhz lik olanini kullandim. Bir de acaba koordinatlari, mesela 44o 34' 21'' gibi (derece dakika saniye) şeklinde değiştirebilirmiyiz.Ben kimyacıyım ve elektrnonik ile sadece amatörce ilgileniyorum.

XX_CİHAN_XX

Ekranda enlem datası istanbul için atıyorum 4018.2748 kuzey şeklinde,
Boylam datasıda 2930.4326 doğu şeklinde gözüksün.
Bunu şu şekilde yorumlamalıyız;
Enlem: 40 derece - 18.2748 dakika Kuzey
Boylam: 29 derece - 30.4326 dakika Doğu
Ben ekranda derece ve dakika ibarelerini göstertmeden tüm sayıyı yukarıda yazdığı gibi yazdırıyorum.Kodlarda oynama yaparak aralara derece ve dakika yazılarını eklemek mümkün tabii ancak şuan yaptıgım gps devresini teslim ettim devre elimde değil o yüzden istediğiniz değişikliği ancak aynı devreden bir tane kendime yaparsam yapabilirim :)
Kolay gelsin...