PLC konusunda acil yardım

Başlatan erkan614, 08 Kasım 2007, 12:39:22

stlg

Ben plc ile yapılan uygulamalara sıcak bakamıyorum ,eger bizler elektronikci isek elektronik malzemelerle ugrasmamız gerekmiyormu yoksa kapalı bir kutu ,birkac komutla sistemi calıstırmak bana gore değil bu işi kucumsedigimden değil ama biraz daha elektrikci arkadaslara gore gibi ,sonra bir arıza yapıyor bakıp kalıyorsunuz, tabi plc li sistemlerin guzel ozellikleri var ,birkere cok iyi izole edilmiş cevredeki parazitlerden etkilenmiyor ,kucuk vs vs ama ben illaki elektronik diyorum  :lol:
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

OG

PLC elektronik değilmi?

Ayrıca ticari faaliyetler duygusallık kaldırmaz, doğru çözüm ne ise o.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

Alıntı yapılan: "efe1409"Hocam senin verdiğin linkteki makina ile yapacağın sistemdeki makina aynımı?
Eğer öğle ise aldığın PLC'nin üzerinde hızlı sayıcı modulü olması gerekiyor.
Kolay gelsin
hızlı sayıcı modulu var pdf de gördüm

stlg hocam bir çok yerde haklılık payın var bend eğre başka çarem kalmamışsa plc ye yonelmezdim ama şimdi rahatım en azından elektronik kısım sorunsuz halloldu kendi yaptığım devreler sorunlu demiyorum ama makina burda çalışır orda çalışmazsa makinayı alan adamın işleri aksayabilir

og hocam sizde haklısınız

arkadaşlar konu plc&pic tartışmasına dondu hemen birkaç soru soruyim

ben bir girişten aldığım buton sinyali ile bir pistonu hareket ettiriyorum (röle çıkışı) piston üzerindeki swiç den sinyal alınca piston hareketini tamamlamış oluyor bu işlemden sora başka bi pistonu haraket ettirmem gerek.

anlattığım algoritmada butona basılıp çıkış verildikten sonra swiç döngüsü için ne yapmalıyım? plc sürekli baştan aşşağı tarama yaptığı için kafam biraz karıştı

picusta

Bu gibi sekansyel ve eszamanli çalisan makinalarda bence en güzeli SFC ile programlamak, hem programlamasi kolay, sonrasinda debug'u ve bakimi için sart.
SFC ögrenmesi zaman alabilir tabii. hangi dili biliyorsan onunla devam et.

erkan614

yani?

pic dilinde yazmak gerekirse:

btfsc buton "buton =0 ise bir soraki komutu atlar"
bsf piston "pistonu lojik=1 yapar
d1 btfss swiç "buton =1 ise birsoraki komutu atlar"
goto d1 "d1 etiketli komuta gider"
...
...
...

şeklindeki kod plc dilinde nasıl yazılır. her dilde ki cevaplarınızı anlayabilirim

efe1409

PLC'de (Siemens için söylüyorum,ama diğer markalarda bildiğim kadarı aynı olacak)3 farklı mod'da yazılım yapılır.Programlama mantığı olarak ise 2 türlü yapılır.
1-Yapısal Programlama;
Burada programı yazarken makinadaki işlemleri küçük parçalar halinde düşünüp ayrı ayrı yazıp sonra makinanın algoritmasına uygun olarak birleştirirsin.
2-Doğrusal Programlama;
Burada ise tek bir blok olarak işlemi alt alta yazarsın,
Birbirinden farkı ise arıza aramada oluşur.Yapısal teknikte arıza arama ve bulma süresi kısadır.
Program yazım şekli ise
1-STL (Komut satırı şeklinde)Bunda bir sıra işlemi yoktur.
2-LADDER Diyagram(En basiti budur.Fakat komutlar seri ve paralel devreleri oluştururken belli bir sıra ve kapasite ile sınırlıdır.
3-CSF Kapı Mantığı ile
Yani istersen bahsettiğin mantık ile program yazabilirsin.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal