tip41

Başlatan selvi, 10 Kasım 2007, 10:02:42

stlg

1K kadar duserebilirsin 7805 akımını artırmak icin bir guc transistoru baglayabilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "selvi"2 adet L7805CV reguleyi paralel baglayip maksimum 1A elde edebilirmiyim.bu durum transistorlerin isinmasi onune gecebilir mi?47k yerine 10k baglasam olur mu?
7805 değilde 7806ları 1n4007 gibi bir diyot ile toplayarak yaparsan maksimum 1A @ 5.3v luk bir dc kaynak elde edersin.Direk 7805 leri paralel bağlaman sakıncalı ancak bu şekilde diyotlarla toplama yaparsan bir sorun olmayacaktır.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

selvi

7806 ve 1n4007 diyot bagladim.regule ve transistorler isiniyor.ama motoru calistirdigimda akim olctum 0.33A gosterdi.7805 de motora giden akimi olctugumde 0.58A gosteriyordu.bu degisikligin sebebi nedir?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

XX_CİHAN_XX

Bağlantıyı şemadaki gibi yaptıysanız bir problem olmaması gerekir.Giriş beslemenizin 8v un üstünde ve aynı şekilde 1amperin üstünde olması gerekirki çıkıştan maksimum 1 amper çekebilesiniz.Tabiiki soğutucuda mutlaka bağlayın.Bunları göz önüne alırsanız bir sorun olmaması gerekir.Tam olarak kurduğunuz devrenin şemasını koyarsanız daha faydalı olur.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mustafa_cmbz

kesin çözüm l293 ve amperli leri :D sadece bağlantısını yapmakta bitiyor.bende bir adet vardı okuldakı robot için kullansınlar diye verdim sorun çıkartmadı 30v a kadar çalışlıyormuş datasheetin yalancısıyım...

selvi

http://www.4shared.com/file/16504443/db438d57/MOTOR_YON.html
yukardaki linkteki devreyi kurdum.BD135 ve BD140 transistorlerini kullandim.besleme sizin belirttiginiz gibi regule olarak 7806 ve cikisina 1N4007 diyot seri ekledim.voltaj 5.33v civarinda oluyor.ama bu regule maksimum 1A cikis veriyor.

XX_CİHAN_XX

http://rapidshare.com/files/69741566/DC_MOTOR_KONTROL.rar.html
Yukarıda hazırladığım devreyi kur ve çalıştır hepsi bukadar.
Şemadaki vcc gerilimini röle ve motorun çalışma voltajı kaç voltsa okadar voltaj uygulamalısın.İsiste test ettim deneybilirsin.şemada verdiğim transistorler yerine bd135 kullanırsan olmaz aynen şemada yazan malzemeleri kullanırsan isistede gördüğün gibi sorunsuz çalışacaktır.
5v kaynak olarakta yukarıda şemasını verdiğim 5.3v , 1A lik regülatör devresini kullanabilirsin.Tabi motorun 1A den daha fazla akım istemiyorsa...
Kolay gelsin.

selvi

stlg arkadasin belirttigi sekilde 47k yerine 1k bagladim isinma bayagi azaldi.ama biraz fazla (bir kac dakika)calistirinca yine sorun oluyor.
ben role sistemiyle calistiriyorum.tabi bu durumda isinma sorunu yok.2 kontakli ve iki bobinli roleler kullandim.oluyor.ileri,geri,sag ve sola hareket ettirmek icin 8 role ve 16 normal transistor kullanmak gerekiyor.bilmiyorum az role ile olur mu ben yapamadim.birde role kullanildiginda pwm modulu kullanilabilir mi?.ben hizinida artirip azaltmak istiyorum.onun icin transistorlerden yapilmis surucu devrelerini deniyorum.burde daha az malzeme ve az yer kapliyor.
tabi bunlar olmasa surucu entegrelerini satin almaya calisacam.ne tip surucu entegrelerini kullanmam gerekiyor.bu durumda isinma sorunu cikiyor mu?oyuncak arabalarin motor sisteminde hangi surucu entegreleri kullaniliyor

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "selvi"stlg arkadasin belirttigi sekilde 47k yerine 1k bagladim isinma bayagi azaldi.ama biraz fazla (bir kac dakika)calistirinca yine sorun oluyor.
ben role sistemiyle calistiriyorum.tabi bu durumda isinma sorunu yok.2 kontakli ve iki bobinli roleler kullandim.oluyor.ileri,geri,sag ve sola hareket ettirmek icin 8 role ve 16 normal transistor kullanmak gerekiyor.bilmiyorum az role ile olur mu ben yapamadim.birde role kullanildiginda pwm modulu kullanilabilir mi?.ben hizinida artirip azaltmak istiyorum.onun icin transistorlerden yapilmis surucu devrelerini deniyorum.burde daha az malzeme ve az yer kapliyor.
tabi bunlar olmasa surucu entegrelerini satin almaya calisacam.ne tip surucu entegrelerini kullanmam gerekiyor.bu durumda isinma sorunu cikiyor mu?oyuncak arabalarin motor sisteminde hangi surucu entegreleri kullaniliyor

Selvi sen verdiğim şemayı incelemedin sanırım o devrede 1 tane çift kontaklı röle 2 tanede transistör var ve simulasyonda gördüğün gibi ileri geri sağa sola kontrol yapabilr hızınıda pwm ile yine kontrol edebilirsin.
Ne yapmaya çalıştığını bir anlasam  :?

selvi

hocam sizin mesaji okudum.yani sizin belirttiginize gore 2 kontakli 2 role ile motor ileri,geri,sag ve sola hareket eder.elimde BDX53 transistor yok.onun yerine nasil bir transistor kullanmam gerekiyor.transistorun belli bir sure iletimde olmasi transistorun isinmasina sebep olabilir mi?hocam elimde BDX53 olmadigi icin hemen deneyemedim.bu transistorun esdegerini bulsam  hemen deneyecegim.
elimde BD680 darlington tipi ve Amax=4A(pnp),BD245C npn Amax=10A,BD243C NPN Amax=6A,BD242C PNP Amax=3A,bd241 npn Amax=3A transistorler var.guclu transistorler olarak.bunlardan hangisi olabilir ve baglanti bicimi nasil olabili.yani beyz,kollektor ve emiterine baglanacak direnc degerleri anlaminda.

stlg

Kardes eger roleli yapacaksan basit bir sekilde devir yonunu cevirebilirsin beslemeni simetrik yap 0 ucunu motora direkt bagla + ucunu bir rolenin acık kontagından gecir motora ver - ucunu baska bir role kontagı uzerinden yine motora ver bir tanesi cektimi bir yone digeri cektimi diger yone doner kapalı kontaklar genelde sorun cıkarır boylece devir icin sadece acık kontakları kullanmıs olursun tabi iki rolenin aynı anda cekmesini onlemelisin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

selvi

oyuncak arabada kullanilan motor ve aarbanin fotgraflari

elmaalma

Sayın selvi,
Bu motorları sürerken PWM kullanıyormusun. Kullanıyorsan motorun üzerindeki paralel kondansatörü çıkartman gerekiyor.

selvi

PWM  kullanmiyorum.motorlari normal surebilirsem.PWM kullanacam
  h koprusu ıle motor surucu devresını kullandıgımda motor bazen calısıyor.bazen yavas calısıyor.bazen herhangı bır hareket olmuyor.motorlari suren 2 uca baktigimda ikisinde voltaj degeri var.bu durum kondansatorlerden kaynakli olabilir mi?
 cunku elimde baska motor var.onda 2 tane 104 kondansator var. bu motorda bahsettiginiz paralel kondansator yok.calistirinca sorun olmuyor.                    bahsettiginiz paralel kondasator buyuk olani mi?cunku ileri ve geri hareketi saglayan motor uzerinde 2 tane 104 ve 1 tane bunlara paralel 224 mercimek kondansatorler var.sag ve sola hareketin saglayan motor uzerinde 1 tane 104 mercimek ve 1 tane buna paralel 10uf 16v kondansator var.
 224 mercimek kondansatoru mu cikarmak gerekiyor.

elmaalma

Alıntı yapılan: "selvi"bahsettiginiz paralel kondasator buyuk olani mi?

Motorun +- uçları arasında olanı, Fakat motor şasesinde de diger iki kondansatör sanırım seri olarak birleşiyor. O yüzden hepsini sökmen gerekiyor, daha öncede özel ve genel mesaj olarak yazmıştım. Tek transistörle pwm denemesini yap. Sağlıklı çalıştırırsan çift yönlüde de sorun yaşamazsın.