tip41

Başlatan selvi, 10 Kasım 2007, 10:02:42

selvi

tip41c transistorun beyz ucuna 1k bagladim.kollektorune 8.56v verdim.emiteri tpraga cektim.transistor calismadi.beyz ayagini olctugumde 0.66v gosteriyor.transistor bozuk olabilir mi?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

Maxim

yük nasıl bağlı ?
basit bir şema verebilirmisiniz ?

selvi

bigbey

TA6R

selvi

belirtiginiz sekilde duzenledim.transistorler yanacak hale geldi.
tip41c transistrun beyz ucuna 4.7k ve kollektorune 1k ve led bagladim.led yanmadi.
bd135 transistorun baglantilarini ayni yapip led bagladim yanmadi.ama beyz ucunu olctum 0.72v gosterdi.buna ragmen ledin isik vermemesinin sebebi nedir?
nasil bir baglanti gerekiyor.

Cetinal

bu iki yöntemle de ledi anahtarlayabilirsiniz

selvi

hocam belirtiginiz sekilde led yaniyor.ama dc motor surmek icin tip41c(4 adet) ile yapilmis h kopru surucu devresi asagidaki linkteki olan bicimiyle calistirdim.beyz degeri 0.65v gosteriyor.sorunu nasil giderebilirim.
http://rapidshare.com/files/68759289/dc_motor_surucusu.rar.html
ayriyeten farkli bir surucu devresi asagidaki linktedir.daha denemedim.sizlerin goruslerini almak istiyorum.birde bu surucu devresinde transistor cesidi belirtilmemis.pnp olarak bd140 ve npn olarak bd135 kullanabilirmiyim.
http://www.4shared.com/file/16504443/db438d57/MOTOR_YON.html

mustafa_cmbz

selvi hocam bu köprü işinde bir iş var bende denedim transistörler çok ısınıyor acaba neden?  daha önce h köprüsü ile deneme yapan arkadaşlar varmı acaba..?

selvi

ben sonunda transistorlerden olusmus motor surucu devresiyle motoru calistirdim.fakat belirtiginiz gibi cok isiniyor.asagidaki linkteki devreyi kurdum.
http://www.4shared.com/file/16504443/db438d57/MOTOR_YON.html
fakat role sisteminde isinma sorunu yok.motor calisiyor.cok malzeme gidiyor ve cok kaba oluyor.ornegin:motoru bir yonde cevirmek icin 2 role ve 2 transistor gerekiyor.
isinma sorununun nasil giderebilirim.

bigbey

peki ısınma sorunu hep aynı yönde dönse de oluyormu.
Motorun çektiği akım ne kadar onu bilmek gerekli kullandığın anahtarlama transistörleri isimleri nedir.Transistörler üzerinde kaç watt harcanıyor bunları anlayabilirsek ona göre birtakım çözüm önerileri söylenebilir.
TA6R

selvi

BD135 ve BD140 transistorlerini kullandim.

Cetinal

bd135 dediğiniz max  8watt  lık bi transistör  motor nasıl bişey sizin

selvi

oyuncak arabalarda kullanilan 2 uclu bir motor.zatan direk bu uclara enerji verildiginde calisiyor.motor 0.58A cekiyor.kullandigim regule L7805CV dir.maksimum 500ma cekiyor.bu durum regulenin isinmasinda kaynakli transistorler isinir mi?elimde 1a lik regule yok.1a ve daha yukarisi cikisveren besleme devresi var mi?

stlg

47K lık direnclerin degerlerini dusur ,Q1 ve Q2 transistorleri iletimde kalıyor olabilirler ,boylece akım motor yerine Q1-Q4 yada Q2-Q3 uzerinden akıyor olabilir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

selvi

2 adet L7805CV reguleyi paralel baglayip maksimum 1A elde edebilirmiyim.bu durum transistorlerin isinmasi onune gecebilir mi?47k yerine 10k baglasam olur mu?