max144 adc

Başlatan sdonmez, 13 Kasım 2007, 09:27:38

sdonmez

MAX144 12 bit 2 kanal ADC ile PIC kullanarak 0-5V arası ölçüm yapıyorum.  Sistemi 7805 üzerinden besliyorum. fakat max144'den okuduğum değer 12 bit için +-10 birim  bazen neden olduğunu anlayamadığım biçimde daha da fazla oynama yapıyor.  Beslemelerinde, referans voltajı girişinde, Pic girişinde 100nF kapasitörler var.  İşin enteresan tarafı PIC'in kendi 10bit adc siyle de ölçüm yapıyorum aynı zamanda fakat bu değerler çok daha kararlı gibi.  Tüm sistemi bilgisayar güç kaynağının 12V çıkışından besliyorum.  Sorun ne olabilir, bu dalgalanma nasıl azaltılır?  Pcb yaptıracağım bu sorunu çözmem lazım

saygılarımla...

arslan74

Eğer analog girişi hem PICe hemde ADC paralel bağlamışsan birbirlerini etkiler, buyüzden hatalı ölcüme neden olabilir.

İki sistemi birbirlerinden bağımsız yapın.

Selamlar

sdonmez

MAX144 ile ölçülen voltaj ile PIC'in adc'si ile ölçülen voltajlar farklı. ama sonuçta deneme maksadıyla bu voltajlar aynı kaynaktan besleniyor şimdilik.  Ama asıl devrede 12 bit olarak okunacak olan analog değer farklı bağımsız bir kaynaktan gelecek.

stlg

MAX144 ten veri pice hangi mantıkla aktarılıyor
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sdonmez

seri olarak, clock sinyalleri gönderilerek toplam 16 bit veri gönderiyor.
ilk dört biti okunan kanal verisi, geir kalanı okunan analog değer.

nonstradam

12-bit çözünürlük kullanıyorsan ve 0-5V arası ölçüm yapıyorsan bit başına 0.001221V gelir yani 1.221mV. bu demektir ki senin 7805 li beslemende 1.221mV gibi küçük bir voltaj değişimi olursa senin ölçüm sonucun 1 bit değişecektir. 1.221mV 7805 için oldukça küçük bir değerdir bu voltaj değişiminin 10mV olduğunu varsayarsak ki bu da küçük bir değer ölçüm sonucun 4 bit değişir.

bu durumun önüne geçebilmek için bir kaç tüyo;
1. 12 bit çözünürlüğün tamamını kullanmıyorsan yani mesela sana 10-bit yeterli ise en düşük iki biti maskele böylelikle en düşük bitlerdeki değişimleri minimize etmiş olursun.

2. 7805 besleme yerine LM2575 veya 34063 gibi DC-DC converter lar kullan bunlar 7805 den daha iyi regule sağlarlar beslemendeki salınımlar minimuma iner.

3. illa bana 12-bit çözünürlük lazım dersen. örnekleme yap. mesela peş peşe 50 okuma yap bunları ayrı ayrı yerlerde sakla. sonrada bunların hepsini toplayıp ortalamasını al. buda senin sapmalarını büyük ölçüde giderecektir.

4. 3. maddede verdiğim örneğe benzer over sampling dead band denen bir teknik var ama hiç uygulamadım uygulayan arkadaşlar yardımcı olabilrler.

umarım bu teknikler sorununu çözer. başarılar....