tip41

Başlatan selvi, 10 Kasım 2007, 10:02:42

selvi

http://rapidshare.com/files/76680568/oyuncak_araba.rar.html
yukardaki linkte oyuncak arabanin motorunu surmek icin kullandigim surucu devresidir.motor bosta(arabadan ayri) iken normal calisiyor.fakat arabayi surmek icin kullandigim surucu devresi arabayi cok yavas  hareket ediyor.buyuk ihtimal surucu devresinin gucu az geldi.
verdigim semada beyz ucuna 1k bagladim.simulasyonda motorun cektigi akim 0.11A.beyz ucundaki direclerle oynadim.farklideger gosterdi.560R de 0.14A.100R de 0.22A motor cekiyor.1k dan dusuk degerde direnc kullansam transistorler(100 ohm gibi) yanabilirmi?yada nasil yapmaliyim.
cihan hocamin verdigi dc motor surucu devresi simulasyonda 0.34A cekiyor.o transistoru bulamadim.
oyuncak arabanin cektigi akimi bilmiyorum.normal 8.5v kalem pil ile denedigimde motorun cektigi akim 0.3A civarindadir.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

XX_CİHAN_XX

Benim çizdiğim şemadaki transistörü bulamıyorsan muadilini deneyebilirsin aslında çok rahat bulunabilen malzemeler.Yada elinde hangi transistörler var söyle şemayı onlarla yeniden düzenleyim.O şemayı kur ve kurtul :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

selvi

TIP41C,BD245C,BD243C,BD242C,BD241,BD140,BD137,BD136,BD135,BC559,BC369,BC337B108,AC176,BD680,,2N1613,2N2219,2N222,2N3055,2N3906
bu transistorler var elimde.

XX_CİHAN_XX

BD135 ve BC337 kullanarak eski verdiğim BDX53 lü şemayı yeniden düzenledim.Kolay gelsin.

http://rapidshare.com/files/76746355/DC_MOTOR_KONTROL.rar.html
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

selvi

en kisa zamanda deneyicem.hocam teşekkürler.

selvi

hocam verdiginiz motor surucu devresini denedim.arabayi hareket ettiriyor.arabanin motorunun cektigi akimi olctum , 0.70A gosteriyor.ama arabanin hizi ilk haline(kendi devresine) gore yavastir.akimi biraz daha artirma imkani varmi?elimdeki guclu transistorler genelde pnp.ornegin:BD680(PNP ve darlington-4A).BD245C(10A-NPN),BD243C(8A-NPN) hocam bu transistlorer verdigim transistorllerle daha guclu surucu devresi yapilabilir mi?birde bu bahsettigim transistorler proteusun kutuphanesinde yok.

alieren

her transistorun hfe degeri var.o verdiginiz yuksek akim degerleri transistorun dayanabilecegi akim degeridir.hfe degerlerine gore deneme yapsaniz sonuc alirsiniz.

selvi

hocam ben BD245C transistoru sizin ilk verdiginiz BDX53  baglanti bicimiyle denedim motor inleme disinda bir tepki vermedi.daha sonra 2 tane BD243C transistoru sizin en son verdiginiz (bc337 ve bd135) seklinde denedim o da sonuc vermedi.iki denemede sadece transistorleri degistirdim.baglantilari ayni biraktim.farkli bir degisiklik yapmadim.ben bu transistorlerin maksimum akimlari yuksek diye bagladim.ama sizin verdiginiz devreler kadar sonuc vermedi.

XX_CİHAN_XX

http://rapidshare.com/files/77178838/DC_MOTOR_KONTROL.rar.html
Bu bağlantı daha hızlı dönmesini sağlıyacaktır.En azından simulasyonda öyle gözüküyor :S
Kaynak voltajı biraz daha yükseltebilirsen dahada hızlı dönebilir.
Kolay gelsin...

selvi

hocam  transistorlere iliskin kaynak onerebilirmisiniz?transistorlerin kullanim sahasi genis olmasina ragmen bilgi edinmek icin farkli kaynaklar var mi?

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "selvi"hocam  transistorlere iliskin kaynak onerebilirmisiniz?transistorlerin kullanim sahasi genis olmasina ragmen bilgi edinmek icin farkli kaynaklar var mi?
Evet transistör tekniği elektroniğin temellerini oluşturur.Bu konuda birçok kitap var.
http://www.nadirkitap.com/pratik-transistor-teknigi-kitap32436.html
Görüdüğün gibi fiyat olarak çok ucuz ancak bilgi olarak oldukça değerli kitaplar.Bu ve bunun gibi kaynaklardan faydalanmanı tavsiye ederim.
Kolay gelsin.

selvi

Motorun +- uçları arasında olanı, Fakat motor şasesinde de diger iki kondansatör sanırım seri olarak birleşiyor. O yüzden hepsini sökmen gerekiyor.Tek transistörle pwm denemesini yap. Sağlıklı çalıştırırsan çift yönlüde de sorun yaşamazsın.[/quote]
bu oyuncak arabanin ileri-geri(224pf motorun uclarina ve 2 tane 104pf kondansator motorun uclarinda alinmis ve seri baglanarak motorun govdesine baglanmis ve toprak hatti motorun govdesine baglanmis) ve sag-sol(10uf motorun uclarina ve 1 tane 104 motorun bir ucundan motorun govdesine baglanmis ve govdeye toprak hatti baglanmis) hareketi saglayan motorlarda kondansatorler bagli bunun mahsuru var mi?hareketi etkilemeyecekse cikarmayi dusunuyorum.zaten arabayi saglikli ileri-geri ve sag-sol yonde  calisirsa hizin artirilip-azalmasi icin  pwm sistemini kullanacam.pwm icin kondansatorlerin sokulmesi gerekiyormus.her iki motoricin mi?pwm icin kullanilacak frekans onemli mi?

selvi

hocam en son verdiginiz surucu devresi calisiyor.ama soyle bir sorun cikti bu sefer.motor baglantilari yaptiktan sonra vericiden butonlarla yon kontrolu ile oyuncak arabayi yonlendirirken ileri komutu verdigimde araba ileri hareket ediyor.hemen sonrasinda geri komutu verdigimde geri hareket etmiyor.ileri yonde hareketine devam ediyor.vericiden dur komutu verdigimde araba duruyor.sag komutu verdigimde saga tekerlek donuyor.hemen sonrasinda sol komutu verdigimde bu komut geri komutu gibi islemiyor.bir onceki komut gecerligini koruyor.
  sonra transistoru tetikleyen pic islemcisinin ayaklarini kontrol ettim.ileri komutu verdigimde ilgili ayak 2-3v arasi bir deger gosteriyor.geri komutu verdigimde ilgili uc 0.4v civarinda bir deger gosteriyor.
 soyle yapinca farkli degerler ckiyor.ileri komutu verdigimde arac ilerliyor.sonra motor baglantisini sokup geri komutu verdikten sonra motor baglantisini yaptiktan sonra araba geri hareket ediyor.baglanti sabit oldugunda ilk belirttigim durumlar cikiyor.

selvi

o sorunu giderdim.2 bobinli 2 kontakli role kullandigim icin 1.bobin ile roleyi cektiriyorum.2.bobin ile rolenin kontaklarini degistirmek icin kullandim.fakat kontaklari degistirmek icin 2.bobine beslemeyi direk(ara bir eleman kullanmadan(transistor)) pic islemcisineverdigim icin pic in cikisiyla direk role cektigimden kaynakli sorun yasaniyordu
 transistor  ile role surdum calisti.soyle bir soru sormak istiyorum.araba ileri hareket ediyorken o esnada direk geri komutu verildiginde motor zarar gorebilir mi?ornegin:PORTB.3=1 iken araba bir yone  hareket ederken hemen sonrasinda PORTB.3=0 yapmak uygun mu?yoksa ileri giderken ilerinin hizini dusurdukten sonra geri komutu vermek mi gerekiyor.

XX_CİHAN_XX

Yaptığın uygulamayı düşünürsek bence bir sorun olmayacaktır.