PLC konusunda acil yardım

Başlatan erkan614, 08 Kasım 2007, 12:39:22

erkan614

iyi günler arkadaşlar
acil yardıma ihtiyacım var çok sıkıntılı bir işe kaldım
buton ve swiçlerle kontrol edilcek bi makina için picli elektronik kart yapmamı istediler bende yapmaya koyuldum ama kartta birçok sıkıntı çıktı ve çalışmaz hale geldi zamanımda daraldığı için yeni bir kart yapamıyorum bende donanımsal sorunları plc ile çözmeye karar verdim böylece programa yoğunlaşırım düşüncesindeyim.
fakat 6 senedir plc den uzak kalmam sebebi ile birçok şeyi unuttum zaten pek de urşmamıştım

acaba ledder diyagramını cizsem kodlar konusunda yardımcı olabilirmisiniz pazartesiye kadar zamanım kaldı.

20 giriş (buton swiç) 12 röle çıkışlı bi sitem ve çalışması çok basit

delta marka plc almayı düşünüyorum şuan

Maxim

vakit kaybediyorsun ,

versene ladder diyagramını  ;)

erkan614

bugün gittm 1000 ytl verip telemekaniq plc aldım (içim acıdı doğrusu picli devre 100 ytlye mal olmuştu) adam yarın 1-2 saatlik küçük bi kurs vercek ledder diagramı ile rahatça programlanabiliyormuş maxiboost hocam galiba sende bunu kastediyordun baklım bu gün inş. ledder diagramını bitiririm galiba bende plc ci olcam yakında ama 1000 ytl içim acıdı. neyse
akadaşlar bu konuda daha çok takılcam gibime gelio.

erkan614

arkadaşlar hiç araştırma yapmaya fırsat olmadı şimdi balıycam ama sizede soriyim dedim

telemekanik plc ler için kaynak program vs.. falan nerden bulabilirim?

Maxim

1 sene telemekanik programladım ,
hangisini aldınız ?

zelio sizin işinizi görmüyormuydu ?

erkan614

valla bi gazla gittim dedim bana en az 20 giriş 12 çıkış ünitesi olan bi plc verin dedim twdlcaa40drf kodulu plc yi sattılar +pc/plc kablosu+ 12 adet yardımcı çıkış rölesi koruma amaçlı 2 aylık 1000ytl çek verdim sence fiatı uydunmu? (yarın sabaha plc gelcek bana programı da laptopa yüklicekler ayrıca 2 saat küçük bi kurs vericekler)

ben şimdi sabırsıslık yapıp araştırmaya başaldım nedir bu 40drf ler hangi programla çöalışır die araştırıyorum elemanın yanına boş gitmiyim öle hemen başından savamasın beni :)

ya eğer müsaitsen bana bikaç bilgi verebilirmisin leadder ile programlama yapıcam sen bu işi biliosun nasıl oluyo?

erkan614

zeilo ya baktım şimdi g/ç yetersiz yoksa haylihayli işimi görür, 26 g/ç var max, bana 32 g/ç lazım

Maxim

Twido modeli o ,
kendi programı var ,
gayet güzel ,
pid özellikleri var ,
herşeyini bende hatırlamıyorum 2 sene geçti üzerinden ,
elimde birkaç örnek olması lazım ,bakmam lazım usb diskime ,
telemekaniğin kendi sitesinde herşeyi bulabilirsin ,
hatta şimdiden indirmeye başla ,programını ,pdf dosyalarını vs vs herşeyini o modelin ..

erkan614

tiwido yazılımını ve kullanım kılavuzlarını indirdim yükleyip inceliycem http://www.telemecanique.com.tr/te_tr/functions_discovery/automation/plcs.htm
de twido kısmındaki bilgileri indirdim

http://www.telemecanique.com.tr/te_tr/functions_discovery/automation/software.htm buedanda twido soft programını indirdim
burdan başka indirmem gereken bi program veya döküman varmı?

OG

Alıntı yapılan: "erkan614"
buton ve swiçlerle kontrol edilcek bi makina için picli elektronik kart yapmamı istediler bende yapmaya koyuldum ama kartta birçok sıkıntı çıktı ve çalışmaz hale geldi
Ne tür sıkıntılar çıktı zamanınız olduğunda bahsederseniz istifade ederiz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

tabi hocam yaşadığım sıkıntıları yazarım buraya gerçi çoğu sıkıntı zaman darlığından 1 hafta daha olsa çözülcek şeyler basit hatalar ama bu hatalar yüzünden insan zıvanadan çıkıo ve asıl yapılması gereken işe performans kalmıo şimdi pic yerine neden plc kullandıklarını daha iyi anlıyorum hiçkimse donanımsal sorunlarla vakit kaybetmek istemio işe yoğunlaşmak ve bazı şeyleri para (plc) ile halletmek daha kolay (ergonomik)

stlg

Keske picli yapsaydınız cok karısık birsey değil diyorsunuz 16f877 ile cozerdiniz program+plaket+iscilik  1 gunde biterdi
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

erkan614

hocam doru söylüon da olmadı işte

pcb çıkarmada 1 hafta kaybettim pozitif 20 ve seligrafi için araç gereç olmadığından pnp kuşe fotaraf kağıdı yalı kağıt seçeneklerinin hepsinde sorun yaşadım yani tek olarak yaptıriyim dedim ozamanda vakit  problemi çıktı enson abimin textil fabrikasındaki alet lerle pcb hallodu

benim bu işte plc ye geçmemin teknedeni vakit darlığı yoksa f877 ile çok sağlam olarak yapardık.

vakit darlığından picli kartı 7/24 deneme şansımda olmadı nihayrtinde makina kastamonuya gitcekti basit bi arızada oraya git gel 3 sefer yapsam battık sora adam dicekti "ya kardeşim nebicim makina yapıosunuz" daha ilk makinede bizim karizma yerlerde

yani yaptığım işin arkasında durmak için plc kullndım

ya bi bilseniz ne kadar basit bi makina bana "buna mı plc kullandın" dersiniz kontaktor ve zaman röleleri ilede yapılabilir. htta makinenin videosunu vereyim bu başka bi marka bizimki değil

http://www.doormaster.com.tr/movie/doormaster_sfr330-400.wmv

erkan614

2. makinede plc değil f877li kart kullanıcam hem vakitde bol rhat rahat tasarlarız :) :) denemelerini yaparız emin oluruz her makineye 1000 ytllik plc kullanmak akıl karı değil

efe1409

Hocam senin verdiğin linkteki makina ile yapacağın sistemdeki makina aynımı?
Eğer öğle ise aldığın PLC'nin üzerinde hızlı sayıcı modulü olması gerekiyor.
Kolay gelsin
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal