Strob Lamba

Başlatan forsa1975, 09 Kasım 2007, 18:18:00

forsa1975

Arkadaşlar resimdeki lambadan arıyorum. Strob lambası olarak geçiyor. Stroboskoplarda kullanılıyormuş. Bir hata yakalama kamerasının flaşörü olarak kullanılıyor.  Devresinde dc 500V okudum. Sol tarafta kırmızı olan kafası anod. Çalışması için üzerinden gecen tele yüksek gerilim (manyetolardaki gibi) düşmesi gerekiyor.   Bu tele kıvılcım geldiğini görmedim. Fakat lambanında sağlam yada bozuk olduğunu test etme şansım yok.  Öncelikle yeni lamba ile deneyeyim belki uğraşmama gerek kalmaz diye düşünmüştüm. Fakat lambayı karaköy civarında sorduğum yerlerde bulamadım.

Resim için tıklatınız

aster

basit foto makinalardan bul içindeki lamba yerine sendekini kullan

not:lambada yön yoktur, cam üstünde orta ve dış kısımda bir iletken olmalı yoksa bile 2-3 tur teli dola YG i oraya ver.
sirkecide foto malzemeleri satan yerler var strobu orada bulabilirsin.

forsa1975

Hocam bilgi olsun diye yazıyorum. Devreyi test ettim lamba xenon tub gas disharge  diye geçiyor. Lambanın uçlarında 570VDC var ve üzerine sarılı telde ateşlediği zaman 2,7 kv ölçüyorum. Küçük bir çıt sesi duyuyorum, ama kıvılcım göremiyorum.  Ateşleme esnasında güç kaynağım kısadevreye geçtiği için (1 A  24V ) devreden çıkıyor. Testler sırasında  1 kez enerjiyi kapatırken çaktı. Nasıl ve neden olduğunu anlamdım. Şimdi şunu düşünüyorum ; flash çakma işlemini yapmak için gereken yüksek gerilim oluşuyor. (Yaklaşık 1 ms sürede 2,7 kv)  Tüpün uçlarında gerilim var. Lamba gitmiş diyemiyorum çünkü 1 kez çalıştığını gördüm.  Ben yinede sirkeciye gidip bulabilirsem lamba alacağım.
Pic projede daha önce bu konu geçmiş. Arama kelimelerinin yanlışlığından dolayı bu konuyu ilgili konuya devem ettiermedim.  Buradan devam edilebilir.

aslan_korhan

Bu tip lambalar zaten kolay kolay bozulmaz. İçinde ne bir flaman var nede gazın kaçma ihtimali.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.